drzwi przesuwne z lustrem
Drzwi przesuwne do pokoju mogą stanowić świetny efekt dekoracyjny | fot. jurpol-meble.pl

Drzwi wewnętrzne do małego mieszkania

Posiadanie małych mieszkań to w dzisiejszych czasach nie tylko konieczność, ale również świadomy wybór. Mniejszy metraż pociąga za sobą szereg zalet, z których wymienić można mniejszą powierzchnię do sprzątania oraz niższe koszty czynszu, utrzymania i remontu oraz większa możliwość zapewnienia przytulności wnętrza. To także duże pole do popisu. Właściwe urządzenie małego mieszkania pozwala zmienić je w funkcjonalne gniazdko, które często wzbudza podziw i zazdrość posiadaczy większych metraży.

Drzwi przesuwne jako alternatywa dla tradycyjnych

Jednym z rozwiązań, które pomogą nam we właściwy sposób zagospodarować niedużą powierzchnię mieszkania, są drzwi przesuwne montowane na ścianie. Tradycyjne, rozwierane drzwi, aby były w pełni użytkowe, potrzebują znacznej powierzchni pozwalającej na ich swobodne otwieranie i zamykanie. Drzwi, które się przesuwa, nie potrzebują aż tak wiele miejsca.

Mówiąc o drzwiach przesuwnych mamy na myśli nie tylko samo skrzydło drzwiowe, ale również zestaw elementów im towarzyszący. W skład zestawu wchodzą zatem:

  • skrzydło drzwiowe,
  • szyna jezdna,
  • odbojnik (górny i dolny),
  • prowadnik,
  • okucia,
  • uchwyt,
  • kołki montażowe,
  • zabezpieczenie przed wypadnięciem z szyny.

Wymienione elementy często wchodzą już w zakres ceny drzwi. Ponadto warto sobie jeszcze dokupić:

  • samodomykacz, który amortyzuje gwałtowne zamykanie drzwi,
  • dwustronny reling, pozwalający na swobodne i wygodne otwieranie drzwi z obu stron.

Montaż drzwi może być wykonany przez specjalistę, ale można go również wykonać samodzielnie. Instrukcje załączone do drzwi bardzo sprawnie wyjaśniają jak to zrobić. W przypadku drzwi montowanych do ściany nawierca się w niej otwory pod uchwyt i system przesuwny, a następnie przytwierdza się skrzydło do prowadnicy. Ważne, aby przed zakupem prawidłowo wymierzyć otwór drzwiowy, aby móc wybrać właściwy wymiar drzwi. Jeśli w miejscu montażu były dotychczas drzwi rozwierane, należy zdemontować ich ościeżnicę i przygotować ścianę pod nową instalację.

Drzwi przesuwne jako ozdoba pokoju

Drzwi przesuwne do pokoju mogą stanowić świetny efekt dekoracyjny. W ofercie znaleźć można różne modele i wielkości drzwi.

Rustykalny charakter wnętrza podkreślą drzwi drewniane, szczególnie gdy są wykonane z drewna sosnowego z widocznymi sękami. Zrobione z poukładanych pionowo desek będą idealnie pasowały do ścian z wyeksponowanymi cegłami. Nadadzą pokojowi surowości i jednocześnie industrialnego charakteru.

Przestrzeń pokoju powiększają drzwi w całości lub w części oklejone lustrem. Posiadają one wtedy dodatkową funkcję – możesz się w nich przeglądać, jak tylko najdzie Cię na to ochota.

Wrażenie robią również białe lub czarne drzwi w połysku. Doskonale pasują do nowocześnie wyposażonych wnętrz.

Jeśli zależy Ci, aby nadać pomieszczeniu trochę przytulności, wybierz drzwi tapicerowane. Tapicerka może być pikowana i może występować w dowolnym kolorze.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

szafa drzwi przesuwne

Szafa z drzwiami przesuwnymi. Czy to dobry wybór do sypialni?

Szukając praktycznej i modnej szafy do sypialni warto postawić na szafę z systemami przesuwnymi. Szafa …