Archwium dla tagu: poezja

Zmarł Ernest Bryll

.Bryllowanie: Marcin Styczeń i Ernest Bryll (2009)

16. marca 2024 roku, w wieku 89 lat, zmarł Ernest Bryll, ceniona postać w polskim świecie literatury i kultury. Bryll był jednym z najważniejszych poetów polskich XX wieku. Co charakterystyczne, oprócz tworzenia poezji był także pisarzem, krytykiem filmowym, autorem tekstów piosenek, dziennikarzem, tłumaczem, a także dyplomatą. Bryll w popkulturze To …

Czytaj więcej »

Tomasz Jastrun: Album rodzinny – historia rodzinna Jastrunów opowiedziana wierszami i fotografią

Tomasz Jastrun: Album rodzinny. Wiersze i fotografie, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2022

Zdjęcia potrafią zatrzymać na zawsze niezwykłe momenty z naszego życia. Każde z nich opowiada jakąś historie. „Album rodzinny” Tomasza Jastruna to osobisty przewodnik i zarazem niezwykła książka, która za pomocą poezji i fotografii przedstawia losy słynnego poety Mieczysława Jastruna oraz jego rodziny.  Niezwykły album Tomasz Jastrun to polski poeta i prozaik. …

Czytaj więcej »

Nobel z literatury 2020- kim jest Louise Glück?

Louise Gluck 1977

Louise Glück, amerykańska poetka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2020 nie jest szerzej znana w Polsce. Jedyne jej wiersze przetłumaczone na polski przez Julię Hartwig ukazały się w zbiorze „Dzikie brzoskwinie”, antologii tekstów amerykańskich poetek. Szkoda, bo twórczość noblistki bliska jest wierszom Wisławy Szymborskiej, nagrodzonej tym samym prestiżowym wyróżnieniem.  …

Czytaj więcej »

Polski projekt „Poeci” – gdy hip-hop spotyka poezję

Polski projekt "Poeci"

Kultura jest hybrydą. Łączy w sobie elementy, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, tak jak poezję i hip-hop na pierwszy rzut oka dzieli głęboka przepaść, na wielu poziomach. Jeśli przyjrzymy się obu zjawiskom bliżej, okaże się, że hip-hopowe teksty są rymowane, jak wiersze. I, podobnie jak one, mają …

Czytaj więcej »

Premiera albumu „Bunt młodości” Natalii Moskal

Bunt młodości to tytuł ep-ki Natalii Moskal, na której znalazły się teksty wybitnej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny do których muzykę napisał Jan Stokłosa. Wydawnictwo obejmuje pięć przemyślanie wybranych utworów, w których wyczuwalne jest zaangażowanie Iłłakowiczówny w sprawy społeczno-polityczne. Natalia Moskal, jako artystka młodego pokolenia, fascynująca się kobietami potrafiącymi iść pod prąd, …

Czytaj więcej »

„Jestem przestrzeń”- zapowiedź płyty Moniki Borzym z tekstami Anny Świrszczyńskiej

Monika Borzym

„Jestem przestrzeń” to tytuł płyty z poruszającymi tekstami poetki Anny Świrszczyńskiej w wykonaniu wokalistki jazzowej Moniki Borzym. Płyta z gościnnym udziałem m.in. Wojciecha Waglewskiego i gitarzysty jazzowego Johna Scofielda ukaże się 28 lipca w ramach corocznego cyklu „Pamiętamy ’44”. Organizatorem wydarzenia i wydawcą płyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Tego samego dnia, tj. …

Czytaj więcej »

Wiersze w mieście

wiersze w mieście

27 tysięcy wierszy pojawiło się 1 kwietnia w Warszawie. Stolica zakwitła poezją w przestrzeni miejskiej, kawiarniach, klubach i niezależnych księgarniach. Tego rodzaju promocji poezji w Polsce jeszcze nie było. To pierwsza odsłona akcji „Wiersze w mieście”, która zrodziła się ze znanej kampanii „Wiersze w metrze” „Wiersze w mieście” nie pozostawią …

Czytaj więcej »

Literacka Nagroda Nobla 2016 dla… pieśniarza i multiinstrumentalisty

Literacki Nobel dla Dylana

Bob Dylan to we współczesnej muzyce postać kultowa. Artysta, którego pierwszy oficjalny album ukazał się w 1962 roku, do dziś pozostaje inspiracją dla wielu wykonawców. I bardzo prawdopodobne, że po tegorocznej decyzji Akademii Szwedzkiej, zainteresowanie twórczością Boba Dylana – zarówno muzyczną, jak i literacką – wzrośnie jeszcze bardziej. Roberta Allena …

Czytaj więcej »

Nagroda Literacka Nike skończyła 19 lat! Sprawdź mało znane fakty z jej funkcjonowania

Co musiałoby się stać, by z dnia na dzień wzrósł nakład książki „Pióropusz” o ponad 2000%? Czy Smarzowski zdecydowałby się na ekranizację prozy Pilcha, gdyby „Pod mocnym aniołem” nie zostało nagrodzone i nie zyskało rozgłosu? Czy czytelnicy sami sięgaliby po „Gnój” – pierwszą powieść debiutującego, nieznanego autora Kuczoka? Dowiedźcie się …

Czytaj więcej »