samoobrona
Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto pomyśleć o tym, że i my możemy się stać ofiarami, rabunku, napadu, czy aktu bezmyślnej przemocy i na takie właśnie sytuacje być przygotowani | fot.: Fotolia

Wypracuj metody samoobrony

Jak zachować się, kiedy znienacka przyjdzie nam zmierzyć się z przemocą na ulicy, w parku, w ciemnej bramie? Wiele osób w takich sytuacjach paraliżuje strach, gubią logikę myślenia i choćby miały do tego predyspozycje, nie bronią się tak jak należy, a nawet jeszcze bardziej ryzykują swoje zdrowie czy nawet życie. Niektórzy, pod wpływem tak silnego stresu nie robią … zupełnie nic.  Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto pomyśleć o tym, że i my możemy się stać ofiarami, rabunku, napadu, czy aktu bezmyślnej przemocy i na takie właśnie sytuacje być przygotowani.

Na początek warto zaznaczyć, że pierwszym i kluczowym zachowaniem w sytuacji zagrożenia (zwłaszcza gdy przeciwnik przewyższa nas siłą, ma niebezpieczne narzędzie) jest po prostu ucieczka. Aby się jednak poczuć pewniej możemy pomyśleć o noszeniu ze sobą narzędzi obronnych.

Gaz, paralizator, gwizdek?

Jakie są najskuteczniejsze narzędzia służące do samoobrony? Wiele osób nie stosuje żadnych i nawet nie przychodzi im do głowy, by zastanowić się nad tą kwestią. Jednak w dzisiejszych czasach na ulicach widzimy coraz więcej przemocy, a w niebezpieczeństwie jesteśmy zdani wyłącznie na siebie (następuje bowiem zjawisko rozmycia odpowiedzialności, kiedy cały tłum może nie reagować na sytuację napadu lub pobicia). Biorąc to pod uwagę, warto zadbać o to, by zawsze nosić ze sobą coś, co pozwoli nam czuć się pewniej niezależnie od miejsca i sytuacji w której się znajdziemy.

Istnieje kilka takich powszechnie dostępnych narzędzi jakie stosuje się do samoobrony – a wśród nich najpopularniejszym i najczęściej wybieranym jest gaz obronny. Istnieje kilka jego odmian, a dostaniemy je w sklepach z militariami, lub jeszcze prościej – wysyłkowo, przez internet. Gazy takie powodują albo silne łzawienie i całkowita utratę widoczności, albo wręcz paraliż i unieruchomienie przeciwnika. Trzeba przyznać, że to bardzo skuteczna metoda samoobrony, jednak trzeba umieć się nią posługiwać, podobnie jak paralizatorem. Aby robić to właściwie – przestrzegajmy instrukcji lub poradźmy się sprzedawcy.

Inwestycja w kurs samoobrony

Nie zawsze udaje się sięgnąć po gaz czy inne narzędzie w kluczowym momencie. Badanie wskazują zresztą, że najskuteczniejszą metodą samoobrony jest po prostu wypracowanie sobie pewnych zachowań, odruchów, które mogą nam uratować życie.

Skąd czerpać taka wiedzę? Pomogą nam w tym kursy samoobrony, jakie dostępne są w prawie każdym większym mieście. Tam, pod okiem wyspecjalizowanego trenera,  nauczymy się pewnych ruchów, wyrobimy w sobie zwinność i szybkość reakcji, które być może, kiedyś uratują nam życie. Istnieją kursy samoobrony dostępne dla wszystkich, a także wyspecjalizowane kursy dla kobiet, czy nawet dzieci.

Wbrew temu, co myślą niektórzy, samoobrona nie jest sztuką walki. Samoobrona to raczej sztuka odpowiadania na atak lub przemoc w taki sposób, aby niezależnie od naszych gabarytów, siły i tego, czym dysponuje przeciwnik, wyjść z takiej sytuacji z jak najmniejszymi obrażeniami i w miarę możliwości ocalić nasze mienie. Podczas treningu samoobrony nauczyciele starają się wyrobić w swoich uczniach właśnie tą wolę walki o przetrwanie i przekonanie, że z każdej sytuacji da się wyjść cało, jeśli tylko zachowa się rozsądek i zimną krew. To jest często nasza przewaga nad przeciwnikiem, który niejednokrotnie atakuje pod wpływem emocji i sam jest wysoce zestresowany tą sytuacją, co sprawia, że łatwo może popełnić błąd. Naszą rolą jest ten błąd wykorzystać.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy samoobrona jest dla Ciebie, spróbuj. Być może okaże się, że będzie to jedna z najważniejszych inwestycji w Twoim życiu.

JGO

Sprawdź także

profesjonalny trening

Ewolucja technologii w sporcie: Jak innowacje zmieniają rywalizację i doświadczenie zawodników?

W ciągu ostatnich dekad technologia zrewolucjonizowała wiele aspektów naszego życia, a sport nie jest wyjątkiem. …