Druga część komiksu Amelka vs. Mozaika, tym razem zawiera też dodatkowe krótkie formy komiksowe. 15 znakomitych rysowników pokazuje nie tylko olbrzymi talent, ale również wielkie serce | Źródło AKT 16 wrzesień 2017: Krzysztof Churski i Andrzej Włudecki

Ważne są nawet najdrobniejsze gesty

Rozmowa z Andrzejem Włudeckim, inicjatorem akcji rysunkowej, scenarzystą i redaktorem komiksu Amelka vs. Mozaika, a przede wszystkim tatą czteroletniej Amelki.

Myślę, że Twoja córka znana jest wśród fanów komiksu niczym niejeden fikcyjny bohater komiksowy, z tą różnicą, że Amelia istnieje naprawdę. Zacznijmy zatem od przedstawienia, szczególnie tym, którzy jeszcze nie słyszeli o tej dzielnej dziewczynce – kim jest Amelia?

Amelia jest moją córką i 14 lipca skończyła cztery lata. Ma bardzo rzadką wadę genetyczną – Trisomię Chromosomu 20 w postaci Mozaiki. W jej przypadku wiąże się to z wieloma schorzeniami m.in. skolioza, wada wzroku, opóźnienie psychoruchowe. Amelka wymaga stałej opieki terapeutów i ciągłej rehabilitacji. Prognozy były bardzo pesymistyczne, jednak nasza determinacja i wielka wola walki Amelki przynosi coraz lepsze rezultaty. Postępy, które Amelka zrobiła w ostatnim czasie, zaskakują lekarzy nadzorujących jej terapię.  Jest to ogromna zasługa całej rzeszy specjalistów, terapeutów i rehabilitantów, a także zastosowanie bardzo skutecznych terapii m.in. turnusów organizowanych przez Fundację Król i Smok. Daleka droga przed nami, jednak to, co osiągnęła Amelka, już w tej chwili jest ogromnym sukcesem.

Jesteś inicjatorem akcji rysunkowej dla swojej córeczki. Skąd wziął się pomysł na taką działalność?

Pomysł na akcję rysunkową był spontaniczny. Napisałem do kilku autorów wiadomość z zaproszeniem do narysowania rysunku dla Amelki. Spotkało się to z pozytywną reakcją i błyskawicznym odzewem. Pierwszą ilustrację stworzyła Magdalena Babińska i przedstawia ona Amelkę w gorsecie, okularach, z zasłoniętym okiem. Wokół niej cztery wizerunki, gdzie Amelia ukazana jest jako Iron Man, Księżniczka Steampunku, Królowa Piratów oraz Czarodziej z Hogwartu. Całość wieńczy napis: „Mogę być, kimkolwiek chcę”. Ilustracja stała się inspiracją dla innych twórców.

Czy sugerujesz autorom, co mają przestawiać ich wizerunki Amelki?

Pomysły to inwencja autorów, każdy z nich ma wolną rękę w kreowaniu ilustracji. Jedyny wyznacznik to „różowe okulary” i podobieństwo do prawdziwej Amelki. Rysunki są przeróżne: część z nich jest inspirowana zdjęciami z terapii, część jest związana z przedmiotami, które lubi. Przyświeca im jeden cel. Mają motywować Amelkę i inne dzieci z podobnymi problemami do walki z chorobą.

W jaki sposób ilustracje mają motywować Amelkę i inne dzieci?

Poza tym, że sprawiają radość, nadają też sens czynnościom niezbędnym w terapii, pokazują je w wesoły sposób. Jednym z pierwszych rysunków, który spotkał się z ogromnym odzewem wśród dzieci i rodziców, był rysunek, który stworzył dla Amelki Andrzej Milewski znany szerzej jako Andrzej Rysuje. Przedstawia pirata, który tak jak Amelia ma zasłonięte oko i podkreśla, jak pomaga mu to w codziennej „pracy”. Dużo ilustracji dotyczy tego, jak ważny w terapii dziecięcej jest kontakt ze zwierzętami poprzez dogoterapię, delfinoterapię, czy hipoterapię. Inne pokazują, że gorset stabilizujący kręgosłup to nic strasznego, że jest podobnym do pancerza, zbroi, czy gorsetu noszonego przez księżniczki.

Akcja skupiła wielu autorów z polski i z zagranicy. Czy jesteś w stanie zliczyć, ile ilustracji z Amelką powstało do tej chwili?

Mamy w tej chwili blisko 400 ilustracji z 40 krajów świata, akcja ma globalny charakter i dotarła do wielu nawet bardzo odległych zakątków ziemi jak np. Korea Południowa, Indonezja, Meksyk, Australia, Macedonia, Salwador, Egipt, Kostaryka, Brazylia, Indie, Irak czy Chiny. A to tylko część z miejsc skąd dotarły do nas prace dla Amelki. Cały czas powstają kolejne ilustracje i akcja żyje już własnym życiem. Czasem piszę do autorów, których rysunki wpadną mi w oko i są rysownicy, którzy sami napiszą do mnie, iż chcieliby stworzyć coś dla Amelki. Wszystkich twórców zachęcam do kontaktu poprzez mój adres e-mailowy: andrzej.wludecki@gmail.com.

Akcja rysunkowa to tylko część komiksowej działalności w celu wsparcia Amelki, a także i innych dzieci. Co ponadto organizujesz wraz ze współpracującymi z Tobą twórcami?

