Wybierz firany i zasłony, które pięknie udekorują Twoje okna

Współcześnie wybór firan i zasłon potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zasłony i firanki to dość oczywiste elementy wyposażenia domu czy mieszkania. Choćby z uwagi na ich praktyczne zastosowanie i wynikające z niego poczucie komfortu. Ale to nie wszystko, co mają one do zaoferowania. Współczesne firany i zasłony to również znakomity pomysł na udekorowanie okien, które nada aranżacji wnętrza przytulny, nietuzinkowy wyraz.

Funkcjonalnie i estetycznie? Postaw na zasłony i firany!

Możliwość przysłonięcia okien to w przypadku większości domów standard. Oczywiście, są osoby, które byłyby w stanie zrezygnować z takich rozwiązań. Rzecz w tym jednak, że warunki zakwaterowania – zwłaszcza w mieście – rzadko sprzyjają takim wyborom. W końcu mało kto lubi, gdy obcy z łatwością wdzierają się wzrokiem do jego intymnego świata. Dlatego współcześnie istnieje wiele skutecznych sposobów na pozbycie się podobnego dyskomfortu.

Doskonale w tym względzie sprawdzają się współczesne zasłony i firany. Przede wszystkim skutecznie zabezpieczają naszą prywatną przestrzeń przed ciekawskimi spojrzeniami innych. Zapewniają dużą swobodę regulacji widoczności oraz ilości światła dostającego się do środka. Latem potrafią chronić przed upałami czy nawet owadami, zaś zimą – przed zbytnim chłodem (np. w przypadku nieszczelności okien). A co więcej – rewelacyjnie nadają się do celów dekoracyjnych. I mowa tu nie tylko o przysłonięciu nieładnych rur czy kaloryferów, jak np. w mieszkaniach starego typu. Dzisiejsze zasłony, firanki i karnisze to stylowe, inspirujące dodatki, które często okazują się istotnym elementem wystroju salonu, sypialni czy pokoju dla dziecka.

Okna, przestrzeń, styl – jakie zasłony i firany wybrać?

Współcześnie wybór firan i zasłon potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Bogactwo możliwości dotyczy zarówno rodzajów wykorzystywanych materiałów (np. organtyna, szyfon, markizeta), jak i faktur, krojów, wzorów (perełki, siateczki, ornamenty) kolorystyki gotowych produktów, co pokazuje chociażby strona alena-firany.pl – Firany. Trzeba jednak mieć na względzie, że nie wszystkie rozwiązania przyniosą równie dobry skutek. Jak zatem podjąć właściwą decyzję co do wspomnianych wyrobów?

Aby dokonać właściwego wyboru, musimy na wstępie wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii. Po pierwsze – rodzaj pomieszczenia. Często bowiem inne zasłony sprawdzą się w sypialni (np. cięższe, ciemniejsze, podbite podszewką), a inne chociażby w salonie (bardziej przepuszczające światło). W dużej mierze będzie to też zależało od praktycznego zastosowania produktu. W sypialni zazwyczaj zależy nam na możliwości jak najlepszego wyciemnienia pokoju, podczas gdy w salonie lubimy efekt dobrego naświetlenia przestrzeni. Po drugie – styl okien. To w końcu one zostaną udekorowane opisywanymi dodatkami. A pamiętajmy, że w zależności, czy mówimy o dużych, gładkich oknach balkonowych, czy też o małych, kuchennych, poprzedzielanych szprosami, lepsze okażą się inne zasłonki. W pierwszym przypadku dobrze się sprawdzą cięższe, sięgające do samej ziemi, proste firany, natomiast w drugim – zwiewne, nierzadko krótsze, z lambrekinem u góry (marszczonym lub gładkim). Trzecia istotna kwestia to oczywiście ogólny styl aranżacji wnętrza. Miejmy na uwadze, że firany i zasłony to dodatki, a zatem nie mogą stać się „tematem dominującym”. W zamian powinny stanowić zgrabne uzupełnienie całej kompozycji – interesujące, cieszące oko, ale zarazem nienachalne, spójne z resztą wystroju.

Łatwo zauważyć, że w przestrzeniach o tradycyjnym, klasycznym charakterze lepiej zaprezentują się firany z koronkowym wykończeniem. Wystawne i eleganckie wnętrze dopieszczą zasłony z lekko błyszczących materiałów oraz z dodatkowymi zdobieniami, choćby na wzór delikatnych drapowań, układających się w zwiewne girlandy. Jeszcze inne rozwiązania okażą się lepsze dla pomieszczeń w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym. Bywają to zarówno spokojniejsze, jednobarwne tkaniny, jak i ekstrawaganckie, pod względem wykorzystanych barw lub fantazyjnych wzorów. Do tego dochodzą rozmaite sposoby marszczenia zasłon i firan (np. plisy w stosunku 1:1 bądź zakładki o proporcjach 1:2) oraz upinania ich (za pomocą podwiązek, chwostów).

Mnogość stylistycznych zabiegów, wizualnych inspiracji oraz nowatorskich rozwiązań, dotyczących zasłon i firan, potwierdza z pewnością jedno. Choć tego typu dodatki mają za sobą długą tradycję, bynajmniej nie stały się passe. Wręcz przeciwnie – z powodzeniem podbijają współczesne aranżacje wnętrz, klasyczne i nowoczesne, nadając im szczególny, szykowny bądź przytulny urok.

OLI

Sprawdź także

zasłony w sypialni

Jakie zasłony do domu wybrać?

Zasłony i firany to częste połączenie, które wybieramy jako dekorację i przesłonę naszych okien. Niezwykle …