promiennik grzewczy w ogrodzie
Letnie, długie wieczory zachęcają do rozmów na świeżym powietrzu, w świetle gwiazd i śpiewie świerszczy | fot.: materiał partnera

Promienniki grzewcze – dlaczego warto je mieć?

Promienniki grzewcze to idealne urządzenia do przydomowych przestrzeni wypoczynkowych i nie tylko. Za ich pomocą można się przyjemnie ogrzać i miło spędzić czas tuż po zmroku. Więcej na temat rodzajów promienników i nie tylko znajdziesz w treści artykułu.

Promienniki grzewcze – idealne w chłodne wieczory

Letnie, długie wieczory zachęcają do rozmów na świeżym powietrzu, w świetle gwiazd i śpiewie świerszczy. To sama przyjemność zrelaksować się na patio lub w ogrodzie. Restauracyjni goście przesiadują w “ogródkach piwnych” przy smacznym jedzeniu i napitku. Wielu z nich marzy o tym, aby ta chwila mogła trwać dłużej. Natomiast klimat temu nie sprzyja – wiosenne czy letnie wieczory bywają chłodne, nawet gdy w ciągu dnia doskwiera upał, dlatego spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w niskich temperaturach, może stać się nieprzyjemne. Dłonie marzną, a myśli krążą wokół tego, gdzie je rozgrzać. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma być przyjemnością, a nie powodem do przeziębienia. Dlatego też warto zainwestować w nowoczesny promiennik grzewczy. Duży wybór promienników grzewczych znajdziesz w sklepie internetowym Ogrodolandia.pl.

Rodzaje ogrodowych promienników grzewczych 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli promienników grzewczych, przez co wybór tego odpowiedniego – nie należy do najłatwiejszych. Wyróżnić można dwa główne rodzaje promienników grzewczych – gazowe oraz elektryczne. Posiadają one liczne zalety, natomiast posiadają one odmienną konstrukcję modułu grzewczego. Dostępne są również modele z ogrzewaczem górnym, rurowym, jak również z płytą ceramiczną. 

Ogrodowy promiennik grzewczy – gazowy 

Ogrodowy promiennik grzewczy – gazowy, idealnie sprawdza się w zewnętrznych przestrzeniach. Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy jest mobilny, przez co z łatwością można go przestawiać wedle własnych potrzeb i upodobań, a drugi jest stacjonarny i przytwierdza się go bezpośrednio do podłoża. W zestawie z mobilnym promiennikiem grzewczym znajdują się specjalne kółka oraz specjalne zabezpieczenie zapewniające stabilność konstrukcji. Promienniki gazowe są bezpieczne podczas użytkowania. W razie przewrócenia się, następuje automatyczne odcięcie gazu. 

Promiennik grzewczy z rurowym odprowadzeniem ciepła, emituje je za pomocą podczerwieni, a użytkownik może cieszyć się obserwowaniem efektownych płomieni. Dolną część całej konstrukcji zajmuje zabudowa butli gazowej, najczęściej z gazem propan-butan. Jest on uważany za ekologiczne źródło energii, gdyż podczas spalania nie unosi się nieprzyjemny zapach oraz nie powstaje sadza oraz pył. Tuż ponad zabudową butli znajduje się palnik, najczęściej z ceramiczną głowicą, jak również instalacja zabezpieczająco-regulująca. Elegancji oraz charakteru nadaje urządzeniu szklana osłona płomienia w formie rury. Chroni ona również przed przypadkowym poparzeniem. 

Ogrodowy promiennik gazowy parasolowy z ogrzewaniem górnym emituje silne promieniowanie podczerwone, które oddziałuje na obcujących w jego otoczeniu ludzi, podwyższając temperaturę ich ciała. Warto zwrócić uwagę na to, iż ten rodzaj promieniowania jest nieszkodliwy – wydziela ono jedynie przyjemne ciepło. W pobliżu promiennika temperatura sięgać może nawet kilkudziesięciu stopni. 

Bardzo popularnym modelem są promienniki podwieszane. Te modele wyposażone są w ceramiczną płytę, którą montuje się na sufitach lub ścianach. Dzięki czemu można dokładnie skierować emitowanie ciepła w dowolną stronę. Nie zajmują one również cennej przestrzeni. Stanowią one idealną propozycję dla osób, które pragną ogrzać się w swojej niewielkiej, balkonowej czy tarasowej przestrzeni.

Jedną spośród wielu zalet promienników gazowych wyróżnić można również fakt tańszej eksploatacji, niż w przypadku promienników elektrycznych. Natomiast wadę może stanowić dość skomplikowana instalacja, która wymaga bezpośrednie podpięcia pod gaz. Wielu użytkowników obawia się o swoje bezpieczeństwo, mimo  tego iż obecna technologia oraz zastosowane rozwiązania gwarantują najwyższy standard użytkowania. 

Dekoracyjny promiennik gazowy Watra
Dekoracyjny promiennik gazowy Watra | fot.: materiał partnera

Na zdjęciu powyżej – Dekoracyjny promiennik gazowy Watra.

Ogrodowy promiennik grzewczy – elektryczny

Ogrodowy promiennik grzewczy – elektryczny, jest powszechnie uznawany za najbardziej ekologiczny, bezpieczny, jak i wydajny. Dzięki czemu z powodzeniem można go zamontować bezpośrednio w strefie relaksu, tuż pod parasolem – ponieważ nie emituje otwartego, żywego płomienia. Zaletą jest również fakt, iż nie ma konieczności wymiany paliwa, np. butli z gazem. Czas oczekiwania na “rozpalenie się” promiennika również jest znacznie krótszy – jest on gotowy do użytku już po kilkunastu sekundach. Elektryczne promienniki grzewcze nie wymagają także uporczywych zabiegów czyszczenia ani impregnacji. 

Ogrodowe promienniki grzewcze elektryczne dostępne są w wersji montowanej na stałe oraz mobilnej, przez co można ustawiać je wedle własnego uznania. Spośród wielu zalet, wskazać należy również jedną, najistotniejszą wadę – a mianowicie pobór energii elektrycznej. 

Wolnostojący promiennik
Wolnostojący promiennik podczerwieni APOLLO z uchylną lampą | fot.: materiał partnera

Na zdjęciu powyżej – Wolnostojący promiennik podczerwieni APOLLO z uchylną lampą. To doskonałe rozwiązanie 2 w 1!

Na co zwrócić uwagę przed zakupem promiennika grzewczego?

Decydując się na zakup ogrodowego promiennika grzewczego, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość urządzenia. Z jakich materiałów zostało wykonane oraz jaka technologia została zastosowana. Wysokiej jakości promienniki grzewcze wykonane zostały ze stali nierdzewnej oraz aluminium. Cechują się także odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne. 

Promienniki grzewcze tą również doskonałym rozwiązaniem na plenerowe wydarzenia o dowolnym charakterze. Stanowią nowoczesną dekorację, której nie sposób przeoczyć. Tego typu urządzeni grzewcze, stanowią inwestycję na wiele sezonów wiosenno-letnich.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Ogrodolandia.pl

Materiał partnera