mężczyzna stosujący dezodorant
Głównym zadaniem dezodorantu jest maskowanie przykrego zapachu potu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Antyperspirant a dezodorant – na czym polega różnica?

Zapobieganie nadmiernemu poceniu się to podstawa codziennej higieny. Chcąc uniknąć nieprzyjemnego zapachu pod pachami, sięgamy po różne zestawy kosmetyków – niektóre mniej, inne bardziej skuteczne. Na półkach drogerii produktów do walki z potem nie brakuje – pytanie, po które sięgnąć. Co poradzi sobie lepiej: dezodorant czy antyperspirant? Jaka jest między nimi różnica?

Antyperspirant i dezodorant – czy to jeden produkt?

Z nazwami antyperspirant i dezodorant spotkał się z pewnością każdy. Zarówno pierwszy, jak i drugi preparat wykorzystywane są w codziennej walce z potem. Pytanie, czy wiemy, czym tak naprawdę się różnią? Warto podkreślić, że obie nazwy nie są stosowane synonimicznie i określają dwa różne produkty wykorzystywane w różnych sytuacjach. Każdy z nich ma inną zasadę działania i sprawdzi się wyłącznie w określonych warunkach.

Jak działa dezodorant?

Głównym zadaniem dezodorantu jest maskowanie przykrego zapachu potu. Do podstawowych składników w takich produktach należą przede wszystkim substancje zapachowe. I choć znajdziemy tam też składniki mające zapobiegać rozwojowi bakterii, to dezodoranty nie hamują wydzielania potu, a jedynie przykrywają nieprzyjemną woń na kilka godzin. Również dlatego podczas wyboru takiego produktu warto koncentrować się przede wszystkim na zapachu, który będzie odpowiadać naszym preferencjom. Nie sprawdzi się jednak w przypadku osób mających problem z nadmiernym poceniem.

Antyperspirant – skuteczniejszy w walce z potem

O wiele skuteczniejsze w walce z potem są antyperspiranty. I choć nie zawierają one substancji zapachowych, to skutecznie ograniczają pracę gruczołów potowych. W jaki sposób? Wszystko dzięki związkom chlorku glinu – te reagują z wodą i białkami znajdującymi się wewnątrz kanalików. Tym samym tworzą żelową warstwę blokującą ujście dla potu. W ten sposób nasza skóra pozostaje świeża i sucha, a działanie antyperspirantu jest zdecydowanie dłuższe.

Który produkt wybrać?

Który z preparatów sprawdzi się lepiej – antyperspirant czy dezodorant? W przypadku problemów z nadpotliwością zdecydowanie lepiej sięgnąć po pierwszą opcję. To dobry wybór zarówno podczas codziennych zajęć, jak i aktywności fizycznej np. wizyt na siłowni, biegania, jazdy na rowerze itp. Ponadto dobór odpowiedniego antyperspirantu może uchronić nas też przed podrażnieniami skóry.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Naturalny antyperspirant

Antyperspirant? Czytaj skład

Antyperspiranty nie tylko neutralizują nieprzyjemny zapach potu, lecz także potrafią niemal w 100 proc. ograniczyć pocenie. Najczęściej …