Krosno mały Kraków
Zdecydowanie bardziej spokojne od zatłoczonego Krakowa, jednak malownicze i pełne zabytków. To właśnie w Krośnie powstał największy ośrodek produkcji szkła w Europie | fot.: Fotolia

Magia „Małego Krakowa”, czyli miejskie i okoliczne atrakcje Krosna

„Mały Kraków”, czy też „stolica szkła” – takie określenia padają, gdy mowa jest o Krośnie, położonym w południowo-wschodniej części Polski, uroczym mieście u podnóży Bieszczad. Zdecydowanie bardziej spokojne od zatłoczonego Krakowa, jednak malownicze i pełne zabytków. To właśnie w Krośnie powstał największy ośrodek produkcji szkła w Europie. Okolice tego miasta mają również sporo do zaoferowania.

Odkryj magię Krosna

Krośnieński rynek wraz ze swoimi sukiennicami przypomina krakowskie Stare Miasto, mimo, iż dzieli je ponad 150 kilometrów. Otoczony jest zabytkowymi kamieniczkami pochodzącymi z różnych okresów, które nadają mu swoisty, niepowtarzalny klimat. Prowadzone (nie tak dawno temu) badania archeologiczne ukazały światu cenne elementy, pochodzące jeszcze ze średniowiecza, takie jak kanalizacje, studnie czy relikty ważnych miejsc. Dla miłośników dobrej kuchni – na krośnieńskim rynku znajduje się sporo restauracji oferujących różne doznania kulinarne, natomiast miłośnicy zabytków również znajdą coś dla siebie. Stare kościoły, cmentarz, żydowski kirkut, liczne pomniki, Gmach Sądu na Sienkiewicza, wiele zabytkowych pałaców, muzeów, czy też piękna willa malarza Stanisława Bergmana to tylko przykłady tego, co oferują krośnieńskie zakątki. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki powinna być wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie na zwiedzających czekają liczne wystawy i atrakcje dla najmłodszych. Z pewnością spore wrażenie robi, między innymi: dmuchanie szkła na żywo.

Co kryje najbliższa okolica

Nieopodal miasta znajdują się ruiny gotyckiej budowli – Zamek Kamieniec. Z zamkiem tym związana jest legenda o pewnej karlicy – dwórce, która zamieszkała wraz z mężem (również karłem) w Hiszpanii na dworze cesarza Karola V. Dziewczyna zmarła jednak, dręczona nostalgią, a jej dawna pani, nie wiedząc o śmierci swej ulubienicy ujrzała ją pewnego dnia na zamku. Gdy chciała podejść, zjawa zniknęła – od tej pory o zachodzie słońca widywano ducha zmarłej kobiety, ubranej w charakterystyczną zieloną, renesansową suknię, a do dziś dzień niektórzy słyszą jej śmiech.

Zamek Kamieniec koło Krosna
Gotycka budowla została wzniesiona na skale, na wysokości 452 m n.p.m. Jej nieregularna forma była wynikiem ukształtowania terenu, na którym została zbudowana | fot.: Fotolia

W Haczowie, oddalonym zaledwie 15 km od Krosna, znajduje się późnogotycki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła. Ten piękny, drewniany kościółek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będąc w okolicy warto odwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, czyli kopalnię ropy naftowej w Bóbrce (która, co ciekawe, dalej funkcjonuje). Okolice krośnieńskie to również muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, gdzie znajduje się zabytkowy dworek oraz obszerny park. Był to dar dla polskiej pisarki na 25 lecie pracy pisarskiej, który to jej spadkobiercy przekazali kilkadziesiąt lat później na muzeum biograficzne.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
Będąc w okolicy warto odwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, czyli kopalnię ropy naftowej w Bóbrce | fot.: Fotolia

Miasto, położone w widłach dwóch rzek – Wisłoka i Lubatówki, a także okolice – to kopalnia bogactwa naturalnego takiego jak ropa naftowa, piaskowiec czy źródła mineralne (solanki i siarczany). Powiat krośnieński ma sporo do zaoferowania odwiedzającym, jest to okolica obfitująca nie tylko w zabytkowe miejsca, ale i przepiękne krajobrazy, z dala od zgiełku, tłumów i licznych turystów.

DTA

Sprawdź także

Zamek w Krasiczynie

Przemyśl, Rzeszów, Sanok, Krosno i nie tylko – dla jakich atrakcji turystycznych warto wybrać się na Podkarpacie?

Podkarpacie, to niezwykła część Polski. Łączy w sobie piękno natury oraz sporą dawkę historii. Osoby …