faktoring firma
Faktoring polega na wykupie przez firmę zewnętrzną należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca po wystawieniu faktury swojemu klientowi przekazuje ją firmie faktoringowej | fot.: stock.adobe.com

Czy wiesz, jakie korzyści daje faktoring?

Faktoring to usługa, która cieszy się dużą popularnością wśród polskich przedsiębiorców. Takie rozwiązanie zapewnia wiele korzyści, w tym płynność finansową. Podpowiadamy, dlaczego warto postawić na taki sposób finansowania firmy.

Gwarancja płynności finansowej

Faktoring polega na wykupie przez firmę zewnętrzną należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca po wystawieniu faktury swojemu klientowi przekazuje ją firmie faktoringowej. Firma ta, zwana faktorem, w ciągu krótkiego czasu wypłaca przedsiębiorcy ustaloną część kwoty faktury. Faktor zwraca przedsiębiorcy należność (pomniejszoną o wynikającą z umowy wartość za usługę faktoringową), a sam bierze na siebie egzekwowanie pieniędzy od naszego klienta.

Tym samym jako przedsiębiorcy mamy możliwość uzyskania środków natychmiast po wystawieniu faktury. Takie rozwiązanie zwalnia z konieczności długiego oczekiwania na przelew, co zapewnia płynność finansową prowadzonej działalności. Ponadto taka opcja sprawia, że nie mowy o zadłużeniu przedsiębiorcy, który może się skupić na rozwijaniu swojej działalności zamiast na prowadzeniu działań windykacyjnych u klientów. Pieniądze uzyskane z faktoringu można przeznaczyć na dowolny cel, co pozwoli na szybszy rozwój danej marki.

Efektywne zarządzanie firmą

Kwoty uzyskane z faktoringu mogą zostać wydane na poczet pokrycia kosztów bieżącej działalności lub zainwestowane w jej rozwój. Może to być zatrudnienie nowego pracownika, zakup sprzętu, programów komputerowych i innych środków pozwalających na efektywniejszą pracę firmy. Taka sytuacja pozwala na przyjmowanie i realizowanie większej ilości zleceń, a co za tym idzie na zauważalne zwiększenie obrotów. Opisywane rozwiązanie jest niezwykle wygodne, a część przedsiębiorców traktuje faktoring jako kluczowy środek do rozwoju ich działalności. Jest to opcja, która sprawdzi się zarówno w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, jak i tych działających na dużą skalę. Nierzadko przedsiębiorcy muszą tracić czas i nerwy na ponaglanie kontrahentów, którzy zalegają z płatnościami. Taka sytuacja jest irytująca dla obu stron i wbrew pozorom może mieć negatywny wpływ na wizerunek firmy. Faktoring sprawia, że właściciel działalności gospodarczej zapomina o zaległych płatnościach i może się skupić na rozwijaniu swojego biznesu.

Faktoring – pozostałe korzyści

Faktoring to usługa, która niesie ze sobą szereg innych korzyści. Jedną z nich jest wzmacnianie pozycji negocjacyjnej z dostawcami, co jest możliwe dzięki posiadaniu większych środków finansowych i gwarancji natychmiastowej zapłaty. W takiej sytuacji można uzyskać atrakcyjniejsze oferty cenowe za kupowane materiały. Firma płacąca na czas jest postrzegana lepiej od tych zalegających z zapłatą należności. Faktoring pozwala na pozyskiwanie nowych klientów zniecierpliwionych współpracą z niewypłacalnymi przedsiębiorcami. Opisywana usługa to nie tylko szybkie przelewy, w jej ramach mieści się też weryfikacja kontrahenta. Firma oferująca faktoring może przeprowadzić dokładny research sprawdzając czy dane przedsiębiorstwo będzie odpowiednim partnerem do współpracy. Dzięki temu można uniknąć relacji biznesowych z nierzetelnymi firmami. Faktoring to rozsądna i nowoczesna opcja finansowania działalności, która daje okazje do prężnego rozwoju przedsiębiorstwa. Jej pozytywne efekty są odczuwane po bardzo krótkim czasie przez wiele lat. Co więcej, warto pamiętać, że koszt faktoringu jest niezależny od stawek WIBOR – więc w przeciwieństwie do kredytu nie trzeba się martwić rosnącymi stopami procentowymi. 

Jeśli więc wystawiasz faktury klientom, a potem tygodniami czy nawet miesiącami czekasz na uregulowanie faktury, rozważ faktoring. Ta usługa w wersji online, np. z https://smeo.pl pozwala w prosty sposób uzyskać pieniądze za wykonane usługi bez straty czasu i nerwów na ponaglanie, negocjowanie terminów spłat czy cały proces miękkiej windykacji.

OLI

Sprawdź także

kalkulator faktoring

Faktoring – ile to kosztuje i które opcje płatności są najkorzystniejsze? 

Faktoring jest jednym z narzędzi, które pozwalają przedsiębiorcom zwiększyć płynność finansową i ograniczyć ryzyko związane …