jak wykonać pierwszy tatuaż
Uświadomcie sobie przede wszystkim jedno: tatuaż nosi przez całe życie | fot.: Fotolia

Jak zaplanować zrobienie wymarzonego tatuażu?

Tatuaż może dodać nam stylu, pewności siebie i pięknie ozdobić ciało. Może też bezpowrotnie je oszpecić i sprawić, że z bólem będziecie spoglądać w lustro. Jeśli planujecie  zrobienie tatuażu warto sprawdzić, jak się za to zabrać.

Tatuaż? Tylko świadoma decyzja

Uświadomcie sobie przede wszystkim jedno: tatuaż nosi przez całe życie. Nie można go na chwilę zdjąć ani zmyć. Usuwanie tatuażu wprawdzie jest możliwe dzięki zabiegom chirurgicznym lub laserowym, ale metody te nie zawsze są gwarancją pełnego sukcesu. Są też drogie, bolesne i mogą pozostawiać trwałe ślady na skórze. Lepiej nigdy nie być zmuszonym do poddawania się takiej operacji. Pamiętajcie: tatuaż nie może być decyzją spontaniczną i nieprzemyślaną. Należy go dobrze zaplanować i wykonać go w pełni świadomie, by nigdy nie przestawał Wam się podobać.

Wybierzcie miejsce na ciele i wzór

Zacznijcie od wyboru miejsca, w którym chcecie swój tatuaż wykonać. Jeśli robicie to po raz pierwszy, warto nanieść go w takim miejscu, w którym będzie łatwy do ukrycia. Szczególnie polecam to osobom, które pracują (lub planują pracę) w biurze, urzędzie, czy szkolnictwie. Tego typu placówki ciągle przykładają dużą uwagę to kwestii wizerunkowych i widoczny gołym okiem tatuaż może nie być dobrze postrzegany przez pracodawcę. My oczywiście w żaden sposób tego nie oceniamy, a stwierdzamy jedynie, że taki problem występuje.

Nieco inaczej oczywiście będzie w przypadku zawodów, które cenią sobie podkreślanie indywidualności lub artystycznego wyczucia. Rzecz jasna, nie każdy pracodawca musi też być wyczulony na tym punkcie. Niemniej, dla bezpieczeństwa, warto – przynajmniej na początku – wybrać miejsce na ramieniu, łopatce czy stopie. Nie trzeba epatować tatuażem na lewo i prawo.

Jeśli już wiecie, gdzie znajdzie się wasz tatuaż, dobrze zastanówcie się nad wzorem. Możliwości są oczywiście nieskończone i sami musicie uświadomić sobie, co tak naprawdę chcecie swoim tatuażem wyrazić. Może być to jakiś obraz, motyw, symbol, słowo, a może czyjś wizerunek. Nie spieszcie się z wyborem: szukajcie dopóty, dopóki jakiś wymarzony wzór nie wpadnie Wam w oko. Zwróćcie też uwagę, by dany projekt pasował do wybranej przez was części ciała. To, że coś dobrze prezentuje się na płaskiej powierzchni, niekoniecznie zrobi takie samo wrażenie na biodrze czy stopie.

Salon tatuażu – tylko profesjonaliści

Wykonywanie tatuażu to nie modelowanie włosów. Fryzjerów można testować i korzystać z usług różnych fachowców. Jeśli komuś coś się nie uda, nic się nie stanie – włosy zawsze odrosną. Z tatuażem jest zgoła inaczej: żaden lament na tatuażystę nie pomoże. Skaza na Waszej skórze może być bardzo trudna do naprawienia.

Absolutnie i pod żadnym pozorem nie oddawajcie się w ręce amatorowi. Ktoś, kto się dopiero uczy, niech uczy się na syntetycznych materiałach, a nie na waszej skórze. Idźcie tylko i wyłącznie to profesjonalnego studia, w którym pracują doświadczeni tatuażyści. Poczytajcie wszystkie możliwe opinie na ich temat, obejrzycie jak najwięcej wykonanych przez nich prac i dopiero wtedy  podejmijcie decyzję. Jeśli trzeba – zróbcie wycieczkę przez pół Polski, ale idźcie do prawdziwego fachowca. W Internecie krąży całe mnóstwo zdjęć nieudanych tatuaży. Obejrzyjcie je, a potem sami odpowiedzcie sobie na pytanie, czy aby na pewno chcecie powierzyć swoje ciało w ręce byle kogo.

Może najpierw tatuaż zmywalny?

W pierwszej kolejności nie bójcie zrobić tatuażu zmywalnego, np. z henny. Oswoicie się z nim i zobaczycie w praktyce, jak się z nim czujecie. Jeśli odniesiecie wrażenie, że trafiliście w „dziesiątkę” – zlecicie zastąpienie henny odpowiednim atramentem. Jeśli nie, zawsze można go zmyć i albo szukać dalej, albo całkowicie zaniechać jego wykonywania.

Na koniec, jeśli jednak poczujecie, że tatuaż jest wam pisany i na pewno się bez niego nie obejdziecie, nastawcie się na… dość bolesny zabieg. Tatuowanie trochę boli i nie należy do przyjemności. Jeśli sądzicie, że źle go zniesiecie, poproście o środek znieczulający. Setki ukłuć igłą na niewielkim obszarze ciała  to naprawdę nic miłego!

Jeśli więc zamierzacie wytatuować jakąś część swojego ciała, nigdy nie działajcie spontanicznie. To musi być świadoma, dojrzała decyzja. Impulsywne działanie może na zawsze was oszpecić i obniżyć samoocenę. Lepiej dać sobie czas na znalezienie odpowiedniego specjalisty i odpowiedniego wzoru. W innym przypadku, przygoda z tatuowaniem może skończyć się katastrofą.

WBO

Sprawdź także

Kat von D kosmetyki i tatuaże

Kat von D: Go big or go home

Kat von D, czyli utalentowana tatuatorka oraz twórczyni jednej z najpopularniejszych marek kosmetycznych na świecie. …