Check - zielony

Zalety soczewek jednodniowych? Czy warto je nosić?

Podstawową zaletą, wynikającą z noszenia jednodniowych soczewek kontaktowych jest brak konieczności ich codziennej pielęgnacji. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko podrażnień oraz zakażenia groźnymi bakteriami i wirusami. Ponadto tego typu soczewki kontaktowe mogą bez przeszkód być użytkowane osoby ze skłonnością do alergii.

Soczewki jednodniowe w sprzedaży pojawiły się po raz pierwszy 1993 r. i obecnie są najpopularniejszym typem soczewek korygujących wady wzroku. Mimo wielu zalet soczewek jednodniowych, warto pamiętać, że mają też swoje wady, w tym, m.in. cenę, która sprawia, że to rozwiązanie jest niezbyt opłacalne przy codziennym noszeniu soczewek.

Soczewki jednodniowe – dla kogo?

Soczewki kontaktowe przeznaczone są dla osób, zmagających się z krótko- i dalekowzrocznością lub astygmatyzmem. Dobrze sprawdzą się także u osób, ceniących sobie komfort i wygodę użytkowania, których nie znajdują przy noszeniu okularów korekcyjnych. Spośród wszystkich typów soczewek kontaktowych największą popularnością cieszą się soczewki jednodniowe. Zaleca się wybór soczewek z zastosowaniem PC Technology, dzięki której łatwiej przepuszczają one wodę, a także lepiej dopasowują się do oka. Tego typu soczewki jednodniowe ma w swoim asortymencie marka Ultraflex.

Korzyści noszenia soczewek jednodniowych

Podstawową zaletą związaną z użytkowaniem soczewek jednodniowych jest brak konieczności ich pielęgnacji, która dla niektórych osób bywa bardzo kłopotliwa. Wówczas należy pamiętać o używaniu specjalistycznego płynu do czyszczenia soczewek, a także umieszczaniu ich w pudełku, które należy często zmieniać. Wykonywanie tych czynności eliminuje noszenie soczewek jednodniowych, które jak sama nazwa wskazuje, wyrzuca się po jednym dniu unoszenia. Wśród innych zalet soczewek jednodniowych można wymienić:

  • komfort i wygodę noszenia,
  • materiał, który nie podrażnia oczu,
  • możliwość noszenia przez alergików, a także osoby zmagające się z zespołem suchych oczu.

Jak długo można nosić soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe można nosić maksymalnie od 6 do 14 godzin. Czas ich użytkowania uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań, m.in. od fizjonomii oka oraz stopnia ich naturalnego nawilżenia. Nie zaleca się nosić soczewek jednodniowych zarówno w dzień, jak i w nocy. Po ich zdjęciu należy je wyrzucić do kosza.

Sprawdź także

kobiece oczy soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe – jakie są ich zalety?

Na noszenie soczewek kontaktowych decyduje się wiele osób – zarówno z krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością. …