męskie dłonie na kierownicy jadącego samochodu
Które z przepisów drogowych łamiemy najczęściej? | fot.: stock.adobe.com

Przepisy drogowe, o których zapominamy najczęściej

Większość kierowców stara się jeździć zgodnie z panującymi przepisami, są jednak takie z nich, o których często zapominamy lub takie, o których istnieniu w ogóle nie wiemy i łamiemy je zupełnie nieświadomie. Które z przepisów drogowych łamiemy najczęściej? Poniżej krótkie zestawienie.

Najczęściej łamane nakazy

Na samym szczycie najczęściej łamanych nakazów jest nakaz zatrzymania się przed zieloną strzałką na skrzyżowaniu. Niestety, spora część kierowców zapomina, że zielona strzałka to zezwolenie na skręt warunkowy, co oznacza, że musimy zachować wzmożoną ostrożność, a przed wykonaniem manewru należy sprawdzić, czy nasz wjazd na skrzyżowanie nie spowoduje kolizji z pojazdem już jadącym w kierunku, w który chcemy skręcić lub pieszymi, przechodzącymi przez pasy. Jest to bardzo istotny przepis, gdyż jego nieprzestrzeganie może spowodować bardzo poważne konsekwencje – kolizję, mandat a nawet śmierć. Dlatego warto pamiętać o zatrzymaniu się przed strzałką warunkowego skrętu.

Innym często nieprzestrzeganym nakazem jest nakaz bezwzględnego ustąpienia pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania. Brak uwagi i kontroli prędkości może doprowadzić do tragedii dlatego tak ważna jest wzmożona ostrożność, ograniczenie zaufania do pieszych w zasięgu wzroku i pamiętanie o ich bezwzględnym pierwszeństwie na drodze.

Najczęściej łamane zakazy

Najbardziej popularnym zakazem, z którego złamania najczęściej ie zdajemy sobie sprawy jest zakaz zostawiania włączonego silnika w terenie zabudowanym. Najczęściej do złamania tego zakazu dochodzi w okresie zimowym, kiedy w czasie odśnieżania chcemy zagrzać kabinę w samochodzie. Niestety, jest to wykroczenie, za które możemy dostać nawet 100 złotych mandatu. Więcej, jeśli oddalimy się od pojazdu z wciąż pracującym sinikiem.

Innym często łamanym zakazem, jest zakaz używania świateł awaryjnych podczas holowania. Światła awaryjne sygnalizują, że używający ich samochód ze względu na awarię stoi w miejscu. Dlatego nie wolno używać tych świateł podczas holowania.

Kolejną sprawą, na którą często nie zwracamy uwagi są tablice rejestracyjne. Choć wydaje się to oczywiste, to zdarza nam się zapominać o tym, by zawsze były czyste i czytelne. Prawo o ruchu drogowym zakazuje zasłaniania tablic, a przez zasłonienie rozumie się również sytuację, w której numery tablic są niewidoczne z powodu zalepiającego je brudu. Za brudne tablice możemy zapłacić 100 złotych mandatu, nie grożą nam jednak punkty karne.

Chyba najniebezpieczniejszym i wciąż dość często łamanym zakazem jest zakaz wyprzedzania na przejściu dla pieszych. Karą za jego złamanie jest mandat w wysokości 200 złotych i aż do 10 punktów karnych. Wyprzedzanie na przejściu jest sytuacją zawsze potencjalnie niebezpieczną, ze względu na ograniczoną widoczność i niestety łatwo tutaj o wypadek. Dlatego, mimo pośpiechu należy zachować cierpliwość i rozwagę.

Prawo drogowe bywa skomplikowane. Łamanie niektórych przepisów może być trywialne w skutkach i, jak w przypadku pozostawionego auta z włączonym silnikiem nie przyniesie nic gorszego niż mandat. Ale w przypadku większości, łamanie przepisów może spowodować fatalne skutki zarówno dla kierującego jak i innych użytkowników dróg, warto więc sobie czasem przypomnieć kodeks drogowy i jeździć rozważnie..

KWI

Sprawdź także

śniadanie do łóżka

Lewiatan gazetka – promocyjne produkty, z których przygotujesz pyszne śniadania

Lewiatan Gazetka promocyjna to świetny sposób na szybkie sprawdzenie produktów aktualnie znajdujących się w promocji …