Daniel Radcliffe
Harry'ego Pottera nie trzeba chyba nikomu przedstawiać - seria filmów przebiła popularnością niezwykle poczytny cykl książek, a obsadzony w tytułowej roli, młodziutki Daniel Radcliffe rósł wraz z wiekiem widzów | fot.: Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

3 wyjątkowe, dziecięce role filmowe, które stanowiły początek kariery znanych aktorów

Zdecydowana większość znanych aktorów swoją przygodę z filmem rozpoczynała w wieku dorosłym czy nastoletnim, już po studiach aktorskich lub chociaż pewnym przygotowaniu teoretycznym. Niektórzy znani aktorzy zasłynęli jednak przede wszystkim swoimi dziecięcymi rolami, które stały się dla nich przepustką do srebrnego ekranu. Przygotowaliśmy dla was zestawienie trzech wyjątkowych, dziecięcych ról filmowych stanowiących genialny początek kariery znanych obecnie aktorów. 

Daniel Radcliffe – Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry’ego Pottera nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – seria filmów przebiła popularnością niezwykle poczytny cykl książek, a obsadzony w tytułowej roli, młodziutki Daniel Radcliffe rósł wraz z wiekiem widzów. Co ciekawe, angielski aktor cudem zachował swoją rolę – jego rodzice woleli zapewnić synowi klasyczną edukację od kariery aktorskiej i początkowo nie chcieli zgodzić się na jego udział w filmie. Producentom spodobał się jednak wygląd i talent Radcliffe’a i zmienili miejsce kręcenia filmu z Los Angeles na Londyn, dzięki czemu młody Anglik mógł kontynuować naukę w szkole. Co prawda po zakończeniu Harry’ego Pottera aktor nie zagrał już w żadnym równie głośnym hicie, ale Radcliffe’owi udało się regularnie występować w średniobudżetowych, szalonych produkcjach takich jak Człowiek-scyzoryk czy Guns Akimbo.

Leonardo DiCaprio – Co gryzie Gilberta Grape’a

Choć Co gryzie Gilberta Grape’a nie jest debiutem Leonardo DiCaprio, film ten jest bez wątpienia jego pierwszą wielką rolą, a zarazem ogromnym sukcesem, który otworzył mu drogę do dalszej kariery w showbiznesie. Amerykanin wcielił się w rolę Arniego Grape’a, upośledzonego umysłowo brata tytułowego bohatera. DiCaprio został postawiony przed trudnym zadaniem, z którego wywiązał się wzorowo. Krytycy docenili jego doskonały występ, a duży sukces kasowy filmu sprawił, że młody aktor otrzymał dwa lata później angaż do słynnego Przetrwać w Nowym Jorku, a także do Totalnego zaćmienia Agnieszki Holland, w którym wcielił się w rolę homoseksualnego francuskiego poety Arthura Rimbauda.

Choć Co gryzie Gilberta Grape’a nie jest debiutem Leonardo DiCaprio, film ten jest bez wątpienia jego pierwszą wielką rolą | fot.: Georges Biard / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Asa Butterfield – Chłopiec w pasiastej piżamie

Asa Butterfield miał nieco ponad dziesięć lat w trakcie kręcenia Chłopca w pasiastej piżamie. Młody, angielski aktor nie miał łatwego zadania – reżyser filmu, Mark Herman, wymagał od chłopca współpracy z innym młodocianym aktorem, Jackiem Scanlonem. Na szczęście Butterfieldowi rolą młodego Bruno, syna nazistowskiego oficera, udało się przyćmić film i zachwycić krytyków wróżących chłopakowi świetlaną przyszłość. Kariera młodego Anglika nieznacznie wyhamowała, ale mimo wszystko wystąpił on później m.in. w Grze Endera czy Osobliwym domu Pani Peregrine, a także w głośnym i kontrowersyjnym serialu Netflixa noszącym tytuł Sex Education.

Asa Butterfield w 2011
Asa Butterfield miał nieco ponad dziesięć lat w trakcie kręcenia Chłopca w pasiastej piżamie | fot.: Joella Marano / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

Oczywiście te trzy opisane przez nas postacie nie są jedynymi aktorami, dla których dziecięce role filmowe stanowiły początek dalszej drogi do sławy. Warto pamiętać m.in. o Natalie Portman i jej fenomenalnym występie w Leonie Zawodowcu, czy chociażby o dobrej roli Jennifer Lawrence w Do szpiku kości. Mimo wszystko Daniel Radcliffe, Leonardo DiCaprio oraz Asa Butterfield stanowią doskonały przykład na to, że w Hollywood można zacząć robić karierę już od najmłodszych lat swojego życia.

TBO

Sprawdź także

Dziedzictwo Hogwartu

Dziedzictwo Hogwartu – co musisz wiedzieć zanim sięgniesz po grę?

Wielkimi krokami zbliża się premiera długo oczekiwanej przez graczy gry osadzonej w świecie Harrego Pottera. …