kobieta w słuchawkach na uszach przed komputerem
Kobiet pracujących w technologii wcale nie jest mało. Zgodnie ze statystykami, w Stanach Zjednoczonych i w Europie kobiety w technologii stanowią ok. 19% zatrudnionych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dlaczego potrzebujemy więcej kobiet w IT?

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że w sektorze IT zatrudnionych jest mniej kobiet niż mężczyzn. Czy ma to znaczenie? Oczywiście! Istnieje wiele badań, które pokazują, że większe zróżnicowanie zespołów pod względem płciowym czy społeczno-demograficznym przyczynia się do wzmocnienia innowacyjności i efektywności gospodarczej firm. Tempo zmian wokół nas jest tak duże, że działając według wczorajszych reguł ryzykujemy rynkową porażkę. Dlatego warto jest wyjść naprzeciw przestarzałym stereotypom i zadbać o to, by nasz zespół specjalistów IT, pełen był wykwalifikowanej i zróżnicowanej pod wieloma względami kadry.

Efektywny zespół to zróżnicowany zespół

Kobiet pracujących w technologii wcale nie jest mało. Zgodnie ze statystykami, w Stanach Zjednoczonych i w Europie kobiety w technologii stanowią ok. 19% zatrudnionych. Z kolei w Polsce szacuje się, że kobiety stanowią ok. 30% wśród specjalistów w IT. Programistek będzie u nas coraz więcej. W trójmiejskiej szkole programowania, Software Development Academy, już 37% kursantów to kobiety. Nie zatrudniając ich, traci się jedną piątą możliwego potencjału zespołu.

Badania wykazują także, że zespoły zróżnicowane pod kątem płci są bardziej kreatywne i przynoszą większą wartość biznesową. Przy rekrutacji więc zdecydowanie warto spotykać się z kobietami nie tylko dlatego, aby uzupełnić niedobory wykwalifikowanych pracowników, ale także, aby podnieść jakość pracy zespołów.

Perspektywa ma znaczenie

Liczne firmy działające w branży IT zauważyły, że zespoły mieszane są znacznie bardziej efektywne, niż te, w których dominują głównie mężczyźni, bądź kobiety. Trafnym jest tu stwierdzenie, że perspektywa ma ogromne znaczenie. Panie z racji tego, że są dobrymi obserwatorkami, w inny sposób patrzą na problemy, z którymi borykają się zespoły, przez co inaczej je rozwiązują. Widzą szerszą perspektywę. Jako że są skoncentrowane na osiąganiu celów, dużo mniej boją się też podejmować decyzje. Po popełnionym ewentualnym błędzie chętniej od razu opracowują kolejne strategie i podejmują kolejne próby. Kobiety cechują się dużą kreatywnością. Lubią usprawniać i edytować podjęte projekty.

Technologia dotyka coraz większej liczby aspektów życia, a co się z tym wiąże – umiejętności potrzebne do rozwiązania nowych problemów wymagają szerokiego zrozumienia, empatii i różnorodności doświadczenia osób je tworzących. To możemy zagwarantować poprzez równomierną reprezentację kobiet i mężczyzn w rozwoju tej dziedziny.

Kampanie zachęcające kobiety do dołączenia do branży IT

Kobiet w branży informatycznej mimo wszystko wciąż jest niewiele. Świat biznesu widzi ten problem i realizuje akcje marketingowe, wspierające płeć piękną i jej szansę na rozwój w IT.

W ten trend wpisała się firma Intel z kampanią IT for SHE. Wakacyjny wolontariat skierowany jest do studentek i absolwentek uczelni wyższych, które mają uczyć programowania w mniejszych miejscowościach.

Organizowano Women in Tech Camp, podczas którego odbyły  się wykłady, zajęcia oraz liczne atrakcje networkingowe.

Zachęcaniu kobiet do pracy w branży informatycznej służą także między innymi różnego rodzaju spotkania, na których kobiety już pracujące w firmach IT opowiadają o swoich doświadczeniach. W spotkaniu pod hasłem „Go for IT, girl!” organizowanym przez Sabre Polska w 2019 roku wzięło udział ponad 120 kobiet.

Wykształcenie techniczne kobiet a praca w IT

Słyszałaś o Lady Adzie Lovelace? Ta XIX-wieczna uczona stworzyła algorytm, który mógłby zostać wykorzystany przez maszynę analityczną. Jej dokonanie dało podwaliny pod rozwój informatyki, a z czasem zostało uznane za pierwszy program komputerowy. Można zatem uznać, że pierwszy informatyk była kobietą!

Kobiety na uczelniach

Współczynnik feminizacji na politechnikach jest o wiele niższy niż na na uniwersytetach. Po czasie jednak 40% kobiet zmienia branżę, aby znaleźć zatrudnienie w nowych technologiach. Najczęściej są to osoby, które skończyły studia z nauk ścisłych, przyrodniczych lub społecznych.

Programistka? A może testerka lub UX designerka?

Branża IT to ogromna liczba specjalistów, ale nie tylko programistów. Do sprawnego działania firmy programistycznej potrzeba analityków, UX & UI designerów, project managerów, zarządzających zespołem projektowym, czy product ownerów, którzy zadbają o funkcjonalność produktu oraz o to, aby realizacja zmieściła się w założonych ramach czasowych i budżetowych. W tej układance nie może oczywiście zabraknąć testerów, marketerów, czy specjalistów od komunikacji i PR.

Co ciekawe, wg badań kobiety w IT znają średnio 4 języki programowania. Najczęściej wskazują na znajomość JavaScript, Java oraz Python. 85% respondentek pracuje w zespołach deweloperskich (front-end i back-end), a 15% zarządza i wspiera projekty. W tym tak wielorakim zespole jest miejsce na różne zawody, umiejętności, historie życiowe oraz płcie.

Motywacje do podjęcia pracy przez kobiety w branży IT

89% kobiet, deklaruje że za główny plus pracy w branży IT uważa wysokość zarobków. Na kolejnych miejscach podium znalazła się stabilność i warunki zatrudnienia, wartość merytoryczna pracy czy możliwości rozwoju i pracy z dowolnego miejsca na świecie.

Kobiety po założeniu rodziny często mają przerwę w pracy. Natomiast w IT mogłyby dalej pracować, ponieważ firmy chętnie udzielają zleceń, które można realizować z domu. Jest to ścieżka rozwoju, która pozwala na zdalne wykonywanie zleceń i zachowanie produktywności bez potrzeby przerywania kariery.

Czy branża IT jest dobra dla kobiet?

Tak, zdecydowanie namawiamy wszystkie Panie do tego, aby rozpocząć przygodę ze światem IT. Wyższe zarobki, możliwość samorealizacji i duży komfort pracy to tylko jedne z wielu zalet. Drogie Panie, do dzieła!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

lektor języka angielskiego

Gdzie szukać pracy jako lektor języka angielskiego?

Lektorzy języka angielskiego nadal są poszukiwani na rynku pracy. Wbrew pozorom po studiach filologicznych nie …