Dwóch biznesmenów i laptop
Prowadzenie firmy nierozerwalnie wiąże się ze stałą współpracą z księgowym, bądź biurem rachunkowym. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zakładanie firmy – jak wybrać biuro rachunkowe?

Prowadzenie firmy nierozerwalnie wiąże się ze stałą współpracą z księgowym, bądź biurem rachunkowym. Decyzję o wyborze księgowego najlepiej podjąć jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej. Jeżeli powierzymy te kwestie nieodpowiednim osobom, będziemy musieli liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Na terenie Polski powstają coraz to nowe biura oferujące usługi w tym zakresie. Nie wszystkie mają dobre opinie, część jest jeszcze zupełnie niedoświadczona, przez co wiele osób boi się podjąć współpracę. Na co tak właściwie należy zwrócić uwagę, decydując się na outsourcing księgowości?

Kwestie podstawowe

Na samym początku rzeczy – zdawałoby się – oczywiste, a jednak nie. Na myśli tu mamy rzecz jasna certyfikaty i ubezpieczenie OC – które jest obowiązkowe. Daje ono klientom, przynajmniej w jakimś stopniu, poczucie bezpieczeństwa w przypadku jakichkolwiek błędów przy prowadzeniu księgowości przez biuro rachunkowe. Każda profesjonalna firma rachunkowa, powinna zatrudniać przynajmniej jednego księgowego posiadającego certyfikat wydany przez Ministerstwo Finansów. Listę takich osób można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa. Na uwadze warto mieć również posiadanie innych certyfikatów. Wiadomo, ze im więcej tym lepiej, niemniej grom takich dokumentów może być tak naprawdę niewiele warta. Centrum Informacji Księgowej posiada w swojej bazie firmy o dobrej opinii, nieposiadające zadłużeń finansowych, z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem. Dzięki CIK, każdy przedsiębiorca może znaleźć odpowiednie dla siebie biuro rachunkowe.

Stowarzyszenia branżowe

Przy wyborze outsourcingu usług księgowych można mieć również na uwadze przynależność do stowarzyszeń branżowych. Dobrym przykładem jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, do którego należą firmy związane z branżą finansów. Członkami są wysokiej klasy specjaliści, o wysokiej etyce zawodowej.

Dostępność usług

Czasami, by nie rzec, że często, właściciele firm potrzebują pomocy księgowego poza standardowymi godzinami pracy. Nie chodzi o to, aby biuro było dostępne 24h/ dobę, ale wystarczy, by pracownicy służyli pomocą chociażby telefoniczną, czy mailową. Jest to bardzo istotne dla przedsiębiorcy, których praca i załatwianie spraw wykracza poza 8 roboczych godzin. Profesjonalne biura dbają o klienta i służą m.in. właśnie taką pomocą.

Internetowe biura rachunkowe

Początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają (jeszcze) na głowie wielu faktur i rozliczeń, decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości przez Internet. Dostępne w tej opcji są również dodatkowo usługi doradcze księgowych. Internetowy outsourcing księgowości jest niewątpliwie dużym ułatwieniem i nowoczesnym sposobem prowadzenia finansów firmy. Wystarczy, że uzupełnimy odpowiednie pola, a program wykona za nas całe pozostałe wyliczenia. Dodatkowe usługi związane chociażby z wizytami w urzędach typu US, czy ZUS – w tym przypadku możemy liczyć na na pomoc specjalistów o każdej porze.

Outsourcing usług księgowych
Podstawową usługą każdego biura rachunkowego jest prowadzenie ewidencji przychodów i rozliczanie na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zakres usług

Podstawową usługą każdego biura rachunkowego jest prowadzenie ewidencji przychodów i rozliczanie na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Większość przedsiębiorców nie przepada za wizytami w Urzędzie Skarbowym, czy ZUS-ie, oczekując, by to pracownicy biura, załatwiali za nich wszelkie kwestie księgowe. Dlatego też, przed wyborem firmy, zorientujmy się w tych kwestiach.

Jeżeli dopiero zamierzamy otworzyć własny biznes warto zapoznać się z pomocą jaką może zaoferować nam biuro księgowe. Dzięki temu możemy zaoszczędzić dużo cennego czasu, który poświęcilibyśmy na wizyty w urzędzie skarbowym oraz ZUS.

Kolejną ważną kwestią jest również doradztwo podatkowe. I nie chodzi tu tylko o odpowiedzi na nurtujące pytania, ale na konkretne rozwiązania, które utrzymają kondycję finansową naszego przedsiębiorstwa w jak najlepszym stopniu.

W dobie globalnej konkurencji, firmy coraz bardziej poszerzają zakres swoich usług. Coraz częściej możemy się spotkać z ofertą zarządzania płatnościami za faktury. Zorientujmy się, czy istnieje możliwość tworzenia planów płatności niezapłaconych faktur, prowadzenie rejestru płatności, i czy będziemy mieć wgląd (również on-line), do tychże dokumentów.

Inną, nie mniej istotną kwestią, jest windykacja. Całkowita obsługa powinna obejmować m.in. wysyłanie ponagleń, do kontrahentów nie rozliczających się w terminie.

Jak widać, wbrew pozorom, jest szereg elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, przy wyborze biura rachunkowego. Cennik to już końcowy element całej „układanki”. Przy podpisywaniu umowy koniecznie zwróćmy uwagę na to, co napisane drobnym drukiem. To tutaj zazwyczaj czają się kruczki, których niedoczytanie może grozić niekorzystnymi dla nas stratami finansowymi. Często, poprzez takie zabiegi, okazuje się, że „rewelacyjna”” oferta biura rachunkowego, wcale taka nie jest. Obejmuje minimum świadczeń, a za każdą usługę, która powinna być podstawowa, musimy dodatkowo płacić.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

młodzi ludzie przy tablecie w firmie

Dlaczego warto zarządzać firmą za pomocą systemów ERP?

System ERP jest nowoczesnym rozwiązaniem informatycznym, którego zalety doceni niemal każda współczesna firma. Jego wdrożenie …