Jak ułożyć kostkę Rubika
Wśród najpopularniejszych metod układania Kostki Rubika możemy wyróżnić: LBL (metodę dla początkujących), Corners First (uznawaną za najefektywniejszą metodę) oraz metodę Fridricha, Rouxa i Petrusa | fot.: Fotolia

Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat Kostki Rubika

Kostka Rubika to popularna układanka logiczna, która podbija serca zarówno dzieci, jak dorosłych na całym świecie. Co ją wyróżnia i sprawia, że jest tak wyjątkowa?

Poniżej przygotowaliśmy zestaw najciekawszych informacji na temat tej popularnej układanki. Wyróżniliśmy najciekawsze fakty związane z jej historią oraz udzieliliśmy cennych wskazówek dotyczących jej poprawnego ułożenia.

Krótka historia Kostki Rubika

Niniejsza układanka logiczna została opracowana w 1974 roku przez Erno Rubika, uznanego profesora architektury na Budapesztańskiej Akademii Sztuki Użytkowej. Początkowo ta kolorowa kostka miała stanowić formę pomocy dla studentów, dzięki której mogli oni lepiej zrozumieć pojęcie przestrzeni. Z czasem okazało się jednak, że prawidłowe ułożenie niniejszej układanki sprawiało studentom niemałe wzywanie. Sam autor Kostki Rubika przyznał, że prawidłowe jej ułożenie za pierwszym razem zajęło mu prawie miesiąc! Jednak trening i ciągłe podejmowanie nowych rozwiązań sprawiło, że ułożenie prawidłowego rozwiązania było możliwe do osiągnięcia w ciągu zaledwie kilku minut.

Na rynek zabawek Kostka Rubika trafiła dopiero w 1977 roku i z miejsca podbiła serca zarówno dzieci, jak i dorosłych na całym świecie. Popularność niniejszej układanki rosła z roku na rok, aby w końcu w 1982 roku doprowadzić do pierwszych Mistrzostw Świata w Układaniu Kostki Rubika, które zwyciężył Minh Thai. Ten niezwykły Amerykanin ustanowił wówczas nowy rekord świata stanowiący 22, 95 sekundy.

Kilka ciekawostek na temat Kostki Rubika

  • Najdroższa na świecie Kostka Rubika „Masterpiece Cube” została wykonana specjalnie na 15 urodziny swojego pierwowzoru. Układanka stworzona jest z litego złota i wysadzona ponad 80 tysiącami kamieni szlachetnych, w tym szmaragdów. Wartość tej wyjątkowej kostki szacowana jest na około 1, 5 miliona dolarów.
  • Pierwsze Kostki Rubika sprzedawane były pod nazwą „Magiczna Kostka”
  • Istnieją ponad 43 tryliony (43 252 003 274 489 856 000) możliwych kombinacji ułożenia niniejszej kostki.
  • Obecny rekord Świata w prawidłowym ułożeniu Kostki Rubika wynosi 4, 59 sekundy.
  • Rekord Polski w układaniu Kostki Rubika wynosi 5, 77 sekudny.
  • Rekord Świata w układaniu Kostki Rubika z zawiązanymi oczami wynosi 21, 05 sekundy.

Jak ułożyć Kostkę Rubika?

Wśród najpopularniejszych metod układania Kostki Rubika możemy wyróżnić: LBL (metodę dla początkujących), Corners First (uznawaną za najefektywniejszą metodę) oraz metodę Fridricha, Rouxa i Petrusa.

Poniżej krok po kroku przedstawimy Ci jak ułożyć Kostkę Rubika przy zastosowaniu techniki LBL (Layer By Layer).

Krok 1: Ułóż jednokolorowy krzyż na jednej ze ścianek kostki;

Krok 2: Dopasuj pozostałe kostki tak, aby powstała jednokolorowa ściana;

Krok 3: Ułóż krawędzi warstwy środkowej;

Krok 4: Ułóż krzyż na przeciwległej (dolnej) ścianie kostki;

Krok 5: Dopasuj środkowe kostki do ostatniej warstwy (pozostaw rogi);

Krok 6: Ułóż odpowiednie rogi na ostatniej warstwie w odpowiednich narożnikach;

Krok 7: Obróć narożnik tak, aby pasowały do siebie pod względem kolorystycznym.

Ułożenie Kostki Rubika, nie jest łatwe i wymaga od nas wielu ćwiczeń, jednak radość spowodowana osiągnięciem prawidłowej kombinacji jest nieoceniona. Jeśli nam nie wierzysz, przekonaj się sam!

KZI

Sprawdź także

Młodzież w wakacje

Trzy pomysły na kreatywne wakacje dla młodzieży

Wakacje to okres, kiedy młodzi ludzie nie są obarczeni praktycznie żadnymi obowiązkami i często trudno …