Skype Zoom MS Teams do wideokonferencji
Na rynku komunikacji online obecnie dominują – Microsoft Teams, Skype oraz Zoom | fot.: materiał partnera

Zoom, Microsoft Teams, Skype – co wybrać w firmie?

Potrzeba komunikacji online – zarówno prywatnej, jak i służbowej – jest obecnie tak duża, jak nigdy wcześniej. Ze względu na koronawirusa to właśnie tą drogą często kontaktujemy się nie tylko z naszymi bliskimi, ale również współpracownikami, kontrahentami, klientami czy innymi, biznesowymi partnerami. To również coś, z czym od dawana mają do czynienia duże firmy i korporacje, posiadające biura w różnych częściach świata czy obsługujące klientów zagranicznych. W przypadku takich działań konieczne jest odpowiednie narzędzie do komunikacji, a na rynku obecnie dominują trzy z nich – Microsoft Teams, Skype oraz Zoom. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Skype – znana marka dla każdego użytkownika

Skype to narzędzie znane chyba przez niemal każdego, kto posiada komputer osobisty. Jest z nami od lat, chociaż wiele osób, zwłaszcza prywatnie, nie wykorzystywało go tak często. W chwili obecnej jednak coraz bardziej zyskuje na popularności, a samo narzędzie znacząco się rozwija, dostosowując się jednocześnie do klientów, którzy wykorzystują je w ramach wykonywania obowiązków zawodowych.

Pamiętajmy jednak, że jest to narzędzie dość podstawowe, z ograniczoną liczbą możliwości, zwłaszcza gdy porównamy je do Microsoft Teams. Idealnie sprawdzi się na naszym komputerze prywatnym, jednak niekoniecznie, gdy potrzebna będzie skuteczna komunikacja, zwłaszcza w dużej firmie. Dla nich przeznaczona jest inna, szerszą wersja tego narzędzia, czyli Skype dla Firm, która jednak obecnie skutecznie zastępowana jest przez Microsoft Teams.

Największe zalety tego narzędzia to:

  • cena, a raczej jej brak – Skype jest narzędziem darmowym,
  • popularność wśród innych użytkowników,
  • prostota i intuicyjność,
  • ciągły rozwój narzędzia,
  • szybkość działania i marginalne problemy techniczne na różnorodnym sprzęcie komputerowym,
  • wygodna aplikacja mobilna.

Rozwiązania audiokonferencyjne od Poly zobaczysz TUTAJ.

Microsoft Teams – zaawansowane narzędzie dla zaawansowanych użytkowników

Microsoft Team to coś znacznie więcej niż narzędzie do komunikacji. Z tego powodu decyduje się na nie tak wiele, nawet naprawdę dużych firm. Z jednej strony jest to narzędzie dość proste w obsłudze, chociaż poznanie wszystkich możliwości zmusza nas do tego, by się w nie zagłębić, co po prostu musi być trudniejsze i bardziej czasochłonne. Dzięki temu zyskujemy jednak bardzo dużo innych funkcjonalności – należą do nich m.in. możliwość wymiany plików pomiędzy użytkownikami, wspólnej pracy nad różnymi projektami, tworzenie zespołów oraz ich struktur, oraz wiele więcej. Jest to więc idealne narzędzie dla firm, które – poza samą funkcją komunikowania się między użytkownikami – potrzebują również dodatkowych funkcji oferowanych właśnie przez Microsoft Teams.

Największe zalety tego narzędzia to:

  • darmowa opcja, która jest naprawdę rozbudowana,
  • wygodna aplikacja mobilna,
  • do 250 osób na jednej wideokonferencji,
  • kompatybilność z wieloma innymi aplikacjami,
  • wiele dodatkowych funkcji, takich jak wymiana plików czy praca nad wspólnymi projektami.

Zoom – prostota i funkcjonalność

Zoom to stosunkowo mało skomplikowane narzędzie, które umożliwia nam tworzenie wideokonferencji oraz zarządzanie nimi. Narzędzie posiada zarówno naprawdę rozbudowaną i funkcjonalną wersję darmową, jak i również płatną, która umożliwia m.in. dołączenie do konferencji większej ilości osób. Sama aplikacja w dobie koronawirusa bardzo zyskała na popularności i jest chętnie wykorzystywana zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych. Cechuje ją niezależność i prostota obsługi, co cenią użytkownicy.

Największe zalety tego narzędzia to:

  • rozbudowana, darmowa wersja narzędzia,
  • prostota obsługi,
  • niezawodność.

Każde z powyższych narzędzi – Skype, Microsoft Teams oraz Zoom – to narzędzie godne polecenia. Są one stosunkowo proste, oferują dużo możliwości oraz odpowiednią jakość połączeń, chociaż z tych trzech narzędzi najbardziej ograniczoną jakość video będzie oferował nam Skype, co trzeba mieć na uwadze. Gdy zadajemy sobie pytanie, którą z nich warto wybrać, powinniśmy dokładnie określić to, czego od aplikacji potrzebujemy, ponieważ każda z powyższych idealnie się sprawdzi, jednak w innych okolicznościach.

Jeżeli zależy nam na tym, by organizować głównie wideokonferencje, idealnie sprawdzi się do tego Zoom. Jeżeli chcemy zachować również stały kontakt, jednak w formie pisanej, nie nastawiając się na komunikację video, tutaj Skype sprawdzi się równie dobrze – to jednak opcja najchętniej wybierana do kontaktów prywatnych. Jeżeli jednak poszukujemy rozbudowanego narzędzia, które poza funkcjami komunikacyjnymi, oferuje nam dodatkowo możliwość wymiany plików czy pracy nad projektami, w tym przypadku dobrym rozwiązaniem okaże się Microsoft Teams.

Partnerem materiału jest firma Veracomp, oficjalny dystrybutor produktów firmy Poly. To rozwiązania audiokonferencyjne oraz wideokonferencyjne, które od lat skutecznie wspomagają komunikację pomiędzy pracownikami w wielu firmach i korporacjach. Więcej o ich ofercie oraz samych produktach Poly można dowiedzieć się na stronie internetowej Poly.veracomp.pl.

Materiał partnera zewnętrznego