kamienie nerkowe ból brzucha
Kamienie różnią się między sobą pod względem rozmiaru, wagi i kształtu, ale także ze względu na skład | fot.: materiał partnera

Kamienie nerkowe – objawy i leczenie

Kamienie nerkowe to jedno z najbardziej popularnych wśród mężczyzn schorzenie układu moczowego. Tylko jego szybkie rozpoznanie, stanowi gwarancję trwałego wyleczenia. W jaki sposób rozpoznać kamienie w nerkach, dokąd udać się po pomoc i jak zapobiegać ich ponownemu pojawieniu?

Czym jest i jak się tworzy kamień nerkowy?

W składzie naszego moczu znajdują się trudno rozpuszczalne substancje nazywane litogennymi. Należą do nich: wapń, kwas szczawiowy, moczany, fosforany oraz cystyny. U zdrowego człowieka, czyli takiego, którego nerki i układ moczowy działają bez zarzutu, są one usuwane z organizmu i nie stanowią zagrożenia. Jeśli jednak proces ich wydalania zostanie zakłócony, wówczas wytrącają się one w postaci kryształków, które łącząc się ze sobą, tworzą różnych rozmiarów złogi, określane właśnie, jako kamienie nerkowe ze względu na to, iż najczęściej powstają one i osadzają się w nerkach – jednej lub obydwu.

a. Rodzaje kamieni nerkowych

Kamienie różnią się między sobą pod względem rozmiaru, wagi i kształtu, ale także ze względu na skład. W związku z tym wyróżnia się:

  • kamienie szczawianowo – wapniowe – to najczęstsza postać kamieni nerkowych; powstają one w wyniku spożywania zbyt małej ilości wody, a także nadużywania takich produktów jak: szczaw, szpinak, rabarbar czy mocna herbata; mogą też pojawiać się na tle niektórych schorzeń;
  • kamienie fosforanowo – wapniowe – druga równie częsta postać kamieni; za ich powstanie odpowiedzialne jest zazwyczaj zakażenie dróg moczowych;
  • kamienie moczanowe – należą do rzadkości, a ich pojawieniu sprzyja niewłaściwa dieta oraz duże niedobory magnezu.

b. Przyczyny powstawania kamieni nerkowych

Lista czynników sprzyjających powstawaniu kamieni w nerkach jest długa. Główne z nich to: otyłość, niewłaściwa dieta oraz brak ruchu. Jednak problem ten może mieć także podłoże zdrowotne, czyli choroby współistniejące. Należą do nich: cukrzyca typu 2, nadciśnienie, dna moczanowa (inaczej podagra), choroby nerek oraz infekcje dróg moczowych.

Objawy związane z kamieniami nerkowymi

W jaki sposób możemy domyślać się, że kamienie nerkowe to właśnie nasz problem? Mówią nam o tym objawy, takie jak: lekki, ale uciążliwy ból w dole pleców przypominający kłucie, zwiększona potrzeba oddawania moczu, krwiomocz oraz pieczenie w czasie oddawania moczu. W przypadku, kiedy następuje samoistne wydalanie kamieni nerkowych – tych o stosunkowo niewielkich rozmiarach – wówczas, prócz wymienionych powyżej symptomów, mogą pojawić się także: bladość, nudności, zimne poty oraz ogólne rozdrażnienie.

a. Diagnostyka

Potwierdzeniem obecności kamieni w nerkach zajmują się specjaliści, czyli nefrolog lub urolog. Do tego celu wykorzystują oni następujące metody diagnostyczne: podstawowe badanie moczu, USG układu moczowego, RTG jamy brzusznej lub tomografia komputerowa.

Leczenie

Wykonane przez specjalistę badania kamieni nerkowych pokazują, jak bardzo zaawansowana jest postać choroby. Ponadto dają odpowiedź na to, jakie leczenie będzie tu najskuteczniejsze. Jeśli rozmiar kamieni nie przekracza 8 milimetrów, zazwyczaj wystarcza leczenie farmakologiczne z zastosowaniem leków przeciwbólowych oraz kortykosteroidów i leków rozszerzających ostatnią część moczowodu. Ma ono na cele ułatwienie bezinwazyjnego usunięcia kamieni z nerek. Jeżeli jednak ich rozmiar jest większy wtedy, niezbędnym staje się wdrożenie leczenia specjalistycznego. Najczęściej stosowane metody to:

  • litotrypsja pozaustrojowa – zabieg polegający na rozbiciu kamieni za pomocą fal uderzeniowych;
  • zabieg przezskórny – z wykorzystaniem lasera lub fal ultradźwiękowych;
  • metoda endoskopowa – bezpośrednie usunięcie kamienia nerkowego.

Tego typu zabiegi najlepiej wykonać w prywatnej klinice. Jednak dla niektórych pacjentów koszta mogą okazać się zbyt wysokie. Dla przykładu cena zabiegu endoskopii zaczyna się od 5.000zł, a litotrypsji od 1800zł. Wówczas warto skorzystać z pomocy finansowej, czyli systemu MediRaty. Jest to kredyt z dwiema wygodnymi formami spłaty już po wykonaniu zabiegu. Pierwsza z nich to metoda „Kupuję teraz – płacę później” i obowiązuje ona w wybranych placówkach oferujących płatności PayPlus. Druga możliwość to kwalifikacja telefoniczna z potwierdzeniem zdolności kredytowej.

Jak zapobiegać kamieniom nerkowym?

Na koniec warto wspomnieć, że aby usunięcie kamienia z nerki przyniosło względnie trwały efekt, niezbędna jest właściwa profilaktyka. Jej najważniejszy element to ścisłe przestrzeganie wskazań dietetycznych. Poza tym warto zadbać o systematyczny ruch i zapewnić swojemu organizmowi optymalną ilość płynów – co najmniej 2 litry czystej wody każdego dnia.

Zapobiegać kamieniom nerkowym możemy także poprzez rezygnację z częstego spożywania mięsa – w to miejsce powinny pojawić się warzywa i owoce, czyli naturalne źródła substancji przeciwdziałających powstawaniu złogów nerkowych takich jak: potas, magnez i cytryniany. W diecie wspomagającej walkę z kamieniami nerkowymi należy też ograniczyć sól, zastępując ją innymi przyprawami.

Materiał partnera zewnętrznego