Kobieta drapiąca się w ramię
Dbanie o skórę jest niezwykle istotne i staje się coraz ważniejsze w obecnych czasach pełnych szkodliwych chemikaliów, zanieczyszczeń i chorób cywilizacyjnych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Co swędzenie skóry może nam sygnalizować?

Świąd skóry potrafi być naprawdę uciążliwy, a szczególnie ten długotrwały. Problem narasta wraz z typową reakcją na swędzenie – drapaniem się. Jeśli już zaczniemy, to nie sposób przestać, a dodatkowo możemy zafundować sobie rany na ciele oraz uporczywy ból. Jest to błędne koło w którym powstaje stan zapalny, na który organizm odpowiada wyrzutem serotoniny, która z kolei powoduje swędzenie rany – co sprawia, że znowu się drapiemy i cykl się powtarza. Co prawda, istnieją maści potrafiące w jakimś stopniu eliminować uporczywe swędzenie, lecz niestety mają one niską skuteczność, bo wystarczy znowu podrażnić rany drapaniem i wracamy do punktu wyjścia. Dlatego skutecznym sposobem na wyeliminowanie problemu jest poznanie powodu jego występowania. Przyczyn świądu może być wiele, nieraz trudnych do zidentyfikowania.

Jakie są przyczyny swędzenia skóry?

Nasza skóra jest podatna na wiele czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, przez co wymaga cierpliwej i odpowiedniej pielęgnacji. O ile na niektóre czynniki jesteśmy uwarunkowani genetycznie to o naszej diecie i stylu życia możemy zadecydować sami. Jakie w takim razie mogą być przyczyny świądu skóry? Nieprawidłowe odżywanie, branie zbyt gorącej kąpieli, częste przebywanie na słońcu (niekorzystny wpływ promieni UV na skórę), używanie szorstkich lub nieodpowiednich dla naszego rodzaju skóry kosmetyków (np. peelingów) może być powodem swędzenia skóry. Jakość skóry może pogorszyć się także poprzez stres, brak odpowiedniej dawki snu czy też używanie alkoholu, papierosów i innych narkotyków. Byle przesuszenie czy niewłaściwa pielęgnacja skóry może doprowadzić do naruszenia jej zdrowej struktury, co z kolei zwiększa podatność na nadwrażliwość, różnego rodzaju infekcje czy też poważniejsze choroby skórne takie jak grzybica, liszajec, świerzb oraz ostra pokrzywka. Przyczyną swędzenia mogą być także inne choroby np. zapalenie wątroby, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zakażenie enterowirusami, ziarnica złośliwa oraz nerwica. Aby dojść do sedna problemu powinniśmy uważnie obserwować jak zachowuje się nasze ciało w reakcji na poszczególne czynniki. Świąd skóry pojawia się jako jedna z reakcji alergicznych na pokarm, pyłki drzew, kosmetyki, chemikalia lub ukąszenia owadów. Nieraz zdarza się, że nasza skóra reaguje w taki sposób na skutek niedoboru odpowiednich substancji, dlatego nasza dieta powinna być bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także witaminy A, C i E oraz cynk. Witaminy A i E są podstawowymi budulcami struktury skóry i odpowiadają za jej stałe nawilżenie. Witamina C oraz cynk są kluczowe dla syntezy kolagenu, którego niestety nie można uzupełnić bezpośrednio, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie go zaabsorbować i rozkłada go w żołądku do prostych białek. Skrajny niedobór witaminy C skutkuje szkorbutem, co pokazuje jak istotne jest jej uzupełnianie. Ewolucja sprawiła, że jesteśmy uzależnieni na poziomie komórkowym od spożywania owoców oraz innych darów natury, bo z nich pozyskujemy elementy niezbędne do prawidłowego rozwoju, dlatego dbanie o dietę w nie bogatą powinno być rzeczą podstawową dla każdego człowieka.

Atopowe zapalenie skóry – największy sprawca nieznośnego świądu.

