black friday w Polsce
Tradycje Black Friday w Polsce nie są długie, ale jego popularność od kilku lat rośnie w niewiarygodnym tempie | fot.: pixabay.com

Popularność Black Friday w Polsce nieustannie rośnie

Już za chwilę witryny sklepowe, banery na centrach handlowych i strony internetowe sklepów zaczną ogłaszać czarny piątek. Ale co to właściwie znaczy?

Czarny piątek (z ang. Black Friday) to nazwa ukuta w Stanach Zjednoczonych i odnosząca się do piątku zaraz po święcie dziękczynienia, obchodzonym w USA zawsze w czwarty czwartek listopada. Nazwa powstała dekady temu i nawiązuje do systemu księgowania w USA, gdzie na czerwono zaznacza się debet firmy, a na czarno jej zyski. Tego dnia amerykanie tłumnie ruszają do sklepów, które witają ich promocjami i zniżkami, a jednocześnie odnotowują rekordowe zyski. Nazwa czarny piątek nawiązuje więc do angielskiego sformułowania „in the black” (czyli „przynosić zyski”). Niektórzy doszukują się jej źródeł także w Filadelfii lat 60., gdzie wylewający się tego dnia na ulice tłum sklepowych konsumentów był zmorą miejscowych służb porządkowych. Policjanci, którzy zaledwie dzień po święcie dziękczynienia mieli pełne ręce roboty, zaczęli więc mówić o czarnym piątku. Niektórym do dziś Black Friday kojarzy się przede wszystkim z przepychaniem się w masie kupujących. Właśnie dla tych osób wybawieniem może być fakt, że zniżki z okazji czarnego piątku pojawiają się też w sklepach internetowych, również coraz częściej w Polsce.

Black Friday w Polsce

Tradycje Black Friday w Polsce nie są długie, ale jego popularność od kilku lat rośnie w niewiarygodnym tempie. Pierwsze promocje pod hasłem czarnego czwartku wprowadziły w Polsce duże sieci oraz portale sprzedażowe, które funkcjonują międzynarodowo – w tym giganci, tacy jak Amazon. Już w 2011 roku polski czarny piątek ogłosiło Apple, rozpoczynając tym samym tradycję jednodniowych listopadowych zniżek w Polsce. Śladem międzynarodowych gigantów coraz częściej idą lokalne sklepy. Dzięki temu, tak jak w Stanach Zjednoczonych, właśnie w czwarty piątek listopada coraz wyraźniej zaczyna się wielki przedświąteczny szał zakupowy w Polsce.

Co i jak kupować, żeby nie zwariować?

Tradycyjne Black Friday kojarzy się wielu osobom z tłumem w amoku polującym na okazje w centrum handlowym. Dla tych, których ta wizja przeraża, najlepszym rozwiązaniem są promocje w Internecie.  Oczywiście trudno by było przejrzeć oferty wszystkich sklepów internetowych. Z pomocą przychodzą więc portale, które najkorzystniejsze oferty zbierają w jednym miejscu, takie jak alerabat.com. Ponieważ mają one wyszukiwarki, które precyzyjnie przeszukują promocje wielu sklepów, można przygotować sobie wcześniej listę rzeczy do upolowania. Znajdują się tam także zniżki, których na próżno szukać gdzie indziej, przeznaczone wyłącznie dla klientów danego portalu rabatowego. Strony te działają całorocznie, warto więc zajrzeć tam nie tylko przy okazji poszukiwania prezentów na Święta. Jednak to właśnie w czarny piątek ilość ofert znacząco rośnie.

Ze względu na to, że promocje Black Friday nastawione są głównie na zakupy przedświąteczne, najkorzystniejsze oferty dotyczą zazwyczaj potencjalnych prezentów. Warto więc kupić w czarny piątek wymarzone upominki dla najbliższych. W minionych latach największą popularnością cieszyła się tego dnia elektronika. I tym razem można się spodziewać korzystnych promocji na sprzęt komputerowy, fotograficzny czy AGD. Zniżki online proponują zarówno znane sieci ze sprzętem elektronicznym (np. RTV EURO AGD), jak i wyspecjalizowane portale internetowe (np. morele.net). Doskonałym pomysłem na prezent są także książki, szczególnie pięknie wydane albumy. Niestety bywają one dość drogie, więc warto poszukać korzystnych zniżek z okazji Black Friday i zaskoczyć bliskich pięknym wydawnictwem. Czarny piątek nie omija też drogerii. Zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych. Kupując kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy najlepiej wybadać jakich marek używa obdarowywany. Podobnie jest z perfumami, w ich przypadku trzeba dobrze znać gust zapachowy danej osoby. Jeśli więc nie jest to prezent dla najbliższych, lepiej jest postawić na bezpieczniejsze dodatki do kąpieli, czy na przykład dobrej jakości balsamy do ciała. Wśród promocyjnych kosmetyków znajdą się zarówno te znanych marek (np. Yves Rocher), jak i ciekawe propozycje dla fanów preparatów organicznych (np. Warsztat Piękna). Przedświąteczne zakupy to także czas, gdy popularne staja się wszelkiego rodzaju gadżety i dodatki. Mogą one doskonale pełnić funkcję niezobowiązujących prezentów dla znajomych. Ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a ze zniżką można je upolować jeszcze taniej.

Świąteczne przygotowania to nie tylko kupowanie prezentów. Warto zawczasu pomyśleć także o wystroju domu lub mieszkania na Święta. Może się tez okazać, że przed zorganizowaniem wigilijnego wieczoru trzeba uzupełnić zastawę. W takim wypadku na uwagę zasługują zniżki portali poświęconych dekoracjom domowym. Pod koniec listopada można w nich znaleźć piękne, okazjonalne dodatki, ale i klasyczne serwisy stołowe. Jeśli zależy nam na produktach z wyższej półki najlepiej zainteresować się ich kupnem właśnie w czarny piątek, gdy można liczyć na korzystne upusty.

Coś dla siebie

Mimo, że Black Friday kojarzy się głównie z zakupami przedświątecznymi, zniżki tego dnia to też doskonała okazja by uzupełnić zimową garderobę. Poświąteczne przeceny ruszają przecież dopiero po świętach, a chłodne dni zaczynają się dużo wcześniej. Elegancką kurtkę na zimę czy dobrej jakości buty zimowe warto więc kupić w promocjach Black Friday. Zniżki czekać będą tego dnia na klientów wielu sklepów odzieżowych i obuwniczych.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

aliexpress

10 zakupowych hitów z Aliexpress – jaka jest ich jakość i czy naprawdę opłaca się kupować i czekać na paczkę z chin?

Aliexpress stało się jedną z najpopularniejszych platform zakupowych. Swoją sławę zawdzięcza szczególnie temu, że umieszczane …