Barycz, Milicz, Dolina Baryczy
Dolina Baryczy położona jest na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski. Na zdjęciu Barycz, Milicz, Dolina Baryczy | fot.: StockAdobe.com

Nieoczywiste miejsca w Polsce, oczywiste skarby kultury – tam warto wybrać się na wycieczkę!

W tym roku warto wybrać się do miejsc w Polsce, których nazwy rzadko pojawiają się na pierwszych stronach gazet, ale których bogactwo kulturowe oraz naturalne od lat zachwyca tubylców i turystów! Poznaj kierunki wczasowe, które po lekturze dopiszesz do swojej listy wycieczek!

Dlaczego warto wybrać nietypowy kierunek wyprawy?

Wiele miejsc takich jak Władysławowo, Zakopane, centrum Krakowa, Mielno, mazury cały sezon letni oblegane jest przez rzeszę turystów z całego świata. Jeśli znudziły Ci się standardowe kierunki wypoczynku w Polsce, zdecydowanie musisz poznać te 2 cudowne miejsca!

Niestandardowe miejsca kulturowe w Polsce pozwalają odkryć ten piękny kraj z zupełnie innej perspektywy oraz poszerzyć wiedzę o ojczystym narodzie. Można poznać oryginalne smaki różnych rejonów oraz poczuć na własnej skórze historię danych lokalizacji.

2 kierunki kulturowe w Polsce, które warto odwiedzić!

  1. Wyspa Wolin

Wyspa Wolin
Wyspa Wolin stanowi południowy brzeg Zatoki Pomorskiej | fot.: StockAdobe.com

Leży na Morzu Bałtyckim i mimo wielu wdzięków i malowniczego krajobrazu, szczególnie latem, nie odwiedzają jej tuziny turystów. Być może jest to związane z innymi bardziej znanymi kurortami znajdującymi się w pobliżu.

Wyspa Wolin stanowi południowy brzeg Zatoki Pomorskiej. Wyspa otoczona jest dość spokojną aurą oraz sprzyja relaksacji i wyciszeniu myśli. Większość zielonego terenu chroniona jest przez Woliński Park Narodowy, którego zasoby można podziwiać podczas dłuższych wędrówek szlakami turystycznymi lub jazdy na rowerze.

Jednak nie jest to miejsce tylko dla rybaków, gdyż oferuje mnóstwo atrakcji dla osób lubiących spędzać czas aktywnie. Jednym z kierunków turystycznych, które koniecznie należy zwiedzić będąc w okolicach wyspy jest Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG. Do dyspozycji gości oddają kilkanaście republik wczesnośredniowiecznego Wolina. Możliwe jest zwiedzanie w grupie lub indywidualnie z przewodnikiem, które wprowadza w klimat życia Wikingów.

Wolin, wioska Wikingów
Jednym z kierunków turystycznych, które koniecznie należy zwiedzić będąc w okolicach wyspy jest Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG | fot.: StockAdobe.com

Inną ciekawą pozycją do zwiedzania jest Wzgórze Wisielców, które oferuje bogatą w rysy historyczne kulturę. Czego można spodziewać się na wzgórzu? Otóż jest to cmentarzysko z IX-X w, które znajduje się na wzniesieniu Gołogóra. Można zobaczyć tutaj zarysy dawnych kurhanów (pagórkowate mogiły), pod którymi grzebano umarłych. Odbywało się to w obrządku pogrzebowym ciałopalnym i szkieletowym. Szczególnie polecane dla pasjonatów historycznych opowieści.

  1. Dolina Baryczy

Taniec białej czapli na wodzie w Dolinie Baryczy
Taniec białej czapli na wodzie w Dolinie Baryczy | fot.: StockAdobe.com

Dolina Baryczy położona jest na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski. Jest to bez wątpienia malownicza kraina, na której losy człowieka oraz uroki przyrody grają główne skrzypce.

W tym zaciszu pośród zielonej przyrody od lat budowane są ogromne stawy rybne. Można zobaczyć tu niekonwencjonalne gatunki roślin, ptaków oraz ryb, a także podejście do przyrody pełne szacunku i miłości.

Bardzo popularne w tym rejonie jest birdwatching, który polega, jak sama nazwa wskazuje, na oglądaniu ptasich lotów. Ze względu na ich ogromne zróżnicowanie w tym obszarze Polski widok ten jest nie do opisania słowa. Można również uprawiać tutaj sporty wodne, które nie naruszają upraw naturalnych.

Niesamowite miejsca, które warto zobaczyć w Polsce – podsumowanie

Uroki polskich terenów nizinnych i dolinnych stanowią dotąd mało poznany przez turystów raj naturalnych zasobów, który pozwala solidnie zregenerować baterie. Dla osób szukających ciekawych miejsc, bogatych kulturowo w Polsce bez tłumów turystów, szczególnie polecamy opisane powyżej dwa miejsca – Wyspę Wolin oraz Dolinę Baryczy.

KKL