Vinyl sciezka dzwiekowa
Serialowi towarzyszy buzująca energią ścieżka dźwiękowa | fot.: materiały partnera zewnętrznego

Muzyczna rewolucja w nowym serialu HBO „Winyl”

W poniedziałek, 15 lutego o godz. 3.00 w nocy, równocześnie ze światowym debiutem, odbędzie się premiera nowego serialu HBO Vinyl. W roli głównej występuje Bobby Cannavale, a partnerują mu Olivia Wilde i Ray Romano. W serialu pojawiają się również Juno Temple, James Jagger i Max Casella. Vinyl to szalona, dekadencka podróż przez ciemną stronę muzycznego świata w Nowym Jorku lat siedemdziesiątych. Serial będzie również dostępny w HBO GO oraz emitowany o godz. 20.10 w poniedziałki w HBO.

Twórcy serialu: Martin Scorsese, Mick Jagger i Terence Winter zabierają widzów w podróż do pełnego seksu i narkotyków świata biznesu muzycznego w Nowym Jorku w latach 70., w przededniu ery punka, disco i hip-hopu. W samym centrum rozkwitającej sceny muzycznej jest Richie Finestra (w tej roli Bobby Cannavale), szef wytwórni płytowej American Century Records. Jego życie to niekończąca się impreza, przez którą przewijają się piękne kobiety, zdolni muzycy i członkowie nowojorskiej bohemy. Teraz wytwórnia ma zostać przejęta, a Finestra próbuje ją ratować. Nagłe wydarzenia przewracają jego życie do góry nogami, rozbudzając w nim na nowo namiętność do muzyki i kładąc się cieniem na jego życiu prywatnym.

Vinyl nowy serial HBO
Vinyl – nowy serial produkcji HBO | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Vinyl to nowy serial HBO stworzony przez niezwykłe trio – słynnego reżysera Martina Scorsese (Taksówkarz, Infiltracja), lidera zespołu The Rolling Stones Micka Jaggera oraz znakomitego scenarzystę Terence’a Wintera (Wilk z Wall Street, serial HBO Zakazane imperium). Główną rolę Richiego Finestry gra w nim dwukrotny laureat Emmy Bobby Cannavale, znany między innymi z Blue Jasmine czy serialu HBO Zakazane imperium. Towarzyszy mu plejada znakomitych aktorów: Olivia Wilde w roli żony Devon, wielokrotny laureat nagrody Emmy® Ray Romano jako partner biznesowy Finestry, Juno Temple w roli ambitnej asystentki w wytwórni muzycznej czy duńska aktorka Birgitte Hjort Sørensen jako Ingrid Superstar, muza Andy’ego Warhola i przyjaciółka domu.

Vinyl HBO
Bobby Cannavale i Olivia Wilde w serialu Vinyl | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Serialowi towarzyszy buzująca energią ścieżka dźwiękowa. To dynamiczna kompilacja nowatorskiego popu, rocka, disco i soul w wykonaniu kultowych artystów – Otisa Reddinga, Dee Dee Warwick, Egara Wintera, zespołów Foghat, Jimmy Castor Bunch czy The Meter. Pojawią się również piosenki grupy Soda Machine i zespołu Ty’a Taylora Vintage Trouble. Taylor użycza głosu Lesterowi Grimesowi, jednemu z bohaterów serialu. W pierwszym odcinku widzowie usłyszą utwór Rotten Apple, autorstwa Jamesa Jaggera, Micka Jaggera, Luisa Felbera i Jamesa Dunsona. Utwór ten wykonuje pojawiający się w serialu zespół Nasty Bits, którego frontmanem jest James Jagger.

Serial składa się z dziesięciu odcinków. Premiera dwugodzinnego pierwszego odcinka w reżyserii Martina Scorsese odbędzie się w poniedziałek, 15 lutego w HBO, o godz. 3.00 w nocy. Kolejna emisja odcinka zaplanowana jest na godz. 20.10 również w poniedziałek w HBO. Serial będzie dostępny w HBO GO.

Trailer:

 

Vinyl – na planie:

Więcej o aktorach i postaciach:

 • Bobby Cannavale (Blue Jasmine, serial HBO Zakazane imperium) kreuje główną rolę w serialu Vinyl. Richie Finestra to założyciel i prezes wytwórni muzycznej American Century Records. Próbuje ocalić swoją firmę i duszę, nie niszcząc wszystkich wokół. Jego muzyczna pasja i umiejętność odkrywania talentów gdzieś zniknęły. Wytwórnia ma być sprzedana. Nagłe wydarzenia przewracają jego życie do góry nogami, rozbudzając w nim na nowo namiętność do muzyki i kładąc się cieniem na jego życiu prywatnym.
 • Olivia Wilde (znana z serialu Dr House) występuje w roli Devon, żony Richiego Finestry. To była aktorka i modelka obracająca się wcześniej w kręgach słynnej Fabryki Andy’ego Warhola, która jest teraz stateczną mamą dwójki dzieci w pięknym domu na przedmieściach. Osobisty i zawodowy kryzys, który przechodzi Richie odbija się na ich związku, budząc w Devon marzenia o powrocie do swojej buntowniczej, szalonej przeszłości.
 • Ray Romano (wielokrotny laureat nagrody Emmy® Ray Romano, znany m.in. z serialu Wszyscy kochają Raymonda) kreuje postać partnera biznesowego – Zaka Yankovicha, który pracuje na sukces American Century w cieniu Finestry. Ich współpraca cierpi z powodu ciągłych konfliktów o to, jak prowadzić wytwórnię w szalonym 1973 roku.
 • Duńska aktorka Birgitte Hjort Sørensen (Gra o tron, Obywatel roku) wciela się w rolę Ingrid Superstar, muzę Andy’ego Warhola i dawną przyjaciółkę Devon i Richiego.
 • Ato Essandoh (Django) pojawia się jako Lester Grimes, pierwszy talent odkryty przez Finestrę we wczesnych latach 60.
 • Max Casella (serial HBO Rodzina Soprano) jako Julius „Julie” Silver, szef działu A&R w American Century, który walczy o utrzymanie się na fali i zachowanie młodzieżowego wizerunku.
 • Juno Temple (Pokuta, Kochanice króla, Sin City 2), laureatka BAFTA Rising Star Award, wciela się w Vinylu w ambitną asystentkę, która wtapia się w przeróżne subkultury nowojorskiej sceny muzyczne, poszukując nowych, ciekawych artystów.
 • P.J. Byrne gra Scotta Levitta, prawnika firmy i młodszego partnera w wytwórni, którego prawnicze manewry i szorstki sposób bycia wystawiają raz po raz cierpliwość Richiego na próbę.
 • J.C. MacKenzie występuje w roli Skipa Fontaine’a, szefa działu sprzedaży American Century, którego obrotność i niekiedy dość wątpliwe moralnie zabiegi nakręcają zyski wytwórni.
 • James Jagger (syn Micka Jaggera) pojawia się jako Kip Stevens, założyciel  i wokalista Nasty Bits, świeżego i surowego zespołu rockowego.
 • Główną część obsady zamyka Paul Ben-Victor jako Maury Gold, mentor Richiego i właściciel Rondelay Records.
Winyl - plakat
Winyl – plakat | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Materiały prasowe

Sprawdź także

Sukcesja sezon 3

Sukcesja – kiedy premiera nowego sezonu serialu od HBO?

Wielu widzów zarówno w Polsce, jak i na całym świecie z ogromną niecierpliwością wyczekuje kolejnego …