wampiryzm Anne Rice
Anne Rice, choć zrezygnowała z wizerunku brzydkiego potwora na wzór Nosferatu, nadal ukazywała wampiry jako żądnych krwi zabójców, a jej Lestat jest co najmniej mówiąc ambiwalentny moralnie | fot.: Fotolia

Anne Rice: królowa potępionych szuka łaski Boga

Gdy w 1976 roku ukazała się debiutancka powieść Anne Rice, „Wywiad z wampirem”, trudno było domyślać się, w jaką stronę pójdzie pop-kulturowy wizerunek potępionych istot. Dziś w telewizji już nie tylko wampiry, ale i sam Szatan przybierają sympatyczne twarze (tak, chodzi tu o tego wiecznie uśmiechniętego Lucyfera). Anne Rice, choć zrezygnowała z wizerunku brzydkiego potwora na wzór Nosferatu, nadal ukazywała wampiry jako żądnych krwi zabójców, a jej Lestat jest co najmniej mówiąc ambiwalentny moralnie. Jednak od lat siedemdziesiątych autorka przeszła bardzo długą drogę, prowadzącą z ateizmu do Kościoła, a z Kościoła po prostu do Boga.

Howard? Nie, Anne!

Anne Rice urodziła się jako Howard Allen O’Brien i już od… Nie, zaraz. Howard? Przecież to męskie imię! Wbrew temu, co można by sądzić, Rice nie jest osobą transseksualną, a imię Howard zostało jej nadane przez dość postępową matkę, która niestety cierpiała również z powodu alkoholizmu (w późniejszym życiu Rice zdecydowała się zostać abstynentką). Wychowana w rodzinie katolickiej, Rice w młodym wieku została agnostyczką, a w swojej późniejszej twórczości często zadawała pytania o ateizm i Boga. Jej wampiry lubią prowadzić egzystencjalne dialogi, przez co powieści nie są do końca horrorami, ale stanowią też rodzaj książek filozoficznych. Strata kilkuletniej córki, Michele, która zmarła z powodu białaczki, również odbiła się na twórczości autorki.

Powrót na łono Kościoła

Pomimo kryzysu wiary i agnostycyzmu, w pewnym momencie życia Rice stała się zagorzałą katoliczką. Często mówiła o tym w wywiadach, poświęciła się działaniu na rzecz Kościoła i napisała nawet książki o życiu Jezusa, jednocześnie odchodząc od wampirów. Postacie demoniczne nie dawały jednak jej o sobie zapomnieć. Oprócz wampirów, Rice pisała również o wiedźmach, duchach, wilkołakach, a nawet o mumii. Pod pseudonimem stworzyła także serię powieści erotycznych, które przypominają w zasadzie bardziej pornografię. Tematy związane z duchowością wciąż były jednak na czele jej zainteresowań i nawet wampiry zaczęły pytać o Boga, można powiedzieć, że zrobiły się bardziej religijne!

Anne Rice
Anne Rice [Public domain], Wikimedia Commons

A mimo to Kościół ją rozczarował

„Starałam się przez dziesięć lat, ale mi się nie udało” – tak Rice skomentowała w 2010 roku swoją przygodę z katolicyzmem, dodając, iż odmawia brania udziału w rzeczach, jakie uważała za homofobiczne (swoją drogą, jej syn, Christopher, wspólnie z którym napisała drugą część swojej powieści o mumii, jest gejem), mizoginiczne oraz anty-naukowe. Padły też mocne słowa, sugerujące, iż autorka uważa Kościół Katolicki za instytucję, mającą więcej wspólnego z diabłem niż z Szatanem. A jednak, mimo to postanowiła nie odchodzić od Jezusa i dziś na swoim Facebooku, gdzie często kontaktuje się z fanami, prosi ich o rozważania na temat filozofii i religii.

Świat Anne Rice jest niezwykły. Zamieszkują go demony, poszukujące Boga, rozerotyzowane księżniczki, anioły i wreszcie sam Bóg. Dziś autorka wciąż pisze kolejne powieści o swoim ukochanym Lestacie. Od wydania „Księcia Lestata” w 2014 roku można śmiało powiedzieć, że wampiry wróciły i znów niepodzielnie królują wraz ze swoją niesamowitą twórczynią.

AGA

Sprawdź także

nocne teatralia strachy

Sztuka myśli alternatywnie, czyli 15 Nocne Teatralia Strachy już wkrótce!

Sztuka niejedno ma oblicze. Doskonale wiedzą to ci, którzy z pasją odkrywają jej rozmaite wymiary …