Alta Badia, Dolomity Alpy
Alta Badia to bardzo znany teren narciarski w sercu Południowego Tyrolu | fot.: stock.adobe.com

Alpejski raj dla narciarzy

Alpy są najwyższym pasmem górskim położonym w Europie. Leżą one na terenie ośmiu państw. To właśnie Alpy są najczęściej wybierane przez turystów z Europy na zimowy wyjazd na narty lub snowboard. Jest wiele ciekawych ośrodków narciarskich, a oto kilka z najczęściej wybieranych przez przyjezdnych. 

Alta Badia

Jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich we Włoszech. Tras zjazdowych jest tutaj zdecydowanie mniej niż we wcześniej opisanych kurortach, jednak turystów przeciąga tutaj piękno krajobrazów oraz znakomita kuchnia. Zdaniem przyjezdnych miejscowa gastronomia uchodzi za najlepszą w całych Alpach. Każdego roku, kilka restauracji jest wyróżnionych gwiazdkami Michalina. Mimo, że długość stoków nie jest zbyt długa, to kilka tras wchodzi w skład Sella Ronda. Jest to jedna z najpiękniejszych karuzeli narciarskich na świecie, otaczająca masyw Sella. Uznawana jest za najbardziej zróżnicowany krajobrazowo teren narciarski w Europie. 

La Plagne

Nieopodal francuskiego miasteczka Albertville znajduje się ośrodek narciarski La Plagne. Według danych jest to najczęściej wybierany przez narciarzy kurort. Szacuje się, że rocznie przybywa tutaj ponad dwa miliony fanów sportów zimowych. Znajdziemy tu trasy zjazdowe zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących narciarzy. Długość stoków przekracza 220km. 

La Plagne
La Plagne – francuski ośrodek narciarski położony we wschodniej części Francji, w regionie Rodan-Alpy | fot.: stock.adobe.com

Saalbach-Hinterglemm

W austriackiej części Alp znajduje się gmina Saalbach-Hinterglamm. Składa się ona z dwóch miejscowości zawartych w nazwie, których łączna liczba mieszkańców nie przekracza trzech tysięcy. To najczęściej wybierane miejsce w Austrii przez narciarzy. Średnia roczna liczba turystów oscyluje koło dwóch milionów. Znajduje się tutaj ponad 270 kilometrów tras zjazdowych. W 2025 roku po 34.latach przerwy w Saalbach-Hinterglemm ponownie odbędą się mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. 

Saalbach-Hinterglemm
Saalbach-Hinterglemm – gmina w Austrii, która jest znaną bazą narciarską i ośrodkiem sportowym | fot.: stock.adobe.com

SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental 

Największy ośrodek narciarski położony w Austrii to Ski Welt. W jego skład wchodzi aż 14 miejscowości. Obejmuje 250 kilometrów tras zjazdowych oraz ponad 90 nowoczesnych wyciągów. Region ten jest często wybierany przez zaawansowanych narciarzy ze względu na trudność stoków. Wszystkie trasy są położone wśród lasów, co turyści bardzo sobie chwalą. Jak twierdzą osoby, które odwiedziły Ski Welt, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Dla miłośników dobrego jedzenia jest szeroki wybór gastronomii. 

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental
SkiWelt to największy połączony obszar narciarski w Austrii | fot.: stock.adobe.com

Poza przedstawionymi czterema ośrodkami jest jeszcze wiele innych, które przyciągają tłumy turystów. Chociażby słynny austriacki kurort Schladming Dachstein, czy miejsca położone w niemieckiej Bawarii. Każdy ma w sobie coś niesamowitego, unikatowego. Turyści w Alpach zawsze znajdą coś odpowiedniego dla siebie. Wszędzie mamy trasy zarówno dla profesjonalistów, jak i osób zaczynających swoją przygodę z „białym szaleństwem”. Przeglądając opinie ludzi na forach internetowych, ważnym aspektem przy wyborze miejsca na urlop w górach jest jakość miejscowego hotelarstwa i gastronomii. Obecnie coraz więcej ośrodków oferuje nowoczesne hotele, w których jest miejsce na odnowę biologiczną po całodniowej jeździe, a wieczorem możliwość skosztowania lokalnej kuchni. 

AKU

Sprawdź także

narciarz gogle narciarskie

Na co wrócić uwagę kupując gogle narciarskie?

Właściwie dobrane gogle narciarskie są jednym z najważniejszych elementów ekwipunku osoby kochającej jazdę po białym …