Daft Punk podczas premiery filmu Tron: Dziedzictwo w 2010 roku. Od lewej: Thomas Bangalter, Guy-Manuel de Homem-Christo
Daft Punk podczas premiery filmu Tron: Dziedzictwo w 2010 roku. Od lewej: Thomas Bangalter, Guy-Manuel de Homem-Christo | fot.: James Whatley, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Daft Punk – historia zespołu, który właśnie przechodzi na emeryturę

Daft Punk to pochodzący z Paryża duet grający muzykę elektroniczną. W ciągu swojej 28 letniej działalności stworzyli nowy gatunek muzyczny, który był połączeniem dance-u,  brzmień undergroundu i house-u. Futurystyczny outlook stał się ich wizytówką i wyróżniającym zespołu. Niedawno opublikowali film za pośrednictwem serwisu YouTube zatytułowany „Epilogue”, w którym dali wyraz o zakończeniu swojej kariery. Na czym polegał fenomen zespołu Daft Punk i jak wyglądała ich ścieżka na sam szczyt?

Roboty, które sięgnęły sławy

Daft Punk to Thomas Bangalter i Guy-Manuel de Homem-Christo. Swój zespół założyli w 1993 roku podbijając francuską scenę house-u. W 1997 roku wypuścili swój debiutancki album „Homework”, na którym znalazło się 16 kompozycji, w tym utwory „Around the Wrold” i „Da Funk”, które zapewniły zespołowi sławę. Od początku dawali wyraz swojemu zainteresowaniu nowoczesną technologią i chociaż starali się połączyć swoją muzykę z brzmieniami lat 70-tych i 80-tych, to bez sprzecznie stali się reprezentantami nowoczesnej sceny elektronicznej. Ich wizerunek medialny prezentował sylwetki dwóch robotów, zawsze ubranych w typowe dla Daft Punk hełmy, bez których nie pokazywali się na żadnym koncercie. Właśnie to hełmy, kreujące ich wizerunek robotów, były tym, przez co byli najbardziej rozpoznawalni.

Elektroniczna dyskografia

Zespół w sumie wypuścił cztery albumy studyjne, oraz liczne single i albumy koncertowe. Zostali także poproszeni o stworzenie ścieżki dźwiękowej do filmu „Tron: Dziedzictwo”, która świetnie uzupełniła futurystyczny charakter filmu. W 2001 roku wypuścili swój drugi album zatytułowany „Discovery”, który w rzeczywistości był soundtrackiem do filmu anime „Interstella 5555: The 5story of the 5cret 5tar 5ystem” opowiadającego o porwaniu zespołu międzygalaktycznych muzyków. Jedną z ich najbardziej rozpoznawalnych piosenek jest „Get Lucky”, która pochodzi z ich ostatniego studyjnego albumu „Random Access Memories” i została nagrana wspólnie z Nilem Rodgersem i Pharellem Williamsem.

Epilogue, czyli koniec zespołu

22 lutego opublikowane zostało ostatnie video zespołu. Ten 8-mio minutowy filmik jest zaczerpnięty z pełnometrażowego filmu „Electroma”, który muzycy wypuścili w 2006 roku. Opowiada on o podróży dwóch robotów i ich pragnieniu, aby zostać ludźmi.  Na filmiku widzimy, jak robot nastawia zegar samodestrukcji odliczający od 60 sekund w tył. Im dalej oddala się on od swojego kompana, tym mniej pozostaje sekund na liczniku, aż dochodzi do wybuchu symbolizującego zakończenie kariery. Daft Punk inspirował generacje artystów, którzy byli zafascynowani wizualną tożsamością zespołu, oraz ich pionierskimi kompozycjami w stylu electro-house. Stali się ikonami popkultury, a wiele z ich hitów legendami, granymi w kółko w stacjach radiowych czy telewizyjnych.

Czy roboty mają emocje?

Prywatnie zgłębiali życie ludzi, które widzieli z kosmicznej perspektywy, co stało się inspiracją do nazwania jednej z płyt „Human after all”. Ten tytuł oznacza, że tak czy inaczej wszyscy jesteśmy ludźmi, przez co nie musimy  zachowywać się jak zwierzęta, co z ust wysoce inteligentnych robotów brzmi raczej jak przypomnienie swojej natury, niż pouczenie. Przedstawili to także w swoim filmie „Electroma”. Popularyzowali miłość i otwartość, a także nowoczesny styl życia i komercjalizm. Bezsprzecznie stali się idolami swojej dekady, za co zebrali szereg nagród. Nie powiedzieli wprost dlaczego kończą swoją karierę, jedyne co nam pozostało, to poczekać na godnych dla nich następców.

POS