ekogroszek
To jaki opał kupujesz i w jakim palisz piecu ma ogromne znaczenie | fot.: stock.adobe.com

Oszczędne ogrzewanie – zobacz jakie to proste

Koszty związane z ogrzewaniem to jedne z największych obciążeń eksploatacyjnych. W sezonie grzewczym, który u nas trwa pół roku, pochłaniają nawet 10% domowych wydatków. By je zmniejszyć szukamy po pierwsze – tanich źródeł ciepła, po drugie – skutecznych sposobów na obniżenie rachunków. Na ogrzewaniu można zaoszczędzić, ale trzeba to robić z głową.

Polacy wybierają tanie źródła ciepła

Od wielu lat rynek ogrzewania w Polsce zdominowany jest przez paliwa stałe – węgiel i jego pochodne oraz drewno. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wykorzystuje je aż 45% gospodarstw domowych. To prawda, że coraz więcej osób interesuje się nowoczesnymi rozwiązaniami jak np. pompy ciepła czy odnawialne źródła energii. Mimo, że bardzo przyjazne dla środowiska, ze względu na wysokie koszty instalacji większość osób nie myśli o wymianie niemalże całej instalacji. Tymczasem – jak pokazują badania, to właśnie cena jest tym kryterium, które odgrywa najważniejszą rolę przy wyborze źródła ciepła.

Ekogroszek oznacza tanie grzanie?

Nie dziwi więc fakt, że tak wiele osób decyduje się na ogrzewanie ekogroszkiem. To produkowane z węgla paliwo stałe, jest nie tylko tanie i łatwo dostępne, ale również efektywne i…ekologiczne. Węgiel ma obecnie niezbyt dobry PR i kojarzony jest głównie z brudną kotłownią, sadzą i starymi piecami. Jednak warto podkreślić, że ekogroszek bardzo się od niego różni. Ma znacznie czystszy skład, pozbawiony siarki, popiołu czy wody. Dzięki temu pali się czysto i daje dużo ciepła, emitując niewielkie ilości szkodliwych substancji. Przedrostek „eko” jest więc jak najbardziej na miejscu. Ekogroszek jest znacznie tańszy niż gaz, ogrzewanie elektryczne czy pellet.

Ile kosztuje tona ekogroszku

Ceny ekogroszku w poszczególnych skupach mogą się znacząco różnić. Rozbieżności wynikają z kilku czynników tj.: jakość opału, kraj pochodzenia czy czas zakupu. Najtańszy ekogroszek można kupić już za 400-500 zł, ale są też miejsca gdzie tona ekogroszku kosztuje dwa razy więcej. Nawet biorąc pod uwagę górną granicę cenową, ekogroszek wypada bardzo korzystnie na tle pozostałych źródeł ciepła, nawet jeśli zsumujemy koszt instalacji, zakup urządzenia jak i późniejszą eksploatację. Warto rozważyć jego wybór, zwłaszcza, że dzięki prostym trikom cena ekogroszku można okazać się jeszcze korzystniejsza.

Jak mądrze oszczędzać kupując ekogroszek

Oto kilka prostych zasad, dzięki którym możesz dodatkowo zaoszczędzić kupując opał na cały sezon.

Nie oszczędzaj na jakości

Najtańszy ekogroszek to najczęściej opał o słabych parametrach, który da tylko złudną nadzieję oszczędności. Nie zapewni odpowiedniej temperatury, a jego zużycie będzie większe. W efekcie, jeszcze przed końcem zimy może Cię zaskoczyć kotłownia, która świeci pustkami. Konieczność dokupienia opału, w szczycie sezonu, gdy ceny są znacznie wyższe sprawi, że o oszczędnościach możesz zapomnieć. Tylko dobrej jakości ekogroszek zapewni efektywne spalanie, mniejsze zużycie i oszczędności w domowym budżecie.

