wymiana opon na letnie
Wśród dostępnych opon rozróżniamy kilka podstawowych rodzajów bieżnika. Należą do nich bieżniki: symetryczne, asymetryczne i kierunkowe | fot.: materiały prasowe

Opony letnie – co warto wiedzieć?

Stan bezpieczeństwa na drogach w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Zdaje sobie z tego sprawę każdy aktywny kierowca, poruszających się po drogach. Niestety, wiele osób wciąż bagatelizuje przepisy bezpieczeństwa i nie przestrzega najważniejszych zaleceń. Do takich należy konieczność dostosowania rodzaju używanych opon do aktualnej pory roku. Jak wszyscy dobrze wiemy – warunki atmosferyczne panujące zimą stanowią dodatkowe źródło zagrożenia dla bezpiecznej jazdy. Z tego powodu, na początku zimy, jak i lata, jesteśmy zobligowani do wymiany opon na takie, które przeznaczone są do aktualnie rozpoczynającego się okresu.

Wybór opon letnich – o czym warto pamiętać?

Przygotowując się do wyboru opon letnich, warto pamiętać o kilku najważniejszych aspektach. Oprócz tak podstawowych jak rozmiar opony i jej przeznaczenie, istotne będzie, aby ustalić – jakiej klasy oponę dokładnie potrzebujemy.

Zazwyczaj wymieniamy wszystkie cztery opony na raz. Dozwolona jest oczywiście wymiana mniejszej ilości, niemniej wart podkreślić, że nie daje to pełnej gwarancji bezpieczeństwa w czasie poruszania się po jezdni.

Oczywiście najważniejszym i uniwersalnym przelicznikiem jest stosunek ceny do jakości. Znajdziemy zarówno opony tańsze, przeznaczone dla klientów „budżetowych”, jak i te droższe – prezentujący wyższym poziom technologiczny.

Bieżnik i inne ważne parametry

Wśród dostępnych opon rozróżniamy kilka podstawowych rodzajów bieżnika. Należą do nich bieżniki: symetryczne, asymetryczne i kierunkowe. W każdym z nich zostały zastosowane odmienne rozwiązania technologiczne, a przez to – w odmienny sposób wpływają na bezpieczeństwo jazdy.

Opony o bieżniku symetrycznym stosuje przede wszystkim latem. Jest to rodzaj wzoru, który gorzej radzi sobie w zetknięciu z zimą. Dobrze natomiast redukuje odgłosy powstające podczas ruchu. Dzięki zastosowaniu specjalnych stopów gumy, opona stawia mniejszy opór swemu otoczeniu.

Opony asymetryczne stanowią nowoczesne rozwiązanie, obecne na rynku od zaledwie kilkunastu lat. Warto podkreślić zarazem, że są jednym z najgwałtowniej rozwijających się segmentów przemysłu oponiarskiego.

W przeciwieństwo do wcześniejszych, w oponach asymetrycznych bieżnik jest różny po obu stronach. Od strony wewnętrznej, jest on nieco bardziej ponacinany, co ułatwia odprowadzanie wilgoci z powierzchni jezdni. Zewnętrzna część natomiast zwiększa przyczepność opony do drogi, zwłaszcza w czasie gwałtownych zakrętów i przyspieszeń. W rezultacie – jak wskazują specjaliści – stosowanie opon o niesymetrycznych bieżnikach może przyczynić się do przedłużenia żywotności bieżnika.

Jako opony letnie często stosuje się też opony o bieżniku kierunkowym. W nich bieżnik ma kształt dużej litery V, dzięki czemu sprawnie odprowadza wodę z powierzchni opony. Szczególnie korzystnie sprawdza się w czasie gwałtownych zmian prędkości ruchu – nagłego hamowania, jak i przyspieszania. Wówczas – opona zapewnia maksymalną stabilność oraz ogranicza wpływ wilgotnej nawierzchni na kierowanie pojazdem.

Z opon z bieżnikiem kierunkowym korzystają najróżniejsi kierowcy, zarówno ci podróżujący samochodem na duże odległości, jak i osoby korzystające z samochodu często, lecz przez krótki okres. W obu przypadkach opony skutecznie stabilizują zachowanie samochodu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

opona zbliżenie na bieżnik

Sklep z nowymi oponami — czyli gdzie kupić opony w dobrej cenie?

Dobrze dopasowane opony to gwarancja komfortowej jazdy. Potrzebne Ci opony letnie? Postaw więc na takie …