Ból stawów
Maść na stawy charakteryzuje się o wiele większą popularnością niż tabletki na ból stawów. Przeznaczone są do stosowania zewnętrznego w miejscu bólu | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Jak sobie radzić z bólem stawów

Ból stawów może pojawiać się lub nasilać z uwagi na ogromną ilość czynników o różnym podłożu. Najczęściej u zdrowych osób pojawia się na skutek przeciążenia, po wykonaniu niecodziennej, ale intensywnej aktywności fizycznej. U części osób stanowi następstwo zmian zwyrodnieniowych, które nasilają się wraz z upływem czasu, dlatego są jedną z najczęściej występujących dolegliwości bólowych u osób starszych. Bóle stawów nasilają się w niepogodę. Przedstawiamy jak sobie radzić z bólem stawów.

Domowe sposoby na bóle stawów

Domowe sposoby na bóle stawów doskonale sprawdzają się w sytuacjach, kiedy niemożliwe jest natychmiastowe przyjęcie tabletki na stawy lub rozsmarowanie maści na ból stawów. Ponadto, stosowane są przez starsze osoby, które chcą ograniczyć już i tak wysoką ilość przyjmowanych leków. Zastosowanie domowych sposobów zazwyczaj przynosi chwilą ulgę i największą skuteczność wykazują przy nienasilonych bólach. Uporczywy ból wymaga zastosowania farmaceutyków.

Do rozgrzania bolącego miejsca można wykorzystać także nalewkę m.in. z ziół lub bursztynu i wetrzeć ją w dokuczliwe miejsca.

Zimne lub gorące okłady

Na ból stawów pomocne okazują się zimne lub gorące okłady. To osoba zmagająca się z dyskomfortem bólowym musi zdecydować sama, która temperatura przynosi jej większą ulgę. W tym celu warto posiadać gotowe kompresy, które są do nabycia w aptece. Zgodnie z potrzebą, można podwyższyć i obniżyć ich temperaturę i uśmierzyć ból.

Kąpiel z dodatkiem ziół i minerałów

Kąpiele ze stosownymi dodatkami charakteryzują się w głównej mierze działaniem odprężającym. Przy mało intensywnym bólu zapewni chwilowy relaks, niezwykle ważny dla lepszego samopoczucia. Na mocne dolegliwości bólowe nie wykazuje większej skuteczności.

Tabletki na stawy

Dla osób, które zmagają się z bólem stawów polecane są tabletki na stawy, które cechują się ogromną skutecznością w walce z bólem. Na rynku farmaceutycznym dostępne są dwa rodzaje środków:

  • działające doraźnie – przynoszą natychmiastową ulgę,
  • do dłuższej kuracji – wzmacniają stawy, dzięki czemu ból ustępuje lub ma mniejsze nasilenie.

W zależności od potrzeb, na rynku dostępne są tabletki na ból stawów z różnymi substancjami czynnymi, które powinny być dobierane zgodnie ze stanem zdrowia, intensywnością oraz częstotliwością występowania bólu, tj. paracetamol, kwas acetylosalicylowy (aspiryna), ibuprofen, meloksykam, naproksen, diklofenak, metamizol, deksetoprofem.

Maść na ból stawów

Maść na stawy charakteryzuje się o wiele większą popularnością niż tabletki na ból stawów. Przeznaczone są do stosowania zewnętrznego w miejscu bólu. Jedną z największych ich zalet, poza szybkim przynoszeniem ulgi, jest niewywieranie negatywnego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Substancje czynne tylko w niewielkim stopniu przenikają do krwiobiegu, a także nie podrażniają błon śluzowych żołądka. Bardzo często stanowi podstawowe wyposażenie domowej apteczki sportowców oraz osób pracujących fizycznie. Tutaj znajdziesz ranking maści i żeli na ból stawów, które naprawdę działają – https://bol-stawow.pl/masc-na-bol-stawow-i-miesni/.

Substancje czynne, które są wykorzystywane do tworzenia maści, opierają się na działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym. Ponadto w zależności od przyczyny bólu, dostępne są maści o działaniu chłodzącym lub rozgrzewającym. Maści chłodzące zalecane są przy obrzękach, urazach. Z kolei rozgrzewające umożliwiają rozszerzenie naczyń krwionośnych, co skutkuje zwiększeniem ukrwienia danego miejsca.

Materiał partnera zewnętrznego