W swojej działalności nie poprzestajemy tylko na akcji rysunkowej. Można mnie spotkać wraz z autorami prac z komiksu Amelka vs. Moziaka na festiwalach komiksowych, gdzie promujemy akcję i zbieramy na rehabilitację Amelki. Organizuję także własne eventy. Za nami trzy imprezy charytatywne, na których można było obejrzeć wystawę prac stworzonych dla Amelki. Dodatkowymi atrakcjami były warsztaty rysunkowe, które poprowadzili zaprzyjaźnieni z akcją rysownicy Nikodem Cabała, Piotr Bednarczyk, Piotr Rosner. Odbyły się także warsztaty ze scenarzystami, które prowadziłem ja i Maciej Kur. Rysowanie na żywo, zajęcia z pieskiem – Pippi, premierowe pokazy animacji dla dzieci dzięki uprzejmości EgoFilm. Dwie imprezy odbyły się w Warszawie i zaszczyciło je wielu znamienitych gości m.in. Tadeusz Baranowski, Nika Jaworowska-Duchlińska, Katarzyna Wittersheim i Paulina Christa. Pierwsza odbyła się w gościnnych progach Przystani Szkraba, a druga dzięki uprzejmości sklepu Yatta.pl. Trzecia impreza w łódzkiej manufakturze połączona z licytacją obrazów była zorganizowana przez firmę Menard Polska. W tym miejscu chciałbym złożyć jej przedstawicielom duże podziękowania, gdyż firma Menard Polska jest także patronem wydanego przez nas komiksu Amelka vs. Mozaika.

To tak spontaniczny i duży odzew artystów na akcje rysunkową dla Amelki zainspirował Was do stworzenia komiksu o małej superbohaterce?

Bezpośrednią inspiracją do stworzenia komiksu była ilustracja stworzona dla Amelki przez Nikodema Cabałę, która była zrobiona w formie strony komiksu. Pół roku później rozpoczęły się prace nad komiksem. W tworzeniu komiksu wsparło nas kilkunastu ilustratorów, scenarzysta i firma E-mouse, która przygotowała oprawę graficzną. Wszystkim bardzo dziękujemy za okazane wsparcie.

Amelka vs. Mozaika to typowy komiks superbohaterski, przygodowy, skierowany do małych, jak i dużych czytelników, bo są tam umieszczone dla nich „smaczki”, które być może będą sentymentalnym powrotem do dzieciństwa. Bohaterka komiksu może się wcielić w dowolną postać i nie spocznie, dopóki nie upora się ze złowieszczą Mozaiką – czarnym charakterem tej opowieści. To, co ma odróżnić komiks od innych tego typu publikacji to pokazanie, jak ważne są nawet najdrobniejsze gesty. Temu też służy w komiksie kącik Rady i porady, który jest lekkim nawiązaniem do rubryki z komiksów czasu PRL np. Kapitan Żbik.

W jaki sposób można zdobyć komiks Amelka vs. Mozaika?

Komiks rozdajemy w czasie zbiórek charytatywnych, w zamian za wsparcie rehabilitacji Amelki. Duża część nakładu przekazywana jest do ośrodków terapii, bibliotek oraz bezpośrednio do dzieci. Pierwsze egzemplarze przekazaliśmy dzieciom, które były inspiracją do stworzenia bohaterów naszego komiksu. Kacper z pierwszego odcinka oraz Zuzia i Matti z drugiego istnieją naprawdę, a czyniąc ich bohaterami komiksu, chcieliśmy pokazać, że myślimy o nich i trzymamy za nich kciuki. Część egzemplarzy pojawiła się na wspieram.to oraz na portalu aukcyjnym Allegro. Można tam kupić limitowane egzemplarze komiksu, a przekazanymi środkami wesprzeć rehabilitację Amelki.

Powstanie kolejna część komiksowych przygód dziewczynki w różowych okularach? Jakie plany na przyszłość?

Tak, powstaje trzeci odcinek komiksu, który będzie poruszał kolejne ważne kwestie społeczne. Niebawem wystartuje zbiórka na wspieram.to, gdzie będzie można zaopatrzyć się w pakiet komiksów. Szukam teraz rysowników i scenarzystów do kolejnych odcinków oraz sponsorów, aby kolejne wydania mogły trafić do jak najszerszego grona młodych czytelników. W tym roku będziemy na dwóch festiwalach komiksowych, poza tym na jesieni będziemy organizować trzeci event w Warszawie, na który już teraz zapraszamy.

Dziękuję za rozmowę.

Wszyscy, którzy chcieliby się włączyć w pomoc przy realizacji kolejnej odsłony przygód małej superbohaterki będą mieli ku temu okazję. Ruszyła bowiem kolejna zbiórka.

https://pomagamy.im/komiksmozaika

Kolejna część komiksu Amelka vs. Mozaika, tym razem zawiera też dodatkowe krótkie formy komiksowe. 15 znakomitych rysowników pokazuje nie tylko olbrzymi talent, ale również wielkie serce.

Opracował: Krzysztof Churski

Sprawdź także

komiksy współczesne

Najciekawsze współczesne komiksy

W ostatnich kilkunastu lat rynek komiksów i powieści graficznych znacząco powiększył się na polskim rynku. …