Wiesener wiadukt
Wiadukt kolejowy nad rzeką Landwasser w Alpach w Szwajcarii; jest wysoki na 65 m i długi na 136 m | fot.: stock.adobe.com

Pociągiem przez Szwajcarię, czyli niezapomniana podróż z malowniczym widokiem w tle

Szwajcaria to idealny kierunek urlopowy dla osób, które lubią podróżować pociągiem. Sieć kolejowa tego kraju jest imponująca. Pociągiem dotrzeć można nawet w najbardziej odległe miasteczka i wioski tego pięknego państwa. Opcji na przemieszczanie się jest tutaj co najmniej kilka. Jakie atrakcje kolejowe oferuje ten kraj? I co warto wiedzieć, zanim kupi się bilet? Przekonajmy się.

Rodzaje pociągów w Szwajcarii

Za przewóz kolejowy w tym malowniczym kraju odpowiadają Szwajcarskie Koleje Federalne, czyli tzw. SBB. Mają one bardzo ciekawą ofertę przejazdów dla turystów. Kraj ten nie należy do największych, dlatego podróżowanie koleją jest tutaj szybkie i bardzo komfortowe. Co mamy do wyboru?

Wszystko zależy od tego, co chcemy zobaczyć. Czy zależy nam na zwiedzaniu większych miast takich jak np. Zurych, Genewa czy Berna i korzystaniu z atrakcji, jakie mają w ofercie? Czy bardziej interesuje nas dłuższa i spokojniejsza podróż, w której trakcie będziemy chłonąć zjawiskowe widoki, jakie ma w zanadrzu Szwajcaria? 

Glacier Express, Ruinaulta - Rheinschlucht (Rhine kanion) nieopodal Versam-Safien, Szwajcaria
Glacier Express, Ruinaulta – Rheinschlucht (Rhine kanion) nieopodal Versam-Safien, Szwajcaria | fot.: stock.adobe.com

Jeśli jesteśmy fanami turystyki miejskiej, to śmiało możemy jeździć pociągami regionalnymi RegioExpress (RE) lub Regio (R), które kursują na trasach między mniejszymi i większymi miejscowościami. W dalszą drogę zabierze nas Intercity, czyli szybkie i wygodne pociągi, które kursują między dużymi miastami. A jak już znajdziemy się w takiej większej aglomeracji, np. w Genewie, Bazylei czy Zurychu, możemy skorzystać z sieci S-Bahn (S), która łączy wszystkie stacje w danym mieście.

Dzięki temu, że Szwajcaria leży w sercu Europy, przebywając w tym kraju, możemy zrobić sobie wycieczkę do sąsiadujących z nią państw. W taką trasę np. do Niemiec i Holandii zabiorą nas pociągi sieci ICE. Do Włoch możemy wybrać się z EuroCity, a do Austrii OBB Railjet.

pociąg panoramiczny
Największą atrakcją kolejową w Szwajcarii są pociągi panoramiczne | fot.: stock.adobe.com

Szwajcarskie pociągi panoramiczne

Największą atrakcją kolejową w Szwajcarii są pociągi panoramiczne. Kursują one po najbardziej malowniczych trasach tego państwa. Dlaczego są takie wyjątkowe? Bo posiadają specjalne okna panoramiczne, dzięki którym możemy podziwiać niesamowite widoki – od lśniących jezior, przez urokliwe miasteczka, po ośnieżone szczyty alpejskich gór. Podróż takim pociągiem to niezapomniane przeżycie. I obowiązkowy punkt programu dla osób, które kochają przyrodę. 

Decydując się na taką wycieczkę, możemy wybrać pociąg Glacier Express. Jeździ on trasą pomiędzy dwoma słynnymi kurortami zimowymi Zermatt i St. Moritz, mijając po drodze aż 291 mostów i 91 tuneli. Podróż trwa 8 godzin. Widoki zapierają dech w piersiach.

Bernina Express
Bernina Express – połączenie kolejowe z Chur w Szwajcarii do Tirano we Włoszech, obsługiwane są przez Rhätische Bahn. Jest połączeniem pokonującym najwyżej położoną alpejską trasą | fot.: stock.adobe.com

Drugą opcją na niezapomniane wrażenia jest przejazd Bernina Express. O wyjątkowości podróży tym pociągiem może świadczyć fakt, że część trasy wiedzie przez rejony wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pociąg przejeżdża przez efektowne wiadukty oraz tunele. Poza tym możemy bez końca chłonąć widoki gór, jezior, dolin i rzek. 

Landwasser Viaduct
Dzięki temu, że Szwajcaria leży w sercu Europy, przebywając w tym kraju, możemy zrobić sobie wycieczkę do sąsiadujących z nią państw | fot.: stock.adobe.com

Przydatne informacje przed podróżą pociągiem po Szwajcarii

Jeśli powyższe propozycje zachęciły nas do wycieczki trasami kolejowymi tego kraju, czas zaplanować wyjazd. O czym musimy pamiętać? Szwajcarskie pociągi są czyste, wygodne i szybkie. A co za tym idzie, kosztowne. Aby oszczędzić, najlepiej zarezerwować lub kupić bilety nieco wcześniej. Można to zrobić na stronach internetowych przewoźników. Im wcześniej kupiony bilet, tym niższa cena. Jeśli podróżujemy z dziećmi, to pamiętajmy, że maluchy poniżej 6 roku życia jeżdżą za darmo. Starsze dzieci w wieku 6-16 lat mogą podróżować za pół ceny. 

Wybierając się w podróż pociągiem panoramicznym, nie musimy przejeżdżać całej trasy. Możemy wykupić bilet na krótsze odcinki trasy. Oczywiście będzie on tańszy. Jeśli planujemy taką wycieczkę, zaglądajmy często do zakładki z promocjami na stronie przewoźnika. Może trafimy na jakąś specjalną okazję. 

Swiss red train
Szwajcarskie koleje są jednym z symboli tego kraju | fot.: stock.adobe.comstock.adobe.com

Na koniec jeszcze informacja, która na pewno nurtuje wielu turystów. Jak to jest z podróżowaniem pociągami w związku z panującą pandemią Covid19? Każdy, kto wybiera się do Szwajcarii komunikacją zbiorową, musi wcześniej zarejestrować swój przyjazd. Wycieczki pociągami odbywają się z zachowaniem wskazań sanitarnych. Do kraju możemy wjechać na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Te zasady zawsze mogą ulec zmianie, dlatego śledzimy na bieżąco sytuację. 

Podróż pociągiem przez Szwajcarię to z pewnością niezapomniane przeżycie. Niezależnie od tego, czy planujemy zwiedzać duże aglomeracje, małe mieściny i wioski czy zachwycać się potęgą przyrody, taki wyjazd na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Więc nawet jeśli nie należymy do fanów kolei, to jest spora szansa, że szwajcarskie pociągi zrobią na nas wrażenie. I z przyjemnością będziemy wracać do tego malowniczego kraju. 

KST

Sprawdź także

widok na Matterhorn, Gornergrat, Zermatt, Szwajcaria

Podróż koleją – magiczne widoki i niesamowita przygoda

Pomimo wielu nowoczesnych form transportu, podróże koleją nie tracą popularności. Dlaczego? Niesamowite widoki i stukot …