Komputer i sieć internet
Chyba każdy spotkał się w swoim życiu z zapisem pewnego ciągu cyfr, pogrupowanych w cztery oktety w postaci dziesiętnej, które są oddzielone od siebie kropkami. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Co to jest i jaką rolę w sieci pełni adres IP?

Nieodłączny element każdej sieci komputerowej, o którym praktycznie każdy coś słyszał, ale nie każdy dokładnie wie do czego służy – o czym mowa? Oczywiście o adresie IP! Wiele ludzi kojarzy go niejako z „numerem rejestracyjnym” komputera i uważa, że każdy komputer ma swój indywidualny i niezmienny adres IP. Niestety są to całkowicie błędne przekonania. Postarajmy się zatem poznać definicję i funkcję, jaką adres IP pełni w sieci.

Adres IP… czyli co?

Chyba każdy spotkał się w swoim życiu z zapisem pewnego ciągu cyfr, pogrupowanych w cztery oktety w postaci dziesiętnej, które są oddzielone od siebie kropkami. To właśnie najbardziej popularna forma zapisu adresu IP, w wersji czwartej (IPv4). Każda część zapisu zwana jest oktetem, gdyż składa się z 8 bitów. Łącznie, adres IP to 32-bitowa sekwencja składająca się z zer i jedynek. Adresy IP zapisywane są także w innych protokołach. Najnowszym jest protokół IPv6. Powstał on z uwagi na zbliżające się wyczerpywanie puli adresów dostępnych w protokole IPv4. Najnowsze adresy IP składają się z 128 bitów, a więc są czterokrotnie dłuższe niż tradycyjne adresy.

Istnieje wiele stron internetowych, po wejściu na które w szybki i łatwy sposób możemy sprawdzić adres IP przypisany aktualnie naszemu komputerowi. W tym celu wystarczy wpisanie w wyszukiwarce internetowej hasła „adres IP”. Sprawdzenie adresu IP możliwe jest również z poziomu komputera, choć jest to bardziej skomplikowane rozwiązanie. Należy wówczas wpisać komendę „ipconfig” do interpretera poleceń. Niektórzy posiadacze poczt internetowych wiedzą, że administratorzy w celach zwiększenia bezpieczeństwa często udostępniają użytkownikom możliwość przeglądu logowań na konto, w którym możemy sprawdzić jakie adresy IP i kiedy logowały się na naszą pocztę.

Adres IP to pewien unikatowy numer, który przyporządkowywany jest urządzeniom w sieciach komputerowych. Znajduje on wykorzystanie w Internecie i w sieciach lokalnych, służąc do identyfikacji urządzeń działających w danej sieci i komunikacji między nimi. Przeświadczenie o tym, że adres IP to stały adres, który przypisany jest do konkretnego komputera jest nieprawdą. Adres IP to adres logiczny interfejsu sieciowego (tzw. hosta), co oznacza, że może być to adres przyporządkowany danemu komputerowi, ale równie dobrze może zostać przypisany do interfejsu rutera bądź access pointa.

Adres IP – jak to działa?

Funkcjonalność adresu IP najlepiej porównać do tradycyjnej poczty. Gdy listonosz dostarcza nam list, musi znać nasz adres zamieszkania. Podobnie działa to w przypadku sieci komputerowych, bowiem aby móc dostarczyć pakiet (pewne dane) do odpowiedniego hosta (komputera) również potrzebny jest adres – w tym wypadku adres IP. Jest to kluczowy element w działaniu protokołów warstwy sieciowej, stanowiący o lokalizacji.

Również budowa adresu IP ma pewne przełożenie do porównywanej poczty tradycyjnej. Gdy wysyłamy list, najpierw trafia on do miasta zgodnie z zaadresowanym na kopercie kodem pocztowym, a dopiero później dociera pod szczegółowo wskazany adres odbiorcy. Pierwsza część bitów zawarta w adresie IP, licząc od strony lewej, dotyczy adresu sieci, natomiast reszta reprezentuje adres danego hosta, przy czym nie ma reguły odnośnie tego jaka część bitów dotyczy adresu sieci, a jaka adresu hosta. Istnieją bowiem różne wielkości sieci i różna liczba hostów funkcjonująca w danej sieci. Określa się to jako zróżnicowanie tzw. maski podsieci.

Czy adres IP się zmienia?

Adres IP może być stały lub dynamiczny. W przypadku adresu dynamicznego zmienia się on najczęściej w cyklu 24-godzinnym bądź podczas każdorazowego połączenia się z Internetem. Z kolei adres stały jest niezmiennym adresem przeznaczonym dla danego użytkownika. Istnieje możliwość korzystania z jednego publicznego adresu IP przez kilku użytkowników. Najbardziej popularne adresy IP rozpoczynające się od cyfr 192 lub 10 wykorzystywane są w sieciach lokalnych i zostają przypisane przez administratora.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dropshipping

Jak rozliczać dropshipping?

Dropshipping staje się coraz popularniejszym modelem prowadzenia sklepu internetowego. Sprzedawcy cenią sobie możliwość zmniejszenia ryzyka …