kobieta na pustyni słońce twarz
Przebarwienia słoneczne nie dodają uroku, jednak stosując kosmetyki z powyższymi substancji w prosty sposób można się ich pozbyć | fot.: stock.adobe.com

Jak usunąć przebarwiania słoneczne?

Przebarwienia posłoneczne to nieestetyczne zmiany pigmentacyjne, które postarzają wygląd skóry i powodują, że wygląda ona nieświeżo. Zazwyczaj mają postać od jasno do ciemnobrązowych plam, które nasilają się pod wpływem słońca. Aby się przed nimi chronić, warto nosić okulary przeciwsłoneczne oraz codziennie stosować kremy z filtrem. A jak sobie z nimi radzić, kiedy już się pojawiają?

Witamina C

To jeden z najsilniejszych antyoksydantów używanych w kosmetykach. Ma potwierdzone naukowo dowody w redukcji wolnych rodników, dzięki czemu chroni skórę przed przyspieszonym procesem starzenia się, czyli pojawianiem zmarszczek oraz utratą jędrności. Ponadto wykazuje silne działanie rozświetlające i rozjaśniające na wszystkie typy przebarwień, w tym zmiany posłoneczne. Regularne stosowanie kosmetyków z witaminą C, skutecznie reguluje przebarwienia i zapobiega powstawaniu kolejnym. 

Ponadto jej obecność jest konieczna do prawidłowej syntezy kolagenu. Dzięki temu dodatkowo ujędrnia i uelastycznia skórę. Oprócz tego uszczelnia naczynka krwionośne oraz zapobiega ich pękaniu. Warto jednak wiedzieć, że aby była skuteczna, powinno znajdować się jej minimum 15% w danym kosmetyku.

kobieta osłaniająca twarz od słońca
Przebarwienia posłoneczne to nieestetyczne zmiany pigmentacyjne, które postarzają wygląd skóry i powodują, że wygląda ona nieświeżo | fot.: stock.adobe.com

Kwasy owocowe

Alfahydroksykwasy, czyli kwasy AHA to substancje, które skutecznie niwelują różnego rodzaju niedoskonałości, również przebarwienia posłoneczne. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • Kwas migdałowy – cechuje się dużą cząsteczką, dzięki czemu działa skutecznie, jednak łagodnie. Nie powoduje podrażnień i nadaje się do cery wrażliwej,
  • Kwas glikolowy – ma najmniejszą cząsteczkę, przez co powoduje podrażnienia, jednak daje szybkie efekty w postaci ujednoliconego kolorytu skory i redukcji nawet mocnych przebarwień,
  • Kwas azelainowy – wyrównuje strukturę skóry, niweluje zmiany pigmentacyjne, a przy okazji wykazuje działanie antyoksydacyjne. 

Retinol 

Kolejną skuteczną substancją w usuwaniu przebarwień słonecznych jest stosowanie kosmetyków z retinolem. Regularnie ich używanie znacząco rozjaśnia skórę, a dodatkowo niweluje pierwsze oznaki starzenia się skóry. Należy uważać stosując go przy cerze wrażliwej, gdyż może wywoływać podrażnienia. Najlepiej zaczynać od najniższego stężenia. Retinol, podobnie jak kwasy owocowe, należy stosować na noc, gdyż uwrażliwiają na promienie słoneczne.

Kremy z filtrem 

Przy stosowaniu kremów z kwasami oraz retinolem, zaleca się na dzień używanie kremów z filtrem. Nie tylko chronią one przed podrażnieniem wywołanym przez słońce, ale zapobiegają także pojawianiu się nowych zmian pigmentacyjnych. Najlepiej wybierać preparaty z bardzo wysokim filtrem – SPF 50. Kremy z filtrem chronią również przed przedwczesnym procesem starzenia się skóry o tworzeniem zmarszczek oraz utratą owalu twarzy i jędrności skóry.

Przebarwienia słoneczne nie dodają uroku, jednak stosując kosmetyki z powyższymi substancji w prosty sposób można się ich pozbyć. W tym przypadku ważna jest także profilaktyka, czyli codzienne stosowanie preparatów z filtrami, które ochronią skórę przed pojawianiem się nowych przebarwień.

BST

Sprawdź także

pomarańcze na drzewie

Lewoskrętna witamina C – fakt czy mit?

W ostatnim czasie pojawiło się wiele głosów zachwalających wyjątkowe właściwości „lewoskrętnej” witaminy C i argumentujących …