Sankt Petersburg Monaster Smolny
Od 1 października 2019 roku Rosja zniosła obowiązek posiadania pełnowartościowej wizy turystycznej do wjazdu na teren Sankt Petersburga. Na zdjęciu Monaster Smolny | fot.: StockAdobe.com

Dowiedz się, dlaczego warto, aby celem Twojej turystycznej podróży stał się Sankt Petersburg

Sankt Petersburg uznawany jest za jedno z najładniejszych miast w Europie. Jeszcze niedawno dostęp do niego był mocno utrudniony, jako że wymagał zdobycia wizy rosyjskiej, co choć nie było bardzo trudne, to wiązało się z poświęceniem pewnej ilości czasu i pieniędzy. Wszystko jednak zmieniło się 1 października 2019.

Wyjazd do Sankt Petersburga – co się zmieniło?

Od 1 października 2019 roku Rosja zniosła obowiązek posiadania pełnowartościowej wizy turystycznej do wjazdu na teren Sankt Petersburga. Do wjazdu i przebywania na terenie Petersburga potrzebna nam będzie tylko e-wiza, którą wyrobimy przez Internet całkowicie za darmo. Uprawnia nas ona do jednokrotnego wjazdu na okres maksymalnie 8 dni, co spokojnie wystarczy, by dokładnie zwiedzić całe miasto.

Co warto zobaczyć w Sankt Petersburgu?

Dlaczego Sankt Petersburg jest tak wdzięcznym miejscem do odwiedzenia? Dlatego, że znajdziemy tu mnóstwo zabytków utrzymanych w charakterystycznym dla Rosji stylu „ubogiego przepychu”.

Najbardziej znanym zabytkiem w Sankt Petersburgu jest Ermitaż, czyli ogromne muzeum porównywalne do paryskiego Luwru. Budynek jest ogromny i wymaga odpowiedniego przygotowania przed zwiedzaniem. Bez mapy bardzo łatwo się zgubić. Jeśli chodzi o statystyki, to znajdziemy tam prawie 3 mln eksponatów ulokowanych w 350 pomieszczeniach w pięciu różnych budynkach. Na pobieżne przejrzenie wystaw potrzebujemy przynajmniej kilku godzin. Prawdziwi maniacy sztuki mogą tu spędzić nawet kilka dni. Samo wejście kosztuje zaledwie 700 rubli (ok. 42 zł), co jest naprawdę niską ceną jak za taką atrakcję. Nawet jeśli nie chcemy wchodzić do środka, warto przyjść i zobaczyć sam budynek muzeum.

St. Petersburg Ermitaż
Najbardziej znanym zabytkiem w Sankt Petersburgu jest Ermitaż, czyli ogromne muzeum porównywalne do paryskiego Luwru | fot.: StockAdobe.com

 

Plac Pałacowy to kultowe miejsce dla każdego turysty w Sankt Petersburgu. Zajmuje prawie 60 tysięcy metrów kwadratowych, a w jego centrum stoi kolumna Aleksandrowska. Blisko tego miejsca znajduje się także łuk triumfalny stanowiący symbol zwycięstwa nad wojskami Napoleona w 1812 roku.

 

Plac Pałacowy Petersburg
Plac Pałacowy to plac położony w samym centrum Petersburga | fot.: StockAdobe.com

 

Obowiązkowo trzeba zobaczyć również Sobór Zmartwychwstania Pańskiego będący idealnym przykładem standardowego rosyjskiego budownictwa z przepychem. Budynek jest po prostu piękny i zachwyca szczegółowością wykonania i ilością zdobień.

 

Cerkiew na Krwi
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Cerkiew na Krwi – sobór wzniesiony w Sankt Petersburgu nad Kanałem Gribojedowa | fot.: StockAdobe.com

 

Rosja słynie także z niesamowicie pięknego metra. Stacje są zadbane i wyglądają jak małe dzieła sztuki. Nawet jeśli nie przepadamy za podziemnymi pociągami, warto odwiedzić przynajmniej kilka stacji i zobaczyć na własne oczy coś, czym zachwycają się miliony ludzi z całego świata.

 

Metro w Petersburgu
Metro w mieście nad Newą zostało uruchomione 15 listopada 1955 roku | fot.: StockAdobe.com

 

Sankt Petersburg to także całe mnóstwo innych cerkwi, meczetów, twierdz i innych obiektów, których z pewnością nie zobaczymy na Zachodzie.

 

Białe Noce w Petersburgu
W trakcie tzw. białych nocy na przełomie czerwca i lipca mosty na Newie otwierają się, a przez całą noc w mieście trwa gorąca zabawa | fot.: StockAdobe.com

 

Petersburg to idealne miejsce na city break

City break to popularny na zachodzie termin oznaczający krótki wypad do innego miasta. Sankt Petersburg to idealny przykład miejsca, w które warto wyskoczyć choćby na weekend. Co prawda nie jest tam tak łatwo się dostać, ale tanie linie lotnicze złożyły już wnioski o możliwość wykonywania lotów do okręgu Leningradzkiego, dlatego też zapewne już niedługo będziemy mogli polecieć do Petersburga za kilkadziesiąt złotych.

JMI

Sprawdź także

Kierunek Mundial – Rosja 2018: nowy serial z udziałem piłkarskich gwiazd Mistrzostw Świata

Najbardziej intymne i osobiste historie światowej klasy piłkarzy, gwiazd tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej, …