zaburzenia lękowe
Wypracowanie sposobu pozwalającego opanować lęk, który opanowuje nas w różnych sytuacjach jest kwestią indywidualną | fot.: stock.adobe.com

Odczuwanie lęku – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić

Lęk jest emocją, która wprowadza nas w stan nacechowany obawą, strachem i napięciem, często pojawia się on także w sytuacjach zagrożenia, lęk wynikać może wtedy z nieumiejętności określenia źródła tego niebezpieczeństwa. Lęk bywa emocją, pojawiającą się bez uzasadnionej przyczyny, czasem znika on równie szybko jak się pojawia, jednak problemem okazać może się długotrwałe odczuwanie lęku, w takim przypadku należy udać się do specjalisty, który pomoże nam sobie z nim poradzić. 

Przyczyny odczuwania lęku 

Lęk jest indywidualnym uczuciem, każdy człowiek może odczuwać go w innych sytuacjach, a także czynniki wywołujące go mogą być różnorodne, w dużej mierze wynika to z tego, iż czynniki wywołujące wszystkie emocje u człowieka podzielone są na te uniwersalne i indywidualne. 
Do przyczyn odczuwania lęku zaliczyć można między innymi: 

  • Pojawienie się nowych, nieznanych dotąd sytuacji/zdarzeń, 
  • bycie ocenianym, 
  • odczuwanie obaw i napięcia, 
  • wyobrażenia, które niekoniecznie łączą się z rzeczywistością, 
  • stresujące wydarzenia, 
  • doświadczenie traumatycznego przeżycia, 
  • cechy charakteru i czynniki osobowościowe.

Jak obniżać poziom lęku i napięć – 5 skutecznych sposobów 

Wypracowanie sposobu pozwalającego opanować lęk, który opanowuje nas w różnych sytuacjach jest kwestią indywidualną. Warto wypróbować kilka sposobów i wybrać te, które przynoszą rzeczywiste rezultaty. Oto kilka propozycji, które pomogą obniżyć napięcie i lęk: 

  1. Medytacja i inne formy relaksacji – medytacja oraz wyciszenie organizmu napawa nas wewnętrznym odprężeniem i spokojem, dzięki tego rodzaju praktykom uczymy się panowania nad sobą, a także jesteśmy w stanie porozumieć się z własnymi myślami, ciałem i emocjami. 
  2. Aktywność fizyczna – badania wykazały, iż po 20 minutach aktywnych ćwiczeń poziom napięcia zostaje obniżony. Regularna aktywność fizyczna przeciwdziała odczuwaniu lęku, a nawet podnosi naszą pewność i siłę. 
  3. Dekoncentracja – lęk pojawia się często w irracjonalnych sytuacjach, kiedy wydaje nam się, że grozi nam różnego rodzaju niebezpieczeństwo, choć nie umiemy logicznie go zlokalizować i opisać. Warto wtedy dokonać próby oderwania myśli od tego co nasila w nas lęk i skupić się na czymkolwiek innym, związanym z rzeczami przyjemnymi i przyziemnymi.
  4. Naturalne składniki wspomagające – środki odprężające i uspokajające stosowane regularnie mogą sprawić, iż odczuwanie lęku nie będzie tak nagminne i utrudniające nam funkcjonowanie. Melisa, waleriana oraz witamina B6 to naturalne składniki, które są pomocne w sytuacjach powtarzającego się odczuwania napięcia i lęku. 
  5. Uspokajające ćwiczenia oddechowe – kojarzone przez każdego z nas “10 wdechów” lub powtarzanie “wdech i wydech” mają realny wpływ na uspokojenie oddechu, wyrównanie akcji serca oraz dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu. Działanie to pozwala skupić się dodatkowo na instrukcji i wykonaniu jej, odciągając przy tym myśli od odczuwania lęku. 

Lęk to niezbędna emocja, która działa w sposób informacyjny. Odczuwamy go, gdy pojawiają się sytuacje trudne, często nowe, które wywołują w nas stres i napięcie. Odczuwanie lęku nie jest niczym złym o ile posiadamy umiejętność rozumienia go i realnego panowania nad nim. 
Nagminne i długotrwałe odczuwanie lęku może być powiązane z zaburzeniami lękowymi mające swoje podłoże zakorzenione głęboko w naszej psychice, w takich sytuacjach niezbędna okazać się może konsultacja psychologiczna bądź regularna psychoterapia.

AKA

Sprawdź także

psychoterapia online

Psychoterapia Online – e-Rozwiązanie dla współczesnych problemów

Problemy natury psychicznej, dotykają coraz większej populacji Polek i Polaków. Według danych z Narodowego Instytutu …