Kupuj poza sezonem

Z kupnem opału nie warto zwlekać do ostatniej chwili, bo poza sezonem można zaoszczędzić nawet 40-60 zł na tonie ekogroszku. Zainteresowanie klientów jest wtedy mniejsze, sprzedawcy nie tylko obniżają ceny, ale kuszą dodatkowymi promocjami. Fakt, że latem mało kto myśli o zakupie opału, ale to właśnie wtedy jest na to najlepszy moment.

Ekogroszek tylko online

Jeśli do tej pory kupowałeś opał w skupie stacjonarnym – pora to zmienić. Zamawiając ekogroszek online możesz liczyć na to, że cena za tonę będzie niższa niż w tradycyjnym składzie. O ile? To zależy od sprzedawcy. Dodatkowo możesz zaoszczędzić na transporcie, bo większość sklepów internetowych oferuje ekogroszek z darmową dostawą. No i oczywiście oszczędność czasu – wszystko zamawiasz bez wychodzenia z domu, siedząc wygodnie w swoim fotelu.

Kupuj ekogroszek workowany

Jak już wybierzesz sklep, sprawdź czy mają w swojej ofercie ekogroszek workowany. Mimo, że jest droższy od tego sprzedawanego luzem, to jego zakup bardziej się opłaca. Worki zapewniają bowiem skuteczną ochronę przed wilgocią, mrozem czy wiatrem, dzięki temu ekogroszek zachowuje swoje parametry. Podczas gdy ten przechowywany luzem traci nawet do 30% swojej kaloryczności zanim w ogóle trafi do pieca.

Mieszaj ekogroszki

Zima bywa kapryśna i potrafi zaskoczyć aurą, która czasem bardziej przypomina jesień albo nawet wiosnę. Warto być przygotowanym na skoki temperatur, bo dzięki temu też można zaoszczędzić. Przy dużych mrozach najefektywniej palić się będzie ekogroszek wysokoenergetyczny – o wartości opałowej 26-30 MJ/kg. Za to podczas cieplejszych dni nie sprawdzi się zbyt dobrze. Jego potencjał nie będzie do końca wykorzystany i część energii po prostu pójdzie z dymem. Dlatego warto mieć w kotłowni również ekogroszek o niższej kaloryczności (24-26 MJ/kg). Będzie palił się efektywniej, dając optymalną ilość ciepła, a dzięki niższej cenie pozwoli zmniejszyć wydatki na opał.

Dobierz właściwy kocioł na ekogroszek

Jeśli chcesz palić ekogroszkiem efektywnie i ekonomicznie zadbaj o właściwy kocioł. Jego moc powinna być dopasowana do powierzchni domu oraz stopnia izolacji budynku. Zbyt mocny kocioł spali za dużo opału, co przełoży się na większe koszty.

Jak jeszcze możesz oszczędzać na ogrzewaniu

To jaki opał kupujesz i w jakim palisz piecu ma ogromne znaczenie. Zobacz jak jeszcze możesz obniżyć koszty ogrzewania.

Wybierz optymalną temperaturę

Czy wiesz, że obniżenie temperatury w domu tylko o 1 stopień może zmniejszyć zużycie ciepła nawet o 6%. Optymalna temperatura powinna wahać się miedzy 19, a 21 stopni Celsjusza. W pomieszczeniach, w których śpimy wystarczy 17-19 stopni.

Zadbaj o właściwą izolację cieplną budynku

Na koszty ogrzewania w dużym stopniu wpływa stan ocieplenia budynku. Problem niewystarczającej izolacyjności pojawia się zwłaszcza w starszych budynkach, gdzie do ogrzania tej samej powierzchni trzeba zużyć znacznie więcej opału niż w domach dobrze docieplonych.

Warto wówczas pomyśleć nad termomodernizacją, która pomoże zoptymalizować zużycie energii grzewczej.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dom na terenie zielonym

Zalety zastosowania pompy ciepła

Czy wiemy z czym w przeważającej części są związane koszty utrzymania budynku? Oczywiście z jego …