Marcin Pietraszek, Czas to pieniądz. Jak oszczędzać czas i pieniądze
Marcin Pietraszek, Czas to pieniądz. Jak oszczędzać czas i pieniądze, OnePress 2016

Czas to pieniądz, czyli jak być dobrym strategiem na co dzień

Niezależnie od tego, czy pracujemy w korporacji, w małej firmie czy prowadzimy własną działalność, codziennie jesteśmy strategami. Podejmujemy szereg małych i dużych decyzji dotyczących organizowania czasu pracy i wypoczynku, wydatków, kredytów. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze przyzwyczajenia, schematy często przeszkadzają nam w efektywnej pracy i gospodarowaniu finansami. Co gorsza, niejednokrotnie sami świadomie rezygnujemy z codziennej uważności, a nasze wyniki są dalekie od pożądanych. Jak więc oszczędzać czas i pieniądze, a przy tym czerpać przyjemność z życia?

Marcin Pietraszek, Czas to pieniądz. Jak oszczędzać czas i pieniądze

Wydawnictwo Onepress, 2016

To nie jest kolejny poradnik z kategorii: cudowny przepis na sukces a’la Donald Trump, nie ma w nim żadnej magii ani spektakularnych rozwiązań dostępnych nielicznym. Marcin Pietraszek, który sam jest przedsiębiorcą i specjalistą od biznesu, w sposób niezwykle przystępny i bez niepotrzebnych ozdobników, pisze o tym, jak osiągnąć stan wewnętrznej dyscypliny, która stopniowo staje się nawykiem.

Ujarzmij swój czas*

Uważność i planowanie nie są równoważne z nudą brakiem spontaniczności, a oszczędność – ze skąpstwem. Mimo tego mamy jednak tendencję do ich negatywnego wartościowania. Kalendarze często kojarzą się z uciążliwymi obowiązkami, dokładaniem zadań do i tak napiętego dnia. Ale zarówno w biurze, jak i w pracy freelancera, zwłaszcza pracującego w domu – da się zdiagnozować mnóstwo pożeraczy czasu, niezdrowych nawyków, które skutecznie odbierają spokój i wpędzają w niekontrolowane (i bezproduktywne) nadgodziny. No właśnie – Pietraszek pokazuje, że nie wystarczy planować, trzeba robić to umiejętnie. Kilkanaście minut poświęconych ustaleniu priorytetów, nadaniu odpowiedniej rangi czynnościom, oznaczeniu buforów programuje naszą głowę i pozwala skupić się na pracy.

Z książki Czas to pieniądz. Jak oszczędzać czas i pieniądze dowiemy się jak zapanować nad dostępnym czasem, uszczelnić szczeliny, przez które wyciekają cenne minuty i pracować spokojnie, acz efektywnie. Szczególnie pomocne są rady poświęcone organizacji pracy w domu, sprytne sposoby aranżowania spotkań z klientami i powody, dla których warto oddzielać pracę od życia prywatnego. Co więcej, wybierając samozatrudnienie wcale nie jesteśmy skazani na ciągłą pracę i rezygnację z zasłużonego relaksu.

Kiedy wydajność jest największa i jak to sprawdzić? Czy pracując w domu można siedzieć przed komputerem w piżamie? Jak zorganizować dokumentację i pracować z pocztą elektroniczną? Marcin Pietraszek z pozycji praktyka przedstawia szereg pozornie banalnych kwestii, które po nagromadzeniu mogą zadziałać z efektem kuli śnieżnej.

Oprócz zagadnień związanych z satysfakcjonującą pracą i skutecznym odpoczynkiem, autor porusza także temat uważnego dysponowania pieniędzmi. Bierze pod lupę najczęstsze niekontrolowane (i niewidzialne) wydatki oraz pozorne oszczędności, ale także mówi, że nie trzeba być geniuszem giełdowym by pomnażać swoje środki. Planowanie, konsekwencja i świadome gospodarowanie znowu okazują się kluczem do sukcesu.

Pracować lepiej, żyć mądrzej

Siłą książki nie są jedynie celne diagnozy, autor podpowiada bowiem, jak wprowadzić konkretne usprawnienia, przytacza praktyczne rozwiązania, podaje nazwy i funkcjonalności przydatnych programów czy aplikacji. Przedstawia sposoby na zwiększenie motywacji, wykształcenie dobrych nawyków i odczarowanie rutyny.

Dlaczego warto przeczytać książkę Marcina Pietraszka? Autor pokazuje, że niewielkie usprawnienia mogą znacząco kształtować codzienność. Lepsza organizacja czy większe pieniądze są na wyciągnięcie ręki, a gotowe rozwiązania z książki można bez wielkich modyfikacji zastosować u siebie.

Ta niewielka, licząca trochę ponad 200 stron, książka powinna stać się lekturą obowiązkową dla tych, którzy pragną pracować lepiej i lepiej odpoczywać. Nie tylko dla pracujących w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej albo freelancerów, ale i dla tych, którzy pracują w niewielkich strukturach (w których szefowie częstokroć sami nie do końca radzą sobie z zarządzaniem podwładnymi) czy tych, którzy po prostu chcą bardziej uważnie dysponować czasem i pieniędzmi.

*śródtytuł pochodzi z książki Czas to pieniądz. Jak oszczędzać czas i pieniądze

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

po prostu to zrobić

Po prostu to zrobić, Ludwik Sobolewski, recenzja

Książka „Po prostu to zrobić” opowiada o fascynujących podróżach autora, które w różnych okresach jego …