Robótki ręczne
Jeżeli pragniecie stworzyć dla swoich bliskich coś wyjątkowego, praktycznego i bardzo osobistego, nie ma lepszego rozwiązania jak to... wydziergać | fot.: Fotolia

Magia robótek ręcznych

Dla wielu z nas dziewiarstwo kojarzy się z babinką siedzącą na ganku i przygotowującą na drutach szalik albo sweterek dla najbliższych. Nieco młodszym czytelnikom z pewnością ręcznie wykonany sweter skojarzy się z okropnymi prezentami bożonarodzeniowymi, jakie swoim dzieciom sprawiała Molly Weasley. Szczególnie niechętny był im Ron, ponieważ gryzły, miały okropne kolory i literkę R – pokazać się w czymś takim to proszenie się o salwę śmiechu. Część z nas z pewnością kojarzy robótki ręczne z ludową działalnością lokalnych kół i główne zajęcie pań na emeryturze.

Nic bardziej mylnego! Wokół włóczkowych wyrobów narosło wiele mitów, z których tylko część zawiera ziarno prawdy, reszta to przeżytek. Jeżeli pragniecie stworzyć dla swoich bliskich coś wyjątkowego, praktycznego i bardzo osobistego, nie ma lepszego rozwiązania jak to… wydziergać. Potrzebujesz to tego jedynie czasu, poradników dostępnych za darmo w Internecie i narzędzi dostępnych w lepiej zaopatrzonych pasmanteriach.

Święta najbliższych, czyli urodziny czy imieniny, to świetna okazja na zdobycie nowych umiejętności oraz podarowanie czegoś, co będzie miało szczególne znaczenie dla obdarowanego, jak i osoby ten prezent przygotowującej.

Robótkowy niezbędnik w pigułce

Aby rozpocząć przygodę z dziewiarstwem, musisz przygotować:

  1. Włóczkę – materiał budulcowy dostępny w najrozmaitszych kolorach, sprzedawany w motkach (zazwyczaj sprzedawany w zależności od wagi, np. 50g);
  2. Druty lub szydełko – na początku będziesz korzystać z jednego z tych narzędzi, przy bardziej zaawansowanych projektach, szydełko jest często narzędziem wspierającym przy robótkach na drutach, rzadziej w drugą stronę;
  3. Igłę dziewiarską (opcjonalnie) – jest ona tępo zakończona i ma duże uszko, żeby przeszła przez nie gruba włóczka;
  4. Schematy – dla początkujących lepiej jest pracować z gotowym schematem, dostosowując go do własnych potrzeb, np. zmieniając kolor albo ilość rzędów (np. im więcej rzędów, tym dłuższy szalik).

Ścieg ściegiem podszywany

W zależności od obranej techniki poznasz kilka rodzajów podstawowych ściegów, które będą tworzyły bardziej skomplikowane wzory. Należy dobrze opanować podstawy, że później nie mieć kłopotów z niepoprawnie wykonanymi pracami. Pojawią się także różnorodne techniki modyfikujące dane ściegi, np. dodawanie i odejmowanie oczek, które stanowi podstawę lwiej części schematów albo wykończenia brzegów (ściegi pełniące role funkcjonalne i ozdobne).

Dla szydełkowaniu będą to:

  • półsłupek
  • półsłupek nawlekany
  • słupek
  • słupek podwójny/potrójny/poczwórny
  • oczko ścisłe
  • oczko łańcuszka

Przy robótkach na drutach:

  • oczko prawe
  • oczko lewe
  • nabieranie oczek

Dziewiarska pomoc w nagłej sprawie

W Internecie istnieje mnóstwo poradników (w różnych językach) zamieszczanych na stronach, filmików umieszczanych na YT albo blogów prowadzonych przez rękodzielniczki. Można na nich zasięgnąć potrzebnych informacji, jak również poznać tajniki rzemiosła. Nie trzeba przy tym wychodzić z domu, ani wydawać ogromnych sum pieniędzy na sprzęt czy szkolenia. Wystarczy kilkanaście złotych, a efekty z pewnością przerosną wszelkie nasze oczekiwania.

Robótki ręczne święcą triumfy wśród amatorów DIY – młodych, starszych, kobiet, mężczyzn, dzieci. Dzierganie nie zna wieku, potrzeba do niego jedynie cierpliwości i czasu, ponieważ początkowa nauka z pewnością będzie wyzwaniem dla nerwów i samozaparcia. Jednak po przedarciu się przez ten trudny moment, pozostanie satysfakcja z ręcznie wykonanego szalika, który jesienią będzie ogrzewał szyję Twoich najbliższych.

LWO

Sprawdź także

bransoletki z muliny

Bransoletki z muliny, czyli co można wykonać z nici do haftowania

Każdy, kto interesuje się haftowaniem wie, że mulina to jedwabna bądź bawełniana nitka, którą stosuje …