Czas spędzony z książką nie jest czasem straconym

Czytając dziecku, dajemy mu nie tylko miłość i poświęcamy uwagę, ale także inwestujemy w jego rozwój, który wymaga ćwiczenia wyobraźni i podróży po pięknych światach książkowych bohaterów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pamiętasz jeszcze czas beztroskiego dzieciństwa i czytanych Ci przez rodziców bajek? Takie momenty zapadają w pamięć na całe życie i stają się okazją, którą często wspominamy w dorosłym życiu. Jakie książki czytać dziecku, aby samemu móc na chwilę powrócić do najpiękniejszych czasów własnego dzieciństwa?

Sielski obraz malucha siedzącego na kolanach rodziców lub dziadków, którzy przenoszą dziecko w magiczny świat czytanych mu bajek, to niestety coraz rzadziej obserwowany w naszych domach zwyczaj. Nie mamy czasu na spokojne spożywanie posiłków i błogi relaks, dlatego wspólnie spędzony czas wypełniamy dzieciom coraz bardziej wymyślnymi gadżetami, które zamiast sprawiać im frajdę, na dłuższą metę powodują rozluźnienie rodzinnych więzi i przenoszą dziecko w świat wirtualnej rzeczywistości.

Zaproś swoje dziecko do magicznego świata ciekawej książki

Bajki do czytania dla dzieci to niezwykła różnorodność książek dla każdej grupy wiekowej, które pozwalają budować pozytywne postawy społeczne, uczą, bawią i skłaniają do zastanowienia. Dlaczego więc zapominamy o roli książki w codziennym życiu i jeżeli już po nią sięgamy, to jest to e-book? Czytanie książek w wersji elektronicznej jest wprawdzie lepsze niż nieczytanie ich w ogóle, ale ma swoje wady. Brak możliwości cieszenia się zapachem farby drukarskiej i możliwością realnego przewracania kolejnych stron to nie jedyna wada korzystania z e-booków. Przede wszystkim stałe wpatrywanie się w świecący ekran męczy wzrok i na dłuższą metę zniechęca do czytania a bajka w wersji elektronicznej, zamiast uspokajać malucha może powodować problemy z zaśnięciem, gdyż niebieskie światło emitowane przez ekrany czytników powoduje nadmierną aktywność mózgu i sprzyja kłopotom z wyciszeniem się przed snem.

Tradycyjna książka nie sprawia takich problemów. Czytana przy odpowiednim świetle i w towarzystwie ukochanego rodzica staje się dla dziecka ukojeniem, relaksem oraz pozwala mu rozwijać wyobraźnię, cieszyć się możliwością oglądania kolorowych obrazków, samodzielnym przewracaniem kolejnych stronic, aż w końcu pozwala poznawać litery i opisywać sceny widniejące na ilustracjach.

Dlaczego warto czytać dziecku?

Czytając dziecku, dajemy mu nie tylko miłość i poświęcamy uwagę, ale także inwestujemy w jego rozwój, który wymaga ćwiczenia wyobraźni i podróży po pięknych światach książkowych bohaterów. Obcowanie z książką uczy pozytywnych nawyków czytania, pomaga skupić uwagę na wykonywanych czynnościach oraz zachęca do poznawania liter, gdyż dziecko dąży do samodzielności i chce jak najszybciej nauczyć się czytać samodzielnie.

Każdy maluch powinien przynajmniej przez 20 minut dziennie posłuchać czytanych mu historii. Co czytać dziecku? Wybór jest ogromny i bez problemu dopasujemy odpowiednią lekturę do wieku i zainteresowań dziecka. Doskonałym wyborem są bajki i baśnie, wiersze, opowiadania, wierszowane historyjki z morałem czy tradycyjne legendy. Dla nieco starszych dzieci zachęcającą do czytania lektura będą książeczki z przygodami ich ulubionych bohaterów kreskówek i kinowych produkcji animowanych.

Ogromną różnorodność tytułów dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych oferuje internetowa księgarnia LoveBooks, w której znajdziesz idealne książki dla siebie i swojego dziecka. Pamiętaj, że najlepszym prezentem dla każdego malucha jest Twoja uwaga i poświęcony czas, który dodatkowo może być okazją do wspólnego czytania. Sprawdź ofertę księgarni LoveBooks, wejdź na stronę lovebooks.pl  i wybierz książkę, która pozwoli Tobie i Twojemu dziecku spędzić miłe chwile na wspólnym czytaniu!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

czytanie dziecku

Jak czytać dziecku i nie zwariować?

Czytanie dziecku jest niezwykle ważne. Rozwija wyobraźnię malucha, wzmaga jego zainteresowanie światem, poszerza wiedzę, uczy …