Woda i trening
W ciągu zwykłego dnia powinniśmy wypijać około 2 litrów płynów (najlepiej wody) i odpowiednio więcej, jeśli towarzyszy mu trening. | fot.: Fotolia

Skuteczne i zdrowe odchudzanie – jak to połączyć?

Funkcjonowanie w ciągłym biegu i stresie, natłok spraw zawodowych, siedzący tryb pracy czy permanentne zmęczenie – istnieje wiele czynników, które potrafią skutecznie przeszkadzać w utrzymaniu zdrowego stylu życia. Często z ich powodu zapominamy o właściwym odżywianiu, co może skutkować zbytnim przybraniem na wadze. Z drugiej strony, nie wszystkie działania odchudzające sprzyjają naszemu organizmowi. Jak zatem, w obliczu wyzwań dnia codziennego, zrzucić zbędne kilogramy bez szkody dla zdrowia?

Dla wielu osób marzących o smukłej i jędrnej sylwetce, cel uświęca środki: dzięki pełnym wyrzeczeń dietom, czy też herbatkom lub tabletkom odchudzającym, pożądane rezultaty mają przyjść szybko, łatwo i przyjemnie. A jak jest naprawdę? Najczęściej raptowne zrzucanie kilogramów wywołuje efekt jo-jo, czyli ponowne, równie prędkie przybranie na wadze. Ponadto, takie gwałtowne zmiany szkodzą organizmowi, gdyż stają się źródłem niedoboru cennych składników odżywczych. Jednym słowem – jeśli chcemy zdrowo i skutecznie schudnąć, nie możemy iść na skróty. Musimy włożyć w ten proces trochę wysiłku, wykazać się cierpliwością oraz nie zapomnieć o najważniejszych zasadach.

Po pierwsze – pamiętaj o regułach zdrowego odżywiania!

Nie da się ukryć, że proces odchudzania często wiąże się z koniecznością zmniejszenia spożywanych porcji czy ograniczeniem obecności pewnych produktów w codziennym jadłospisie. Jednak walcząc z jedną przesadą, nie możemy popadać w drugą. Odpowiednia dieta nie opiera się bowiem na stwierdzeniu, że „im mniej wszystkiego jemy, tym lepiej”, ale na zbilansowanych posiłkach, dostosowanych do naszego organizmu oraz dostarczających potrzebne ilości najważniejszych składników odżywczych. Zarówno białka, soli mineralnych czy witamin, jak i tłuszczów czy węglowodanów.

Tylko zróżnicowana, bogata w cenne składniki dieta zapewni prawidłowe funkcjonowanie organizmu – a więc i właściwy przebieg metabolizmu. Jednak zachowując tę zasadę, możemy ułożyć jadłospis tak, by sprzyjał on zdrowemu i skutecznemu zrzucaniu zbędnych kilogramów. Przykładowo, nie powinno w nim zabraknąć produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców, ponieważ – oprócz innych wartości odżywczych – dostarczają one sporych ilości błonnika. Ten zaś korzystnie wpływa na pracę jelit oraz usuwanie produktów ubocznych przemiany materii. Ponadto, istnieją produkty działające jak „naturalne spalacze”: np. musztarda, pieprz, chrzan, chili lub imbir. Warto natomiast ograniczyć tłuszcze zwierzęce, a także alkohol, będący źródłem tzw. pustych kalorii.

Najlepiej, jeśli nasza „doba spożywcza” składa się z 4-5 posiłków. Oczywiście, charakteryzujących się ilością i produktami dostosowanymi do danej pory dnia. Szczególnie ważne w tym przypadku jest nieobjadanie się na noc, gdyż zbyt obfite porcje zaburzają zdrowy sen i prawidłową pracę organizmu, a co za tym idzie – wspomagają przyrost tkanki tłuszczowej. Co jednak, jeśli brakuje nam czasu na samodzielne i systematyczne przygotowywanie odpowiednio zbilansowanych dań czy przekąsek? Warto wtedy skorzystać z rozwiązań, które pomogą zachować właściwe nawyki żywieniowe – np. cateringu dietetycznego, dostępnego na www.maczfit.pl.

Po drugie – mniej stresu, więcej ruchu!

Czynnikiem, który w znacznym stopniu może utrudnić proces odchudzania, jest… stres. I choć zapanowanie nad nim należy do jednych z trudniejszych zadań, warto poświęcić tej kwestii więcej uwagi. Działania niwelujące stres nie tylko bowiem sprzyjają zrzucaniu zbędnych kilogramów, ale również poprawiają ogólną kondycję organizmu.

Pytanie: jak to zrobić? Jednym ze skutecznych sposobów jest aktywność fizyczna. Jej pozytywne skutki odczuje zarówno psychika, jak i ciało – zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na dyscyplinę sportową, której uprawianie będzie nam sprawiać autentyczną przyjemność. Może to być jazda na rowerze, pływanie, siłownia, a nawet biegi lub nordic walking. Jeśli w ciągu 2-3 dni tygodnia znajdziemy 45 minut na aktywność fizyczną, z pewnością szybciej uporamy się z niechcianymi, nadmiarowymi kilogramami. Nie zapominajmy także o odpowiednim nawadnianiu organizmu. W ciągu zwykłego dnia powinniśmy wypijać około 2 litrów płynów (najlepiej wody) i odpowiednio więcej, jeśli towarzyszy mu trening.

OLI

Sprawdź także

biotyna

Czym jest biotyna?

Biotyna to organiczny związek chemiczny, który jest ważnym składnikiem diety, pomagając w utrzymaniu zdrowia skóry, …