outsorcing IT
Dynamicznie rozwijająca się branża Outsourcingu IT pozwala na wydajną obsługę obszaru informatycznego w każdej firmie | fot.: materiał partnera

Outsourcing IT – kiedy warto skorzystać z tego typu usług?

Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych w firmie nie zawsze musi wiązać się z ciężarem kosztów zatrudniania kadry specjalistów związanych z nowoczesnymi technologiami. Dynamicznie rozwijająca się branża Outsourcingu IT pozwala na wydajną obsługę obszaru informatycznego w każdej firmie. Czym jest Outsourcing IT i kiedy warto skorzystać z takiej usługi?

Czym dokładnie jest Outsourcing IT?

By móc w sposób precyzyjny odpowiedzieć na pytanie, kiedy firma powinna skorzystać z usług Outsourcingu IT, warto na początku dowiedzieć się, czym on tak naprawdę jest. Outsourcing IT to usługa, w ramach której zewnętrzna firma zajmie się wykonaniem procesów informatycznych lub pełnej obsługi IT dla firmy. Jest to relatywnie nowe rozwiązanie, które już teraz zaskarbiło sobie zaufanie wielu przedsiębiorstw. 

Co wchodzi w skład usługi zwanej Outsourcingiem IT? Najczęściej firmy decydują się na wykorzystanie zewnętrznych usług w obszarze przygotowania sprzętu informatycznego do pracy, odpowiedniego dbania o aktualne oprogramowanie, ale też prewencji w postaci zabezpieczania systemów informatycznych przed potencjalnymi atakami.

Outsourcing IT obejmie również swoim zakresem usługi web-developmentu, takie jak tworzenie i opiekę nad stroną internetową czy blogiem firmowym. Dodatkowo outsourcing IT to zarazem możliwość  zlecenia rekrutacji do firmy na stanowisko specjalisty ds. IT. Jeśli firma pragnie zatrudnić informatyka, po drugiej stronie barykady musi znaleźć się osoba, która będzie w stanie w rzetelny sposób rozważyć kandydaturę danej osoby. W ramach outsourcingu IT istnieje możliwość organizacji procesu rekrutacji na stanowiska technologiczne. 

Kiedy warto skorzystać z Outsourcingu IT?

Powstaje coraz więcej powodów, dla których wykorzystanie usługi outsourcingu IT może być uzasadnione. Z jednej strony każda firma obecnie działa w oparciu o pewne systemy informatyczne, infrastrukturę IT czy oprogramowanie, lecz ze względu na wielkość, nie chce inwestować w zespół informatyków. By zabezpieczyć ciągłość pracy i niezawodność systemów, takie przedsiębiorstwo może zdecydować się na skorzystanie z usług outsourcingu IT. Innym przykładem mogą być większe firmy, które ze względu na optymalizację zasobów, wolą zaangażować wszystkich pracowników do wykonywania działań bezpośrednio związanych z aktywnością firmy. W tej sytuacji Outsourcing IT pozwala na oddelegowanie zewnętrzne innych, jednak równie istotnych zadań związanych z zabezpieczeniem danych, konserwacją sprzętu lub rekrutacją IT w firmie. 

Outsourcing IT to doskonałe rozwiązanie dla tych przedsiębiorstw, które na bazie doświadczeń zauważyły, że z usług specjalistów IT korzystają jedynie przez ograniczony czas. By zoptymalizować koszty, dla takiej firmy znacznie tańszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie zewnętrznych usług outsourcingu, niż zatrudnianie dedykowanych specjalistów IT. 

Ostatnim, nie mniej ważnym powodem wykorzystania Outsourcingu IT jest aktualna i specjalistyczna wiedza, jaką dysponuje firma świadcząca takie usługi. W wielu przypadkach ciągłe aktualizowanie wiedzy wewnętrznego działu IT, organizacja kosztownych szkoleń, warsztatów oraz zakup niezbędnego oprogramowania nie jest uzasadnione ekonomicznie. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie outsourcing IT. 

Jakie korzyści wynikają z korzystania z Outsourcingu IT

Istnieje wiele zalet wynikających z wykorzystania usługi outsourcingu IT. Po pierwsze optymalizacja kosztów – zamiast zatrudniania pracowników, ponoszenia kosztu ich wyszkolenia, wynagrodzenia oraz sprzętu, lepiej zapłacić ułamek tej kwoty za sprawdzoną i rzetelną usługę IT. Dzięki specjalistom z firmy zewnętrznej zyskamy gwarancję szybkiego i niezawodnego wykonania procesu, w oparciu o najświeższą wiedzę z wykorzystaniem najlepszego, dostępnego na rynku oprogramowania. 

Outsourcing IT staje się jedną z kluczowych branż, które mogą pomóc Twojej firmie, w osiągnięciu tak istotnej dzisiaj przewagi konkurencyjnej na rynku. 

Materiał partnera

Sprawdź także

outsorcing it

Outsourcing IT w praktyce – jak realizowana jest taka usługa?

Outsourcing IT to niezwykle popularna w środowisku biznesowym usługa. Korzystanie z niej pozwala zdjąć z …