mała dziewczynka czytająca książkę
Dużym ułatwieniem w pokonaniu strachu będzie poznanie historii postaci, które poradziły sobie w podobnej sytuacji | fot.: stock.adobe.com

Książki dla dzieci – które najlepiej oswajają lęk i inne niepokoje najmniejszych?

Czytanie dzieciom książek od najwcześniejszych momentów jest polecane przez psychologów i pedagogów. Książeczki dla maluchów nie tylko uprzyjemniają czas, rozwijają wyobraźnię i zachęcają do sięgania po literaturę w przyszłości. Odpowiednio dobrane historie mogą również wykazywać działanie terapeutyczne. Jakie książki pomogą dzieciom oswoić lęki?

Naturalne etapy rozwoju

Na różnych etapach życia dziecko musi zmierzyć się z określonymi lękami. Jak zapewniają psychologowie, jest to zupełnie naturalny i potrzebny proces. Ważne jest jednak, aby odpowiednio reagować na niedogodności, jakich doświadczają pociechy i pomóc im w nauce radzenia sobie z niepokojami. Oprócz lęków rozwojowych, takich jak strach przed ciemnością, zwierzętami, grzmotami, czy postaciami z bajek, każdy mały człowiek może zacząć doświadczać indywidualnego dla siebie strachu wynikającego z wydarzeń życiowych. Pamiętajmy, że dla dzieci większość doświadczeń jest zupełnie nowa i często nie wiedzą, czego oczekiwać. Potrafi je zaskoczyć przebieg wielu sytuacji.

Bohaterowie książek wzorami do naśladowania

Dużym ułatwieniem w pokonaniu strachu będzie poznanie historii postaci, które poradziły sobie w podobnej sytuacji. Na szczęście twórcy opowieści dla najmłodszych doskonale zdają sobie z tego sprawę. Po jakie książki sięgnąć aby oswoić dziecięce lęki?

Dla najmniejszych dzieci powstaje wiele bajek umożliwiających łatwiejsze zmierzenie się z różnymi sytuacjami życiowymi. Do najpopularniejszych należą:

  • seria „Tupcio Chrupcio” Elizy Piotrowskiej
  • seria „Misia Marysia” Alexis Nesme i Nadii Berkane
  • Kto mieszka za meblami” Poli Stępniewicz
  • Staś Pętelka” Barbary Supeł

Wyżej wymienione pozycje są szczególnie adekwatne dla dzieci w przedziale do 5-6 roku życia. Starszym pociechom mogą spodobać się niektóre z bardziej klasycznych dzieł literatury dziecięcej. W cyklu o „Muminkach” Tove Jansson natrafić można między innymi na postać budzącej przestrach Buki, która okazuje się po prostu być nieszczęśliwa. Z kolei w książkach o Kubusiu Puchatku A. A. Milne pojawia się Tygrys, którego doświadczenia mogą pomóc dziecku oswoić się z lękiem przed byciem nowym w jakiejś grupie.

Młodzi ludzie w wieku od 8. roku życia mogą sięgnąć po serię o przygodach upiornej agentki Nelly Rapp skandynawskiego pisarza Martina Widmarka. Bohaterka stawia czoła wielu potworom dzięki kreatywnym pomysłom, takim jak podanie wilkołakom wegetariańskich kiełbasek. Starszym dzieciom na pewno przypadnie do gustu kultowy już cykl o Harrym Potterze autorstwa J. K. Rowling. W tej serii moc przyjaźni i miłości wygrywa z wszelkimi lękami.

Radość wspólnego czytania

Przedstawione propozycje to tylko niektóre z bardziej popularnych pomysłów. Na rynku wydawniczym wciąż ukazują się nowe pozycje dla najmłodszych, które mogą mieć na lękowe dziecko duży wpływ terapeutyczny. Pamiętajmy, że i my jako dzieci baliśmy się różnych rzeczy. Wspólne poznawanie losów bohaterów książkowych będzie wspaniałym i rozwijającym sposobem spędzenia czasu z rodziną.

MRY

Sprawdź także

fantasy dla dzieci

Fantasy dla starszych dzieci i młodzieży

Choć mówi się, że obecnie młodzi ludzie niechętnie sięgają po książki, to przecież nie można …