Szacuje się, że na atopowe zapalenie skóry cierpi ⅓ populacji. Jest to więc dużo częściej występująca choroba niż by się wydawało, która wymaga specjalistycznego leczenia. Schorzenie to ma podłoże genetyczne, chociaż zdarzają się przypadki, gdzie choroba pojawia się na skutek negatywnych czynników emocjonalnych. AZS jest o tyle problematyczna, że ma ona charakter przewlekły, co oznacza, że nie można się z niej całkowicie wyleczyć, a za to objawy mają tendencje nasilać się w różnych etapach życia. Dodatkowo z AZS wiążą się wszelkie alergie wziewne i pokarmowe czyli uczulenie na pyłki drzew i traw, kurz oraz orzechy, nabiał, cytrusy, kakao i miód. Alergie pokarmowe objawiają się obrzękiem naczynioruchowym oraz czasami na tego skutek dusznościami, natomiast wziewne powodują katar sienny, przewlekłe zapalenie spojówek i astmę alergiczną. Atopowe zapalenie skóry objawia się bardzo wcześnie, bo już w pierwszych miesiącach, a najpóźniej do 8. roku życia. Bardzo rzadko uaktywnia się u osób starszych. Choroba objawia się suchością skóry, łuszczeniem się naskórka, zaczerwienieniem, zmianami wypryskowymi o charakterze wysiękowym na zgięciach łokci i kolan oraz uporczywym świądem skóry. Drapanie swędzących miejsc doprowadza do zdarcia naskórka i powstawania przeczosów – bardzo widocznych, trudno gojących się ran na ciele. Także na skutek drapania skóra traci barierę ochronną, co otwiera drogę alergenom, bakteriom i innym czynnikom drażniącym, dlatego nieustannie powstają kolejne zakażenia. Ponadto, objawy mogą się nasilać przez noszenie wełnianych ubrań, zbyt częste kąpiele w chlorowanej wodzie oraz stosowanie zwykłego mydła bądź silnych detergentów.

Aby walczyć ze schorzeniem należy dbać o intensywne nawilżanie oraz natłuszczanie skóry. Leczenie AZS dzieli się na przyczynowe i objawowe, gdzie w pierwszym przypadku eliminuje się czynniki uczulające jak np. pokarm, którego pacjent nie toleruje. Leczenie objawowe natomiast polega na odbudowie zniszczonej i uszkodzonej skóry poprzez farmakoterapię, naświetlanie promieniami UVA i UVB oraz fotochemioterapię PUVA, a także stosowanie specjalistycznych maści. Jako, że atopowe zapalenie skóry jest powszechną i uciążliwą chorobą dermatolodzy i farmaceuci opracowali specjalistyczne kosmetyki dostosowane do skóry atopowej. Podstawą przy wybieraniu maści i kremów jest sprawdzanie ich składu, aby mieć pewność, że sięgamy po odpowiedni wyrób. Przykładem sprawdzonego produktu jest marka DEMSA skupiająca się na dostosowywaniu swoich wyrobów do szczególnie wrażliwej i trudnej do kuracji skóry atopowej. W składzie kremów, balsamów oraz żelów do mycia można znaleźć ekstrakty pochodzenia roślinnego, jak na przykład rabarbar dłoniasty, tarczyca bajkalska, drzewo mydlane, olej uśpianowy oraz lukrecja, co nadaje wyrobom marki DEMSA właściwości leczniczych. Kosmetyki te łączą w sobie wiele składników dobrze tolerowanych przez wymagającą skórę atopową. Ponadto, firma w swojej ofercie posiada nie tylko produkty do codziennej pielęgnacji, ale też intensywnie nawilżające preparaty działające szybko i skutecznie, przynosząc ulgę swędzącej skórze. Obecność substancji leczniczych wykorzystywanych w medycynie chińskiej nadaje firmie rzetelności, szczególnie w obszarze leczenia chorób, na które obecna medycyna nie znalazła lekarstwa.
Więcej informacji oraz szczegółowe opisy kosmetyków można znaleźć na stronie producenta: http://www.demsa.pl/atopowe-zapalenie-skory.

Dbanie o skórę jest niezwykle istotne i staje się coraz ważniejsze w obecnych czasach pełnych szkodliwych chemikaliów, zanieczyszczeń i chorób cywilizacyjnych. Aby nie doprowadzić do uciążliwych chorób skórnych, musimy pamiętać o jej regularnym nawilżaniu oraz stosowaniu preparatów myjących dostosowanych do rodzaju skóry – w przeciwnym razie możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzanego.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

biotyna

Czym jest biotyna?

Biotyna to organiczny związek chemiczny, który jest ważnym składnikiem diety, pomagając w utrzymaniu zdrowia skóry, …