Torba treningowa i buty
Wiele osób chcących poprawić swoją sylwetkę i sprawność fizyczną myśli o poważnych i regularnych treningach. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak rozpocząć przygodę z treningiem, aby była ona w pełni bezpieczna i efektywna?

Wiele osób chcących poprawić swoją sylwetkę i sprawność fizyczną myśli o poważnych i regularnych treningach. Istnieje wiele dyscyplin sportowych, które mogą pomóc w osiągnięciu wymarzonego celu. Jednak każda seria ćwiczeń wymagających większego wysiłku i dość dużej wiedzy powinna odbywać się pod okiem profesjonalnego trenera. Trening wykonywany wyłącznie na własną rękę musi być dobrze przemyślany, ponieważ tylko wtedy da on wymierne efekty i co najważniejsze – będzie bezpieczny.

Poznanie własnych możliwości

Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z ćwiczeniami powinny zapoznać się ze swoim organizmem. Jego wydolność na pierwszych sesjach będzie zapewne daleka od oczekiwanej, ale w ramach regularnych treningów będzie wzrastać. Narzucenie sobie zbyt wymagających ćwiczeń na sam początek może skończyć się szybkim zniechęceniem do dalszego uprawiana sportu z uwagi na zakwasy, które objawią się już następnego dnia. W skrajnych przypadkach już pierwsza sesja treningowa może zakończyć się bardzo poważną kontuzją. Dlatego też, bez względu na rodzaj wykonywanych ćwiczeń, ich ciężar powinien być dozowany stopniowo. Stagnacja również nie jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Osoby, które postawią na wysiłek fizyczny zwiększający masę mięśniową, nie mogą stale podnosić ciężarów o tej samej wadze, ponieważ mięśnie po pewnym czasie się do nich przyzwyczają i treningi przestaną przynosić pożądane efekty.

Regularne posiłki zaopatrzą organizm w odpowiednią ilość energii

Jedzenie to podstawa. O tym powinna pamiętać każda osoba rozpoczynająca trening. Najważniejsze w tej kwestii jest regularne spożywanie posiłków, które dostarczą do organizmu niezbędną ilość substancji odżywczych. Ćwiczenia fizyczne są na tyle męczące, że mogą często prowadzić do podjadania wysoko przetworzonych produktów, a co za tym idzie – odkładania się dodatkowych ilości kalorii, które z czasem będzie trudniej spalić. Aby uniknąć takiego stanu, należy przyzwyczaić organizm do jedzenia pięć razy dziennie w odstępach co trzy godziny. Taki system pozwoli pozbyć się niezdrowych nawyków.

Dobrze dobrane buty mają ogromne znaczenie w treningu

Wiele osób, które wcześniej nie zażywały zbyt dużo sportu, uważa, że do biegania wystarczy kupić wygodne sportowe obuwie. Jest to słuszne stwierdzenie, ale tylko częściowo. Źle dobrane buty, mimo że na początku wydają się idealne, to po pewnym czasie przestaną być wygodne i mogą doprowadzić nie tylko do powstania bólu mięśni czy stawów, ale również skutkować poważna kontuzją. Przyczyną może być źle wyprofilowana wkładka, która nie dopasowuje się do podeszwy stopy. Ten element musi być dobrze wyprofilowany pod konkretną stopę (neutralną, z supinacją, z pronacją), aby dodatkowo odciążać mięśnie i stawy. Przykładowo, buty crossfit w Unbroken mają podeszwy z systemem amortyzacji i wsparcia stopy, dzięki czemu zapewniają stabilizację podczas treningów biegowych. Idealne obuwie będzie również zapewniać odpowiednią przyczepność w trudniejszych warunkach i wykonane będzie z przewiewnego materiału.


Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

interwały

Treningi interwałowe a treningi o stałej intensywności: porównanie efektów i zastosowań w praktyce

Treningi interwałowe i treningi o stałej intensywności to dwa popularne typy ćwiczeń stosowane przez sportowców …