pielęgnacja damska i męska
Warto podkreślić, że kosmetyki damskie i męskie często różnią się tylko zapachem, choć czasem mogą różnić się pH | fot.: stock.adobe.com

Czy kosmetyki damskie i męskie się różnią? Tylko fakty i zero mitów

Wielu mężczyzn chętnie podbiera kosmetyki swoim partnerkom. W przypadku kobiet zdarza się to rzadziej, bo jednak męskie nuty zapachowe są bardzo intensywne i utrzymują się na skórze. Warto dowiedzieć się, czy kosmetyki damskie i męskie poza nutami zapachowymi się różnią? Poznajcie tylko fakty i zero mitów.

Skóra męska różni się od kobiecej

Skóra męska znacząco różni się od kobiecej. Jest bardziej tłusta i grubsza. Posiada więcej komórek w warstwie rogowej. Skóra właściwa jest też bogatsza we włókna kolagenowe i elastylowe, co zwiększa odporność mechaniczną na urazy. Męska skóra właściwa jest uboższa w komórki tłuszczowe, a wspomniane włókna kolagenowe występują w większej ilości. Dzięki temu mężczyźni rzadziej mają problem z cellulitem czy obrzękami. Skóra jest bardziej kwaśna niż kobieca, zatem odczyn jest niższy. Wpływ na pH skóry ma większa obecność gruczołów łojowych. W związku z tym mężczyzna szybciej się poci, a do tego jego pot ma bardziej intensywny zapach. W związku z takimi cechami męskiej skóry zmarszczki pojawiają się później, ale od razu w postaci głębszych linii.

Dlaczego mężczyźni mogą używać damskich kosmetyków? Kiedy nie jest to wskazane?

Męska skóra jest zwykle mało wrażliwa, zatem nie jest skłonna do podrażnień. W związku z tym dobrze znosi kosmetyki o wyższym pH, które są stworzone dla kobiet. Na pewno bez problemu mogą sięgnąć po produkty typu żele pod prysznic czy szampony do włosów, jeżeli pasują do ich typu włosów i odpowiada im zapach. Są jednak tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego wyboru niż szampon męski, bo jednak nuta zapachowa jest zupełnie inna. Do tego trzeba przyznać, że raczej rzadko się zdarza, by partner i partnerka mieszkający pod jednym dachem mieli taki sam typ włosów. Kobieta może mieć włosy cienkie i łamliwe, a przy tym podatne na stylizację, za to mężczyzna grube i trudne do ujarzmienia. W takim przypadku także lepiej sięgnąć po szampon do włosów męskich, który będzie znacznie łatwiej dopasować do typu włosów, a jednocześnie znajdziesz w nim składniki, które widocznie je wzmocnią i przedłużą ich cykl życia. Jednak w przypadku kremów do twarzy sytuacja wygląda już inaczej, bo mężczyźni preferują produkty, które mają lekką konsystencje i dobrze się wchłaniają, a kobiece kremy pozostawiają tłusty film na skórze chroniąc barierę hydrolipidową naskórka. Dojrzali mężczyźni zaczynają mieć skórę bardziej przesuszoną i oni mogą sięgnąć po krem bardziej tłusty.

Czy kosmetyki męskie i damskie różnią się składem?

Tutaj odpowiedź też nie jest jednoznaczna, bo na pewno szampon męski będzie różnił się składem od damskiego, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby ekstrakty z roślin czy inne naturalne aromaty, które dodają produktowi odpowiedni zapach. Ze względu na określone problemy skórne na pewno kosmetyki będą różniły się składem. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę szampon męski do włosów przetłuszczających się i taki sam szampon damski, to okaże się, że tak naprawdę niewiele się różnią. Trzeba też wiedzieć, że kosmetyki działają tylko w obrębie naskórka, a nie skóry właściwej, gdzie różnice w strukturze są bardziej znaczące. Substancje aktywne zawarte w kremach czy szamponach nie dzieli się ze względu na płeć i takie same mogą być zastosowane w produktach męskich i damskich. Zatem jeżeli kosmetyk jest dopasowany do danego typu skóry i żaden składnik nie uczula, to nie ma przeszkód, by mężczyzna sięgnął po produkt damski, a kobieta po męski.

Kosmetyki damskie i męskie a sposób użycia

Bardzo często kosmetyki męskie mają wielokierunkowe działanie. W związku z tym mężczyźni chętnie po takie produkty sięgają zmniejszając gabaryt swojej kosmetyczki. Z kolei kobiety często myślą sobie: jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego i wybierają osobno balsam do ciała, krem do rąk, czy szampon i odżywkę. Nie jest powiedziane, że produkty 2w1 są gorsze od tych kupowanych osobno. Jednak kobieta ma już w pewnym stopniu zakodowane, że powinna postawić na dwa, a nie jeden. Podczas, gdy mężczyzna z wygody postępuje dokładnie odwrotnie.

Warto podkreślić, że kosmetyki damskie i męskie często różnią się tylko zapachem, choć czasem mogą różnić się pH. Jeżeli nie ma się awersji do jakiegoś zapachu, to można używać kosmetyków partnera czy partnerki.

Materiał partnera

Sprawdź także

teoxane na świeta

TEOXANE – zimowy prezent dla skóry potrzebującej nawilżenia

Okres świąteczny nie bywa zbyt łaskawy dla skóry. Pośpiech, częstsze niż zazwyczaj wizyty w galeriach …