Basen ogrodowy
Basen to inwestycja na lata, dlatego powinien wyróżniać się doskonałą jakością i niezawodnością. | fot.: fotolia.com, 31707397 | autor: Dirk Bösel

Basen ogrodowy – co warto wiedzieć?

Prywatny basen nie jest już domeną ludzi z zasobnym portfelem. Dzięki szerokiemu wyborowi rozmiarów i okazyjnym cenom coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego zbiornika wodnego. To świetna forma rozrywki dla całej rodziny, źródło ochłody w gorące dni, a także doskonały sposób na regularną aktywność fizyczną. Przydomowy basen ma wiele zalet, ale przed jego zakupem warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy.

Po pierwsze, zawsze powinniśmy dobrze przemyśleć rozmiar naszego basenu. Zależnie od wielkości ogrodu czy podwórka, możemy zdecydować się na zbiornik bardzo duży, lub całkiem niewielki. Należy rozważyć, czy ma służyć wyłącznie do rekreacji, zabawy z dziećmi i relaksu, czy może chcemy korzystać z niego w celach sportowych. W tym drugim przypadku konieczna będzie odpowiednia długość i głębokość, ponieważ do wygodnego pływania w większych prędkościach musimy mieć wystarczająco dużo miejsca. Po drugie, baseny ogrodowe całoroczne warto budować w okresie jesiennym. Dlaczego? Powodów jest kilka. Jednym z nich jest fakt, że łatwiej znajdziemy wolnego wykonawcę prac budowlanych. Do tego zarówno niecka, jak i wykonanie całej usługi będą dostępne w znacznie niższych cenach niż w porze letniej.

Poza tym stawianie zbiornika wodnego w porze jesiennej pozwala na lepsze osadzenie się elementów basenowych w ziemi. Wybór tego okresu sprzyja też estetyce naszego ogrodu. Basen będzie gotowy już na najbliższe, ciepłe dni, a zniszczona w wyniku budowy roślinność zdąży powrócić do pierwotnego stanu. Kolejna rzecz, która jest warta przemyślenia, to kształt niecki. Standardowe modele to produkty okrągłe i prostokątne. Jednak w ofercie najlepszych producentów, np. Vivapool, znajdziemy szeroki wybór kształtów. Dzięki bogatemu asortymentowi, bez problemu dobierzemy model odpowiadający wielkości naszej działki i osobistym preferencjom. Niecki różnią się też pod względem głębokości oraz sposobu rozmieszczenia schodów – na to również powinniśmy zwrócić uwagę.

Stawiaj na produkty od zaufanych producentów

Sam basen to nie wszystko. Jeżeli chcemy zachować w nim czystość, potrzebny będzie odpowiedni system filtracji, odkurzacz basenowy, skrzynie filtracyjne, czy dezynfekcja za pomocą lampy UV. Niektórzy decydują się także na zakup osłony, np. pokrycia solarycznego, bezpiecznego lub zimowego, albo na wbudowane zadaszenie, które będzie absorbować promienie słoneczne i ogrzewać wodę. Dla osób chcących osiągnąć bardziej luksusowy efekt dostępne są specjalne gadżety, takie jak nastrojowe oświetlenie basenowe, kaskady, czy masaże wodne.

To, jakie wyposażenie będzie nam potrzebne, ustalimy z realizującą zlecenie firmą. I tutaj dochodzimy do ostatniej, ale niemniej ważnej sprawy, którą jest wybór odpowiedniego producenta. Basen to inwestycja na lata, dlatego powinien wyróżniać się doskonałą jakością i niezawodnością. Dlatego, aby pływanie w zaciszu własnego ogrodu stało się jeszcze przyjemniejsze, celujmy w renomowane firmy z doświadczeniem i bogatą ofertą produktową.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

mężczyzna w basenie

Chodźmy na basen! 

Czas spędzony z najbliższymi jest bezcenny. Wspólna aktywność zacieśnia więzi i generuje setki pozytywnych wspomnień. …