Nauka jazdy
Prawo jazdy oprócz tego, że jest w dzisiejszym świecie niesamowicie potrzebne, jest również bardzo kosztowne | fot.: Fotolia

Jak wybrać szkołę jazdy?

W świetle obowiązujących przepisów kurs można rozpocząć trzy miesiące przed osiemnastymi urodzinami, natomiast zdawać egzamin państwowy miesiąc przed uzyskaniem pełnoletności. Z tego powodu uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z zapałem rozpoczynają szkolenie, aby rozpocząć swoją przygodę za kółkiem. Najważniejszą, pierwszą decyzją jest wówczas wybór odpowiedniej szkoły jazdy. Może mieć bezpośredni wpływ na to, jak kursant będzie sobie później radził na egzaminach w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. 

Zwróć uwagę na sprzęt

Przed wykupieniem kursu w szkole jazdy, warto dowiedzieć się jakim może się ona pochwalić wyposażeniem. Przede wszystkim dobrze byłoby jeździć dokładnie takim samym modelem samochodu, którym będziemy później zdawać egzaminy w WORD. Egzamin praktyczny z prawa jazdy jest sam w sobie bardzo stresujący i lepiej nie dodawać sobie emocji, których może dostarczyć kontakt po raz pierwszy z danym samochodem. Wystarczy banalna różnica: w rozmaitych modelach różnie włącza się światła czy ustawia lusterka – wymagane czynności na egzaminie.

Drugą sprawą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest fakt, czy dana szkoła jazdy ma swój własny plac manewrowy. Przejechanie łuku i wjazd na górkę z ręcznego – zadania, które kursant jest zobowiązany poprawnie wykonać na egzaminie powinny zostać dogłębnie przećwiczyć z instruktorem. Szkoła musi posiadać więc odpowiednią infrastrukturę, która zapewni możliwość kompleksowej nauki zadań z placu manewrowego. Należy pamiętać, że WORD może być maszynką do zarabiania pieniędzy i oddawanie 140 zł za egzamin i oblanie już na placu jest dla kursantów szczególnie bolesne.

Instruktor bardzo ważny

Jeżeli chodzi o samą naukę i metody szkolenia, najlepszą metodą jest wywiad środowiskowy wśród znajomych, którzy mają prawo jazdy już za sobą. Warto się dowiedzieć czy dany instruktor przystępnie tłumaczy oraz czy nie rozmawia aby zbyt dużo przez telefon podczas kursu, co jest obecnie sporą bolączką wśród tej grupy zawodowej.

Ważne również, aby instruktor był osobą opanowaną – jasnym jest, że nikt nie urodził się za kierownicą i każdy kursant będzie popełniał różne rodzaje błędów. Najczęściej znikają one wraz z doświadczeniem za kółkiem, dlatego instruktor nie powinien wpadać w niepotrzebną złość, tylko spokojnie tłumaczyć i być cierpliwym wobec kursanta. Warto pamiętać, że każde przenosiny od jednego instruktora do drugiego wywołują rozdrażnienie oraz brak stabilizacji, które nie są wskazane w przypadku kursu na prawo jazdy.

Cena też gra rolę!

Prawo jazdy oprócz tego, że jest w dzisiejszym świecie niesamowicie potrzebne, jest również bardzo kosztowne. Wiedzą o tym wszyscy, którzy za proste badania lekarskie musieli zapłacić 200 zł, natomiast 100,50 zł płaci się w starostwie powiatowym za samo wykonanie dokumentu. Z tego powodu warto zorientować się w cenach kursu w okolicy – czasami różnice między szkołami jazdy to nawet 400-500 zł. Należy też pamiętać, że wyższa cena nie zawsze gwarantuje, że kurs będzie na lepszym poziomie.

MNA

Sprawdź także

zmiany w prawie jazdy

Jakie zmiany w prawie jazdy szykują się w 2018 roku?

Rok 2018 przyniesie kolejne zmiany w prawie jazdy. Ich zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez …