książki dla małych samotników
Książki, które pomagają marzyć, odczuwać i rozmawiać o ważnych sprawach | fot.: APU

Książka najlepszym przyjacielem dziecka. Wartościowe lektury dla małego samotnika

Są takie książki, które zostają z nami na zawsze. Współcześni dorośli wymienią pewnie „Chatkę Puchatka”, „Małego Księcia” czy „Harry’ego Pottera”. Każdego roku pojawiają się jednak nowe publikacje, które mają szansę stać się kultowymi, a ich wartość dostrzegają zarówno dzieci, jak i dorośli. Nie od dziś wiadomo również, że w książkach można znaleźć zrozumienie i odpowiedzi na ważne pytania. Jeśli jesteś rodzicem małego czytelnika lubiącego zaszywać się we własnym świecie, koniecznie sprawdź poniższe publikacje, które pomagają marzyć, odczuwać i rozmawiać o ważnych sprawach.

John Boyne „Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa” (Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013)

Choć w oryginale  stykamy się z okropną rzeczą, która przydarzyła się głównemu bohaterowi (tytył oryg. The Terrible Thing That Happened to Barnaby Brocket) polskie wydawnictwo postawiło na dużo lżejszy tytuł. A lekko wcale nie jest, mimo że Barnaby to chłopiec, który potrafi latać. Przez to, że nie podlega prawu grawitacji, jest traktowany przez rodzinę i społeczeństwo jako ktoś inny, a jego zdolność hamuje się za pomocą lin, smyczy, kajdanek czy plecaków z obciążeniem. Porzucony przez najbliższych, którzy wstydzili się jego inności, przeżywa wiele przygód w poszukiwaniu sensu swojego życia. Przygody Barnaby’ego Brocketa to doskonała lektura dla dzieci, które w jakiś sposób czują się inne od swoich rówieśników.

Andrea de la Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt „Historia Mademoiselle Oiseau” (Wydawnictwo Literackie, 2017)

Mademoiselle Oiseau to tajemnicza postać, którą pokochają wszystkie dziewczynki. Jednak to nie ona jest główną bohaterką powieści, lecz jej niemal niewidzialna sąsiadka, 9-letnia Isabella, której nikt nie słucha i nikt nie widzi. Spotkanie z ekscentryczną Mademoiselle Oiseau sprawia, że dziewczynka czuje się zauważona, a jej dzieciństwo zaczyna nabierać barw. Przepięknie wydaną i bogato ilustrowaną powieść pokochają nieśmiałe dziewczynki, którym brak pewności siebie.  Akcja książki rozgrywa się w romantycznym Paryżu wypełnionym magią, perfumami i kotami. Książka doczekała się dwóch kontynuacji – w Polsce dostępny jest już drugi tom pt. „Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości”.

Elena Favilli, Francesca Cavallo „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” (Wydawnictwo Debit, 2017)

Bestsellerowa książka, o której było niezwykle głośno w ubiegłym roku, to obowiązkowa pozycja dla wszystkich marzycielek niewierzącym własne możliwości. W „Opowieściach na dobranoc” znajdziemy 100 jednostronicowych historii kobiet z całego świata, żyjących w różnych epokach, które odważyły się iść za marzeniami i osiągnęły sukces, choć wielu wątpiło w ich powodzenie. W pięknie ilustrowanej książce znajdziemy takie bohaterki jak Jane Austen, Maria Skłodowska-Curie, Irena Sendlerowa, Amelia Earhart czy Astrid Lindgren, które mają szansę stać się inspiracją dla młodych buntowniczek.

Anna Höglund „O tym można rozmawiać tylko z królikami” (Wydawnictwo Zakamarki, 2018)

13-letni bohater książki jest królikiem i tak też autorka ukazuje go na ilustracjach obok przedstawicieli gatunku ludzkiego. W rzeczywistości królik jest tylko metaforą osoby nadwrażliwej, która nie do końca radzi sobie z regułami panującego świata i odczuwa wszystko bardziej intensywnie niż inni. „O tym można rozmawiać tylko z królikami” to niezwykła książka wnikliwie badająca wnętrze osoby o dużej wrażliwości. Nie jest to pozycja dla wszystkich i nie wszyscy będą się z nią utożsamiać. Jednak warto podsunąć ją małym nadwrażliwcom, którzy znajdą w niej dużo zrozumienia i nadziei. Wydawca poleca tę książkę nastolatkom „zadającym sobie pytania o to, kim są”, a także wszystkim tym, którzy „kiedykolwiek czuli się inni lub czuli bardziej niż inni”.

APU

Sprawdź także

ruda dziewczynka z książką

Książki dla dzieci – nieodłączny element kształcenia i emocjonującej rozrywki

Gdy Wasza pociecha przechodzi przez kolejne etapy życia, z pewnością chcecie jej zapewnić jak najlepszy …