laboratorium próbka krwi
Zgodnie z przedstawionymi normami, prawidłowe stężenie kreatyniny w surowicy krwi powinno utrzymywać się na poziomie 0,6–1,3mg/dl | fot.: materiał partnera

Badanie kreatyniny – kiedy należy je wykonać?

Choroby nerek należą do bardzo poważnych schorzeń ludzkiego organizmu. Nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do wielu nieprawidłowości, a w skrajnym przypadku do śmierci. Badanie, które pozwala sprawdzić stan nerek, jest kreatynina. Taką analizę można przeprowadzić w punktach laboratoryjnych w każdym mieście. Warto dowiedzieć się więcej o badaniu oraz jego znaczeniu. 

  1. Czym jest kreatynina?
  2. Kiedy należy wykonać badanie?
  3. Kreatynina i jej normy

Czym jest kreatynina?

Kreatynina to jeden z najważniejszych produktów, jakie powstaje podczas przemiany materii w organizmie człowieka (głównie w mięśniach szkieletowych człowieka). Występuje we krwi oraz moczu. Ten bardzo ważny związek organiczny składa się między innymi z azotu, i mocznika. codzienne substancja ta jest filtrowana przez nasze nerki i wydalana z moczem. Jej podwyższony stan może świadczyć o wielu nieprawidłowościach. Przede wszystkim wskazuje na złą pracę nerek. A ta cześć ludzkiego organizmu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Nerki odpowiadają za usuwanie produktów przemiany materii z organizmu oraz za prawidłowe nawodnienie. Oczyszczają organizm, dzięki czemu nie dochodzi do zatrucia. Jeśli przestają poprawnie funkcjonować ciało ludzkie jest w bardzo dużym niebezpieczeństwie. Dlatego lekarze często zlecają badanie poziomu kreatyniny. Warto zatem dowiedzieć się, kiedy należy bezzwłocznie udać się do laboratorium i zlecić wykonanie analizy. Przeczytaj więcej o badaniu kreatyniny na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/kreatynina/

Kiedy należy wykonać badanie?

Stężenie kreatyniny wykonuje się najczęściej wtedy, gdy występuje podejrzenie problemów z nerkami, w tym przede wszystkim ostrego i przewlekłego zapalenia. Do najczęstszych objawów choroby zalicza się między innymi: przewlekłe zmęczenie, regularne zaburzenia koncentracji, znaczną utratę apetytu oraz utratę masy ciała, zmianę zabarwienia moczu, wysokie ciśnienie krwi, opuchnięcia kończyn. Oczywiście w takim wypadku należy uda się bezzwłocznie do lekarza, który posiada odpowiednie kompetencje do postawienia diagnozy. O regularnym kontrolowaniu poziomu kreatyniny powinny również pamiętać osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby tkanki łącznej. Badanie przeprowadza się także u osób, które muszą być poddawane dializom. Badania przeprowadza się z surowicy krwi. Oddanie materiału musi być przeprowadzone rano, kiedy pacjent jest na czczo. Można wypić tylko szklankę wody. W przeciwnym razie wyniki mogą być zaburzone. Dzień przed analizą nie można jeść tłustych posiłków oraz lepiej wstrzymać się od aktywności fizycznej. Najczęściej wyniki badania są przekazywane pacjentom po jednym dniu roboczym. Dokładny opis badania powinien zostać przedstawiony lekarzowi do analizy. 

Kreatynina i jej normy

Zgodnie z przedstawionymi normami, prawidłowe stężenie kreatyniny w surowicy krwi powinno utrzymywać się na poziomie 0,6–1,3mg/dl. W niektórych przypadkach normy mogą różnić się w zależności od płci pacjenta. Warto jednak pamiętać, że każdy wynik musi zostać skonsultowany ze specjalistą. Wzrost poziomu kreatyniny może bowiem świadczyć o niewydolności nerek, co stanowi bardzo niebezpieczny dla życia problem. Oprócz tego złe wyniki mogą również oznaczać zatrucie organizmu związkami organicznymi i nieorganicznymi. Czasami podwyższony poziom stężenia pojawia się u osób przyjmujących antybiotyki (zwłaszcza z grupy tetracyklin i cefalosporyn) czy silnych leków przeciwbólowych. Dlatego informację o trwających kuracjach lekami należy przekazać lekarzowi w trakcie konsultacji. 

 Materiał partnera zewnętrznego