para tańcząca zouk
Zouk jest tańcem wymagającym dużej giętkości ciała i dopasowania partnerów | fot.: Fotolia

Moda na salsę trwa, ale nadchodzi zouk

Salsa jest popularnym na całym świecie tańcem latyno-amerykańskim. Taniec ten powstał na Karaibach, a najdynamiczniej rozwijał się w Ameryce oraz na Kubie. Jego nazwa pochodzi od kreolskiego słowa oznaczającego zabawę. Tańczony jest do muzyki, którą również nazywa się salsą. Salsa zyskała w Europie ogromną popularność, a liczba jej pasjonatów stale się powiększa. Niedługo może ją jednak zastąpić inny zmysłowy taniec pochodzenia karaibskiego – tak zwany zouk. Odmian tego tańca jest bardzo wiele, ale wszystkie łączy pasja oraz płynność. 

Historia tańca zouk

Obecnie zouk bardzo różni się od swojej tradycyjnej karaibskiej wersji. Popularność zyskał w Brazylii gdzie uległ licznym przekształceniom. Zuok brazylijski najwięcej czerpie z Lambady. Współcześnie dwoma najpopularniejszymi nurtami są: Zouk Porto Seguro i Rio Zouk. Ten drugi powstał w Rio de Janerio jako wolniejsza, płynniejsza i bardziej zmysłowa wersja Lambady. Styl Porto Seguro to z kolei styl taneczny, którzy zaadaptowali brazylijscy tancerze chcący pozostać bliżej tradycyjnej Lambady. Instruktorzy i tancerze bardzo często łączą ze sobą te dwa style. Warto wspomnieć, że zuok brazylijski w ostatnich latach zyskał dużą popularność na całym świecie co doprowadziło do wykształcenia się jego kolejnych odmian.

Czym jest zouk?

Zouk jest tańcem wymagającym dużej giętkości ciała i dopasowania partnerów. Opiera się głównie na ruchach ramion oraz bioder. Dla partnerki charakterystyczne są też tak zwane 'head flicks’ czyli zmysłowe ruchy w głową oraz wygięcia czyli tak zwane 'cambre’. Do jego tańczenia potrzebna jest duża świadomość ruchowa, dobra koordynacja oraz umiejętne prowadzenie partnera. Zouk charakteryzuję się transowym brzmieniem, które często jest dopasowane do bicia serca. Muzyka zouk jest też blisko spokrewniona z kizombą. Dzięki temu pasjonaci tańca zuok bez większych problemów mogą bawić się na imprezach kizombowych. Dzięki rytmowi dopasowanemu do bicia serca, partnerzy mogą całkowicie zatopić się w tańcu. Zouk, tańczony prawidłowo, sprawia wrażenie 'płynięcia’ tancerzy po parkiecie. Charakteryzuję się bliskim prowadzeniem w podstawowych krokach, które rozpoczynają się od ruchu bioder. Sprawia to, że taniec jest bardzo zmysłowy i wymaga od partnerów wsłuchania się w rytm i ruch swoich ciał. Niezbędne jest więc dobre dopasowanie do partnera i intuicyjne wyczuwanie jego ruchów. Tancerki często zamykają oczy by lepiej wsłuchać się w rytm muzyki oraz prowadzenie partnera.

Zouk coraz częściej nazywany jest tańcem przyszłości. Ta odświeżona interpretacja tradycyjnej lambady charakteryzuję się energią i bliskością pomiędzy partnerami. W długoletnich związkach z powodzeniem pomoże obudzić dogasający ogień. Mówi się też o nim, jako o tańcu pomagającym obudzić kobiecą seksualność. Jedno jest pewne, zouk to niezwykły, intuicyjny, hipnotyzujący i przede wszystkim namiętny styl tańca. Salsa jest królową tańców latyno-amerykańskich. Jednak wielu doświadczonych tancerzy może już być nią nieco znudzonych. Z pewnością zuok okaże się dla wielu odświeżającą alternatywą.

AAN

Sprawdź także

Warszawę opanuje kontakt improwizacja!

Kontakt improwizacja, taniec, zabawa, performance, zmiana świadomości o możliwościach i potencjale własnego ciała oraz warsztaty …