El Panecillo
El Panecillo to 200-metrowe wzgórze pochodzenia wulkanicznego z lessową glebą, położone między południowym a środkowym Quito | fot.: stock.adobe.com

Najpiękniejsze zabytki i największe atrakcje turystyczne Ekwadoru

Ekwador to niewielkie państwo Ameryki Południowej, położone nad Oceanem Spokojnym, w sąsiedztwie Peru i Kolumbii. Kraj mimo niewielkiej powierzchni ma całkiem sporo atrakcji do zaoferowania. Gdzie ich szukać?

Co warto zobaczyć w Ekwadorze?

Ekwador jest krajem malowniczo położonym na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, w północno-zachodniej części Ameryki Południowej. Kraj jest niewielki, ale wyróżnia go ciekawa historia oraz niesamowita różnorodność przyrodnicza, co w połączeniu z tropikalnym klimatem, wybrzeżem pełnym pięknych plaż i sporą ilością zabytków zachęca do odwiedzin.

Pamiątki z czasów Imperium Inków

Powstanie Ekwadoru, jako niepodległego państwa, datuje się na początek XIX wieku, jednak jego terytorium było zamieszkiwane już kilka tysięcy lat p.n.e., a na przestrzeni lat wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Dzięki temu można tu podziwiać liczne zabytki pochodzące jeszcze z czasów Imperium Inków i okresu kolonialnego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ekwadoru jest kompleks starożytnych ruin w miasteczku Ingapirca. Kamienne mury i pozostałości miasta Inków, podobnie jak Machu Picchu, znajdują się na wysokości ponad 3000 metrów n.p.m. nieopodal miasteczka Cuenca i rozciągają się na powierzchni blisko 20 hektarów.

Ingapirca
Najważniejszym budynkiem jest Świątynia Słońca, eliptyczny budynek zbudowany wokół dużej skały | fot.: stock.adobe.com

Na uwagę zasługuje także stolica kraju, czyli miasto Quito, z licznymi przykładami zabytkowej architektury kolonialnej i wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO staromiejską zabudową. Innym miejscem wartym uwagi jest malownicze miasteczko Otavalo położone w górskiej dolinie, w otoczeniu ośnieżonych szczytów Andów. Miejscowość zamieszkują rdzenni mieszkańcy, a na lokalnych targach piętrzą się produkowane przez nich, unikatowe wyroby – od biżuterii, po dywany.

Quito Ecuador
Quito – stolica Ekwadoru, drugie co do wielkości miasto kraju | fot.: stock.adobe.com

Atrakcje przyrodnicze i wulkaniczne krajobrazy Ekwadoru

Ekwador jest znany nie tylko z zabytków, ale też z niesamowitej przyrody. W miasteczku Banos położonym w środkowej części kraju znajduje się około 60 czarujących, kaskadowych wodospadów i liczne źródła termalne.

 Del Diablo w Banos, Ecuador
El Pailón del Diablo to wodospad na rzece Pastaza znajdujący się w ekwadorskich Andach w pobliżu miasta Baños | fot.: stock.adobe.com

Na terenie Parku Narodowego Cotopaxi leżącego w pobliżu stolicy, wznosi się ogromny i wciąż czynny wulkan stożkowy.

Cotopaxi wulkan
Cotopaxi – czynny wulkan, jeden z najwyższych na świecie. Należy do stratowulkanów i charakteryzuje go niemal idealnie stożkowaty kształt | fot.: stock.adobe.com

Z kolei w Parku Narodowym Sangay wznosi się najwyższy szczyt Ekwadoru – wulkan Chimborazo z pięcioma wierzchołkami, z których roztacza się imponujący widok na otaczające go, wulkaniczne doliny.

 

CHIMBORAZO
Chimborazo – szczyt pochodzenia wulkanicznego (wygasły stratowulkan) w Andach | fot.: stock.adobe.com

Ekwador to też istny raj dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. W kraju znajduje się ponad 80 wulkanów i kilka pasm górskich, miłośnicy trekkingu, kolarstwa i wspinaczki znajdą tu kilometry szlaków turystycznych poprowadzonych wśród wulkanicznych stożków i między zboczami gór. Jedną z najpopularniejszych tras jest malowniczy szlak prowadzący nad górskie, jezioro Quilotoa położone na terenie wygasłego wulkanu.

 Quilotoa
Quilotoa to wypełnione wodą jezioro kraterowe i najbardziej wysunięty na zachód wulkan w Andach Ekwadorskich | fot.: stock.adobe.com

Widokowa trasa kolei El Nariz del Diablo

Kolejną ciekawą atrakcją jest El Nariz del Diablo, czyli trasa zabytkowej kolei poprowadzona zygzakiem między górskimi szczytami. Pociąg kursuje pomiędzy z Quito do Guayaquil, a cała podróż trwa kilka dni i jest sporym wydatkiem, ale można ją oczywiście skrócić. Trasa pociągu jest niezwykle malownicza, a przejażdżka umożliwia podziwianie zapierających dech w piersiach, górskich krajobrazów.

Malownicze Wyspy Galapagos

galapagos
Jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Ekwadoru jest należący do niego archipelag Wysp Galapagos | fot.: stock.adobe.com

Jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Ekwadoru jest należący do niego archipelag Wysp Galapagos leżący na Oceanie Spokojnym. Malownicze wyspy leżą w odległości blisko 1000 kilometrów do wybrzeża Ekwadoru, są nazywane wyspami żółwimi i ze względu na swoje walory przyrodnicze zostały wpisane na listę UNESCO wraz z utworzonym wokół morskim rezerwatem przyrody. Poza zachwycającymi krajobrazami na wyspach można podziwiać niepowtarzalną tropikalną roślinność i mnóstwo rzadkich gatunków dzikich zwierząt, takich jak lwy morskie, pingwiny, flamingi czy największe na świecie żółwie. Na największej z wysp o nazwie Isabela można zobaczyć aż 6 czynnych wulkanów, nieco mniejsze Santa Cruz i San Cristobal skrywają piękne, piaszczyste plaże, z kolei Bartolomé jest pełna imponujących formacji skalnych stworzonych przez zastygłą lawę. Przejrzyste wody Pacyfiku w okolicach Wysp Galapagos mogą się też poszczycić wyjątkowo barwnym podwodnym światem i są doskonałym miejscem do nurkowania oraz snorkelingu.

AMU