Lady Gaga
Lady Gaga romansuje z kulturą wysoką na swój sposób | fot.: Fotolia

Pop szuka inspiracji wyżej

Kultura popularna, którą niektórzy mogliby nazwać kulturą fast foodów, nie istnieje w oderwaniu od kultury wyższej. Na dobrą sprawę często to, co dawniej uważano za rozrywkę dla mas, dziś staje się częścią kultury wysokiej. Gwiazdy pop-kultury nie kryją jednak tego, że obcowanie ze sztuką ma niezwykły wpływ na ich twórczość, z którą później docierają do mas, czasem świadomych, a czasem nieświadomych tych inspiracji.

I pisarze…

Przykładem niech będzie kontrowersyjna powieść, autorstwa Dana Browna, „Kod Leonarda da Vinci”. Już sam tytuł natychmiast nasuwa nam skojarzenia z kulturą wysoką, bo przecież da Vinciego bez przerwy wałkuje się w szkołach jako jednego z najważniejszych przedstawicieli renesansu, człowieka oświeconego i o wielu talentach, humanisty doskonałego. W powieści Browna, której zarzuca się nie tylko przekłamania na temat katolicyzmu i historii Jezusa, ale czasem także kiepski styl, rolę przewodnią odgrywa obraz „Mona Lisa”. Odwołania te, choć oczywiste i nawiązujące do wyrazistych elementów kultury i tradycji, dają pozór obcowania z najwyższą kulturą, przez co całość aspiruje trochę wyżej, niż tylko do miana powieści awanturniczej. A sam Brown… cóż, pisze dalej i nieustannie prowokuje Watykan.

… i filmowcy…

Kino jako takie jest częścią pop-kultury, a jednak często przedstawia się w nim historie słynnych postaci sztuki wysokiej. Weźmy jako przykład film „Duchy Goi”, w którym dramatyczna opowieść miłosna miesza się z życiem znanego malarza, przy czym wszystko okraszone jest sporą dawką historii, rewolucji francuskiej i inkwizycji. Nawet, jeśli większość z nas nie jest zainteresowana sztuką wysoką, wszyscy kojarzymy ją chociażby ze szkoły, a w nowym opakowaniu naprawdę łatwo ją sprzedać, co ma przecież nawet walory edukacyjne. W takim razie to bardzo dobrze, że podobne filmy powstają.

…  i muzycy.

„Będziemy straszyć jak Liberace… znajdź swojego Kubricka”, „W jednej sekundzie jestem Koonsem, potem nagle Koons jest mną”, „Nie jesteśmy tylko sztuką Michała Anioła” – te teksty znajdują się w piosenkach… Lady GaGi, gwiazdy, która kojarzy się z pop-kulturą jak mało kto, i która sama wciąż powtarza, jak wielką miłością darzy pop. A jednak, jej inspiracje płyną z kultury wysokiej, dzięki czemu jej fani mogą również, pośrednio, mieć z tą kulturą do czynienia. Oto, w jaki sposób pop miesza się ze sztuką wybitnych artystów! Przypuszczalnie część krytyków uznałaby to za bezwstydne szafowanie świętością, jednak pop w dużej mierze opiera się przecież na kontrowersji.

Jasne, niektórzy woleliby znaleźć prostą linię podziału między sztuką wysoką, a pop-kulturą, ale okazuje się, że takiej linii albo nie ma albo jest ona bardzo niewyraźna, bo jak wszystko w świecie, kultura jest dynamiczna. Nie chodzi zresztą o zmiany w niej samej, ale o zmiany w nas i w tym, jak ją postrzegamy.

AGA

Sprawdź także

nocne teatralia strachy

Sztuka myśli alternatywnie, czyli 15 Nocne Teatralia Strachy już wkrótce!

Sztuka niejedno ma oblicze. Doskonale wiedzą to ci, którzy z pasją odkrywają jej rozmaite wymiary …