zbliżenie na kobiece stopy dotykające wody w basenie
Oczywiście nie warto zmuszać się do aktywności, która nas nuży i nie sprawia przyjemności, jednak do wyboru jest tak wiele jej form, że z pewnością znajdziemy w tym wachlarzu coś, co przypadnie nam do gustu | fot.: stock.adobe.com

Skuteczne rozwiązania, działające na różne zmysły, które skuteczne poprawią koncentrację, pomogą w nauce lub pracy oraz będą sprzyjać radzeniu sobie ze stresem

Stres powoduje problemy z koncentracją, a także niszczy organizm w tym komórki nerwowe, a tym samym ma zasadniczy wpływ na pogorszenie się między innymi zdolności zapamiętywania oraz koncentracji, które są tak ważne podczas nauki czy w pracy. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby poprzez różne zmysły zaradzić zgubnym skutkom stresu, a tym samym, by poprawić koncentrację, pamięć oraz zapewnić dobre samopoczucie.

Zadbaj o prawidłową, „odstresowującą dietę”

Odpowiednio skomponowana dieta bogata w kluczowe składniki mineralne odgrywa bardzo istotną rolę, jeśli chodzi o walkę ze stresem oraz poprawę koncentracji i pamięci. Nie powinno w niej więc zabraknąć:

  • kwasów Omega – ich dobroczynnych właściwości jest naprawdę wiele, a jedną z nich jest wspomaganie pracy mózgu. Najwięcej jest ich w rybach takich jak np. łosoś, halibut czy śledź.
  • ciemnej czekolady – zawiera bardzo dużo magnezu – pierwiastka, który odpowiada między innymi za prawidłową pracę układu nerwowego, a co za tym idzie mózgu.
  • produktów ubogich w cukry – cukier według niektórych badań sprzyja pogorszeniu pamięci oraz rozwojowi takich chorób jak Alzheimer
  • produktów niskokalorycznych – otyłość bowiem może prowadzić do powstawania stanów zapalnych w niektórych obszarach w mózgu odpowiedzialnych za prawidłowe procesy związane z pamięcią.

Ruch to zdrowie

Według niektórych badań człowiek powinien pokonywać pieszo dystans minimum 10 kilometrów dziennie (umownie traktuje się to jako zasadę 10 tysięcy kroków). Dzięki odpowiedniej dawce ruchu nie tylko zyskujemy więcej energii, ale także pocimy się uwalniając szkodliwe toksyny, które namnażają się w wyniku stresu. Trening pozwala także w późniejszym czasie na głębszy, bardziej relaksujący sen. Jednym słowem, ruch to zdrowie. Oczywiście nie warto zmuszać się do aktywności, która nas nuży i nie sprawia przyjemności, jednak do wyboru jest tak wiele jej form, że z pewnością znajdziemy w tym wachlarzu coś, co przypadnie nam do gustu. Może to być na przykład:

  • nordic walking – dzięki któremu możemy podziwiać piękne widoki – szczególnie latem lub wiosną
  • taniec – dający możliwość nauki nowej, ciekawej choreografii oraz usprawnienia pamięci ruchowej jak również kontaktu z przyjemną muzyką (swoistej muzykoterapii)
  • pływanie – które dodatkowo nie obciąża stawów, a działa dzięki kontaktowi z wodą jak relaksujący masaż.

Aromaterapia z lipy

Substancje zapachowe w postaci tak zwanej aromaterapii również mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, nastrój, oraz poprawę pamięci i koncentracji, a zioła przodują w tej dziedzinie. Udowodniono, że regularne spacery alejką lipową lub stosowanie np. zawieszek z lipy w sypialni wpływają kojąco na system nerwowy i w znacznym stopniu pomaga leczyć oznaki stresu i zmęczenia, a tym samym samym pomaga usprawniać procesy zapamiętywania oraz koncentracji. To wszystko głównie za sprawą olejków eterycznych, które łagodzą objawy nadpobudliwości nerwowej oraz wykazują działanie uspokajające.

Pamiętajmy, aby w walce ze stresem oraz problemami z pamięcią i koncentracją korzystać z różnych i ulubionych metod działających na różne zmysły. Urozmaicenie i działanie poprzez stymulację wielu zmysłów jest tylko na plus dla naszego organizmu.

KAN

Sprawdź także

kobieta na macie

Odżywianie dla osób ćwiczących jogę

Joga to praktyka, która obejmuje holistyczne podejście do zdrowia i wellness. Co jesz, ma wpływ …