promienniki podczerwieni
Promienniki gazowe często znajdują zastosowanie w budynkach średnio i wielko kubaturowych | fot.: materiał partnera

Gdzie sprawdza się ogrzewanie promiennikowe?

Efektywne ogrzewanie hal produkcyjnych, magazynów, centrów logistycznych czy innych obiektów średnio- lub wielko kubaturowych stanowi spore wyzwanie. W przypadku tego typu budynków ogrzewanie konwekcyjne jest rozwiązaniem nieekonomicznym i nieskutecznym.

Grzejniki muszą bowiem być zlokalizowane w miejscach określonych przez linie technologiczne i regały. Wiązałoby się to zatem z ogrzewaniem miejsc, w których nie przebywają ludzie. Z kolei ogrzewanie stref, w których przebywają pracownicy byłoby problematyczne, a nawet niemożliwe. Przede wszystkim zaś w takim systemie w pierwszej kolejności ogrzewane jest powietrze, które jako lżejsze unosi się do góry. W przypadku wysokich budynków oznacza to zatem, że najlepiej ogrzane miejsca znajdowałyby się pod sufitem, czyli w znacznej odległości od stref przebywania pracowników. Ze względu na te ograniczenia, promienniki podczerwieni – w tym gazowe promienniki podczerwieni, takie jak te znajdujące się w ofercie firmy Systema Polska – stają się coraz częstszym wyborem inwestorów zainteresowanych ekonomicznym sposobem ogrzewania obiektów. Jak one działają? Jakie są ich zalety?

Jak działają gazowe promienniki podczerwieni?

Gaz spalany w wysokich temperaturach wytwarza energię cieplną. Rury w promiennikach podczerwieni przetwarzają ją w fale elektromagnetyczne. Te z kolei napotkawszy na swojej drodze obiekty takie jak ściany, przedmioty czy ludzi nagrzewają je. W przypadku ludzi przyjemne ciepło odczuwane jest natychmiast. Jednocześnie fale ulegają odbiciu od napotkanych obiektów i w ten sposób dochodzi do wtórnego ogrzewania powietrza. Promienniki montowane są najczęściej w odległości ok. 1 metra do kilku metrów od sufitu.  Dzięki systemom powietrzno-spalinowym efekty spalania gazu są bezproblemowo usuwane na zewnątrz. Temperatura zaś, którą odczuwają osoby znajdujące się w obiekcie jest w pełni komfortowa.

Jakie są zalety gazowych promienników podczerwieni?

Promienniki gazowe często znajdują zastosowanie w budynkach średnio i wielko kubaturowych. Energia cieplna powstała w wyniku spalania gazu generuje fale elektromagnetyczne. Odbijając się od różnych elementów, które napotkają na swojej drodze w obiekcie – ogrzewają go w sposób wtórny. Przede wszystkim zatem  ogrzewanie promiennikowe to ekonomiczny sposób ogrzewania obiektów wysokich i dużych. Promienniki podczerwieni ograniczają straty ciepła i pozwalają na tworzenie stref grzewczych. Dzięki temu pracownicy poruszający się w określonych przestrzeniach mogą mieć zapewnione optymalne warunki pracy. Wpływa na to również fakt, że działanie urządzeń nie wiąże się z generowaniem ruchu powietrza. Oznacza to, że kurz, bakterie czy nieprzyjemne zapachy nie rozprzestrzeniają się z taką łatwością jak w przypadku tradycyjnego systemu ogrzewania. Co więcej, nie są to urządzenia głośne, dzięki czemu nie zakłócają komfortu pracy osób znajdujący się w ich zasięgu. Ponadto, promienniki montowane są pod sufitem, czyli nie zajmują niepotrzebnie miejsca istotnego z punktu widzenia użyteczności – ściany czy podłogi są całkowicie dostępne do zagospodarowania zgodnie z zapotrzebowaniem. Promienniki podczerwieni nie wywierają negatywnego wpływu na nasze zdrowie, nawet w przypadku codziennego z nimi kontaktu. Co istotne z punktu widzenia osób z nich korzystających na porządku dziennym – są łatwe w obsłudze i nie wymagające pod względem konserwacji.

Decydując się na zakup urządzeń warto jednak podejść do tego w sposób przemyślany. Aby spełniały one swoje zadanie w sposób nas satysfakcjonujący konieczne jest umiejętne ich dobranie do danego obiektu. Właściwa moc urządzeń i ich rozmieszczenie w obiekcie pozwolą na uzyskanie optymalnych warunków cieplnych przy ograniczeniu wydatków związanych z ogrzewaniem.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dom na terenie zielonym

Zalety zastosowania pompy ciepła

Czy wiemy z czym w przeważającej części są związane koszty utrzymania budynku? Oczywiście z jego …